220V AC 12V DC 1A Trafosuz Dönüşüm

Başlatan serter, 26 Nisan 2018, 13:40:23

serter

İyi Günler arkadaşlar. 220V AC şebeke gerilimini trafo kullanmadan 12V DC 1A gücünde elde etmek isityorum. Daha önce benzer bir proje ile uğraşan arkadaşlar yardım edebilirse sevinirim.

foseydon

trafo kullanmama zorunluluğu yoksa, trafo ile düşürdükten sonra köprü diyot ile doğrult, arkasına kapasitör onun arkasına 12V voltaj regülatörü(entegre) koyarsan istediğine ulaşırsın. trafo olması iyidir, izolasyon sağlamış olursun.

serter

Trafo kullanmak istemiyorum. Boyutları büyük oluyor trafonun. Trafo kullanmadan dönüştürmem gerekiyor.

serter

@iboibo Göndermiş olduğun linkteki entegrede çıkış voltajı istediğimiz değerde ayarlanabiliyor mu?

neccarzade

lnk304-306 serileriyle çıkışta alabileceğiniz akımlar o kadar fazla olmayabilir. Datasheet'te LNK306 serisiyle alabileceğiniz maksimum akım değeri 360mA olarak belirtiliyor. Buck converter tipi tasarımlarda yüksek akımlara çıkmak biraz zor diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. izolesiz flyback tasarımları da işinize yarayabilir. Viper26 serisine de bakın isterseniz. st.com'da istediğiniz çıkışlara uygun referans tasarımını da bulmanız mümkün.

devrecii

@serter  fb yazan bacağa giden dirençlerle ayarlanıyor büyük ihtimalle.

LNK3xx lerde birde bobin olacak o bobinin yerine ee16 trafo ile smps yapılabilir aslında gerek yok buna.

Gerilim kıyıcı ile nasıl olur ? Hiç deneyen var mı? söyle bir şema çizdim , AC dalga 12v üzerine çıktığı an
mosfet kesime gidiyor bu tarz bişey nasıl olur ? İstenilen amperi verir mi bilmiyorum , gerilim kıyıcı ile yapan hiç oldu mu ?