stm32f103c8 rtc hakkında

Başlatan matter, 25 Nisan 2018, 13:41:08

matter

Merhaba,bugünlerde stm32f103 bluepill ile dahili rtc birimini kullanarak rtc uygulaması yapmaya çalışıyorum.Benim kafama takılan birkaç soru var.Birincisi dahili rtc kullanacağımda ilk set ayarlarını
cubemxten yaparken saat formatını 24 secemiyorum.Yani saat formatını 12 şeklinde kullanmak zorunda kalıyorum.Bunun çözümü nedir?
İkinci sorumda stm32f103 teki dahili rtc modülü ticari projelerde kullanılacak kadar stabil çalışıyor mu?Yoksa dahili modül yerine harici modül mü kullanmalıyım?eğer harici rtc modülü kullanacaksam öneriniz nedir?

elektronart

Harici kullanmak istersen ST'nin çok stabil rtcleri var ama ulaşması biraz zor. Biraz daha az stabil ama daha kolay erişilebilen bir şey istersen NXP pcf8563. Dahili pil ile çalışan DS ürünleri olabilir ama diğerlerini önermiyorum. En iyi kristalle bile çok fazla sapma yapıyorlar.
Açık Elektronik

mg1980

DS3231...Doğruluğu çok yüksek diyebilirim. İçinde toleransı biraz yüksek termometresi de var.

quarko

STM32F2 serisinde dahili rtc yi kullandım. Çok sıkıntı yaşadım. Bazı cihazlarda saat geri kalıyordu. Bazılarında ileri gittiği bile oluyordu. Çok problemli bir dahili rtc si var stm32 lerin. Ticari projelerde tavsiye etmem. Harici kullanmaya bakın.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

matter

Teşekkürler verdiğiniz bilgilerden dolayı.Söylediklerinizden yola çıkarak ds3231 kullanmaya karar verdim.

mg1980

Aliexp.de uygun fiyata hazır modül var.Üzerinde ayrıca Eprom,da bulunuyor.

OptimusPrime

Dahili rtc nin sayicidan ote bir espirisi yok. Xtalin kararliligi senin saatinin doğruluğunu etkiliyor. Isil kompanzasyon yapabilirsen sana arti kazandiriyor vs vs. He bunları ben yapmayayim diyorsan ds3231 en temizi. Ama dahili rtc ile devam edeyim dersen kaliteli xtal sart. Ve ayrica uretimde kalibre etmen gerekiyor.

8051 ile otomotiv sektöründe saat yaparken istenilen +-3sn/ay idi. Islemciden 1 hz alip bunu frekans metrede noktadan sonra 6 hane sifir olacak sekilde xtale bagli trimmer ile ayarlar paketlerdik.

Simdi super hassas rtc ler ciktida mertlik bizuldu.  8-)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||