Analog sinyal aralığını dönüştürmek?

Başlatan Endorfin35+, 26 Nisan 2018, 17:22:30

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: iboibo - 27 Nisan 2018, 22:47:20Pardon arkadaşın yazısını göremedim

Şunu nasıl düşünemedik  :(

FALSTAD

Program da iyiymiş.

Dirençler işin içine girdiğinde  Yük etkileşimleri ölçümler üzerinde hataya sebebiyet vereceğinden sağlıklı olanı opampli devrelerdir.
Program dediğin site çok uzun zamandır aktif ben 15 seneye yakındır biliyorum. Lakin Bu herif biraz çatlak.
Dokunmadığı ve Java apletle simulasyonunu yapmadığı konu hemen hemen yok.
Site root una giderseniz detaylandırmaları görürsünüz. Elektronik yanında kıytırık kalabilir.
:)

OptimusPrime

%1 lik direnc kullanılırsa kaynak ic direncide oldukça dusukse çözüme götürür. ;)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Endorfin35+

Opamplada istedigim sonucu alamadim. Sinyalin kaynagi 16bit DAC alici ise hassas bir mekanik duzenek. 16 bit cikis bana -5 +5 arasinda 65536 ara deger veriyor ve negatif bolgeyi kullanamadigim icin 0-5v arasinda denk gelen 32768 voltaj araligi ile sistemi hali hazirda calistiriyordum. (Kaynaga yazilimsal olarak mudahil oluyorum) Bazi dez avatajlari kaldirmak ve cozunurlugun tamamini kullanmak adina boyle bir deneme yaptim.

Sisteme 24volt 3-4 metre kablo ile uzaktan geliyor. Opamp olarak lm358 kullandim ve olasi dalgalanmalari onlemek icin 7812 ile besledim. Opamp devresindeki trimpotuda cokturlu kullandim. Standart digital olcu aletime gore olcumler hatasiz olmasina ragmen mekanik duzenegin calismasinda sapmalar gozlemledim. Cikis voltaji milivolt seviyesinde asagi veya yukari kayiyor. Trimpot ile tekrar ayar yapiyorum. Sistem duzgun calisiyor fakat Bir sure sonra tekrar kayma oluyor. Bir seyler etki ediyor ama anlayamadim. Bu degisimleri olcu aletim gostermesede sistem uzerinde goruyorum.

Araya tekradan adc dac ikilisi kullanmak geliyor ama attigim tas urkuttugum kusa degmeyecegi icin Sonuc olarak vazgectim :)
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."