Modem trafiğini görme

Başlatan Eugene, 26 Nisan 2018, 10:01:19

Eugene

Yaklaşık 10 kullanıcılı bir Zyxel VMG3312-B10B modemimiz var. Kullanıcılardan birisi anlık olarak tüm interneti sömürüyor. Hangi ip nin anlık olarak ne kadar "tüketim" yaptığını nasıl görürüz? Gerekirse modem değiştireceğim.

timpati

bir arkadaşımın amatör sitesinde şöyle bir yazısı var:

"Evimizdeki wi-fi nin gücünü arttıralım"

https://elektronikcisitesi.blogspot.com.tr/2016/08/evdekiwifigucunuarttiralim.html

yazıda anlatıldığı kadarıyla mevcut sinyal güçlerini izlemek için bir program kullanılmış, ben henüz denemedim belki o program trafiği de izlemenizi sağlıyordur.
why mr. anderson, why ?

wtrk

internet download manager ile dosya indiriyorsa, tüm interneti sömürür o.

Modem sizdeyse clientlere bandwithi limitleyebilirsiniz.
NoBody Can Stop Me!!!!!

foseydon

hocam senin cihaz bayağı özellikli, kullanıcı kılavuzuna bir göz at. Cihazın kullanıcı arayüzüne bağlan(192.168.1.1 muhtemelen) buradan bayağı birşey yapma şansın var. trafiği görebilir, belirli IP'leri kısıtlayabilir vs. bir sürü şey yapabilirsin. Şimdi baktım open WRT'de destekliyor, kendi yazılımı yetersiz geliyorsa bunu da yükleyip deneyebilirsin ama biraz tecrübeli olman lazım. seni cihazın arayüzüne bir girip bak neler yapabiliyorsun, ona göre durum değerlendirmesi yap derim.

Eugene

Alıntı yapılan: wtrk - 26 Nisan 2018, 11:30:19internet download manager ile dosya indiriyorsa, tüm interneti sömürür o.

Modem sizdeyse clientlere bandwithi limitleyebilirsiniz.
Bunu yapamıyorum. Herhangi bir menüsü mevcut değil.

Alıntı yapılan: foseydon - 26 Nisan 2018, 11:45:56hocam senin cihaz bayağı özellikli, kullanıcı kılavuzuna bir göz at. Cihazın kullanıcı arayüzüne bağlan(192.168.1.1 muhtemelen) buradan bayağı birşey yapma şansın var. trafiği görebilir, belirli IP'leri kısıtlayabilir vs. bir sürü şey yapabilirsin. Şimdi baktım open WRT'de destekliyor, kendi yazılımı yetersiz geliyorsa bunu da yükleyip deneyebilirsin ama biraz tecrübeli olman lazım. seni cihazın arayüzüne bir girip bak neler yapabiliyorsun, ona göre durum değerlendirmesi yap derim.
Hırs yaptım modemin arayüzünde girmediğim nokta kalmadı. Ancak gözden kaçmış olabilir. Bir daha bakayım.

foseydon

hocam sen önde bir kılavuzu oku, bu dediğini yapabiliyor musun onu bir öğren bence. olmayan bir özellik için zaman kaybetme. biz millet olarak hızlı olsun diye kılavuz okumadan iş yapmayı seviyoruz, fakat okumak lazım. özellikle, bol özellikli cihazlarda. kılavuzlar pdf olduğu için, içerisinde arama yapma şansıda var üstelik. bana kalırsa bu tarz bir özelliği vardır, çünkü alette firewall falan var.

özellik yoksa, open WRT'ye bir bak.

foseydon

bizim modem'de zyxel mis, benzer bir urun telekomun verdiklerinden. bir bakayim dedim, guvenlik duvari> erisim kontrolu altina girersen bunun altinda istedigin ip'ye cesitli sinirlamalar koyma sansin var hocam, bunlarin icinde paket sinirlamasi da mevcut. ip'ler DHCP ile otomatik atandigi icin, farkli zamanlarda ayni kullanicinin farkli ip alma ihtimali var. statik DHCP atamasi ile her kullaniciya belirli bir IP atarsan, bu sorunda ortadan kalkar.

harti212

Eski ZyXEL modemlerin arayüzü böyleydi ama şimdikileri bilemicem.

MC_Skywalker

Network tarama yazılımı edineceksiz. Çalıştığım zamanlarda işyerinde 'Retina' kullanırdım.

https://www.beyondtrust.com/vulnerability-management/network-security-scanner

Şifrelenmemiş tüm herşeyi kabak gibi önüze döker.

fide

Kullanıcıların ip adreslerinin sürekli değişmesi üzerine ben de bişey ekleyeyim.
Modem arayüzünde ip atama sayfasında mac adresi girilerek istenen bilgisayar/telefona sabit ip adreslenebiliyor. Bu sayede her bağlantıda mac adresine rezerve edilen ip adresi veriliyor.  mac değişmeyeceği için ip adresi de sabit kalacaktır. Modeme göre menü değişmekle birlikte her modemde çeşitli menülerin altında vard.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sinus

Ağ kablosuz ise aircrack-ng ile ağ izlenebilir.

Wireshark ile de izleme yapılabilir sanıyorum.