Anahtarlamalı Kaynakta Akım Ölçümü

Başlatan AXI, 28 Nisan 2018, 14:43:04

AXI

Slm arkadaşlar.
Amacım 0-300 VDC Max 1A akım sabitleyebilmek.Ve akım sabitleme işlemi max 1sn içerisinde 0.1mA hata payıyla yapılabilmeli.Yük omik.

Standart 12-220 Volt İnverter çıkışındaki DC baradan sonraki 50 HZ ye çeviren kısmını söküp inverteri 12 VDC to 300 VDC yaptım.
Daha sonra 12V tarafındaki mosfetleri süren TL494 entegresinin (250kHz) 4.pininden 0-5 Volt gerilim uygulayarak çıkışı 12-300V arası ayarlı yaptım.
Daha sonra yük GND hattına seri 2,2 K direnç bağlayıp direnç üzerine düşen gerilimle set noktasını eşitleyecek bir opamp devresi (oransal pid) kurup TL494 ün 4.pinini kontrol ettim.

Ama akım ölçümü için seri bağlı direnç üzerine anahtarlama frekansı çok fazla etki ettiği için devre bir türlü istediğim hata payının altına düşüremedim. 180mA set noktası 190-170 ma arasında kayıyor yüke göre.

Yüke seri bağlı direnç üzerinde düşen 0,8 voltta 250kHz lik 1,5 voltluk rıpıllar var ve sorunnun bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Eğer RC filtre atarsamda true rms değeri değilde galiba ortalama değer ölçüldüğü için yine istenilen sonuçları alamıyorum.

Kısaca sorum anahtarlamalı bir kaynaktaki akım 0.01 mA çözünürlükle nasıl ölçülebilir.

Yada anahtarmalı kaynaktaki anahtarlama rıpılları hangi seviyeye kadar yok edilebilir.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

AXI

AXI

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Babu - 28 Nisan 2018, 17:07:28Yardımcı olabilecek kimse yok mu?
Çıkışa şok bobini ve ML küçük değerli kapasitör kullan.Direnç ve bobin bileşeni olmaması gerekir.
Sorununu çözeceğini düşünüyorum.

AXI

Hocam osilaskop görüntüsünü aldığım devrenin şeması aşağıdaki şekilde.Değerlerde şemada olduğu gibi.

AXI

Bobindeki ters akım dönüş diyotu eklemedim köprü diyot üzerinden geçeceğini düşündüğüm için.Ekleyip denediğimde de rığıllarda bir değişme olmadı.

AXI

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 28 Nisan 2018, 17:22:48Çıkışa şok bobini ve ML küçük değerli kapasitör kullan.Direnç ve bobin bileşeni olmaması gerekir.
Sorununu çözeceğini düşünüyorum.
"ML"nin ne anlama geldiğini bilmiyorum.Ama neden küçük değerli olmasını istediğinizi anlamadım.Rıpılları yok etme açısından daha büyük kullanmak gerekmez mi?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Babu - 28 Nisan 2018, 17:59:48"ML"nin ne anlama geldiğini bilmiyorum.Ama neden küçük değerli olmasını istediğinizi anlamadım.Rıpılları yok etme açısından daha büyük kullanmak gerekmez mi?
Multi Layer
Çok katmanlı anlamında.
Sanırım bobinden öncesinede bir kondansatör koymalısınız.

Devrelerimde 100nF 1µF 10µF ve birde ne kapasite gerekirse o 100 200 1000 µF gibi
Paralel kullanırım.
Sebep ise her kapasitörün maximum direnç göstereceği bir DV/DT direnci vardır.
Bu 2 türlüdür.
1. si her kapasitör elemanlarının doğası gereği seri direnç oluşturur. (ESR)
2. si ise birçok kapasitör elemanlarının kullanım şekli gereği bobin oluşturur. Hepsinde azda olsa vardır.
Bu 2 faktör bazı ripl lar üzerinde etkisiz kalırlar.

Çok katmanlı kapasitörlerde her iki bileşende en aza indirilmiştir.

ML Kapasitöre bir örnek:

Bu ise Klasik elektrolitik kapasitör.:

AXI

Şok bobininden önce 10uF attığımda mosfetler kısa sürede ısınıyor.Ve dşrenç üzerine düşen gerilimdeki rıpıllar aşağıdaki şekilde oluyor.

devrecii

Şunu denermisin osiloskop görüntüsünü çekip buraya ekle çünkü ben de merak ettim  ;D

Yeni bobinleri ferrite sarmalısın kırıkta olabilir sağdan soldan bul ne kadar çok ararsan o kadar yi min 50şer tane sar. (Ferrit kırıksa daha çok sarmalısın)

M.Salim GÜLLÜCE

Köprü diyot olarak ne kullanıyosun?

AXI

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 28 Nisan 2018, 21:11:08Köprü diyot olarak ne kullanıyosun?
Köprü diyot derken 4 tane diyot kullanılarak yapılmış doğrultmayı kasdettim.Diyotlar SF56AG 5A hızlı diyotlar.

AXI

İyi akşamlar arkadaşlar bu devre daha önce takılıp kaldığım için ara verdiğim bir devre.Ve şimdi yine 2-3 hafta masamda ama yine aynı konuyu bir türlü aşamadım.
Soruyu;
12DC-300DC 250kHz anahtarlamalı inverter devresinin çıkıştaki rıpıllar (salınımlar) nasıl minimize edilebilir.
Şeklinde yapsam  ::)
Cavaplarınızı bekliyoruman.

Zoroaster

Kapasitorlerin ic direncinden, enduktanslarin paralel kapasitorlerinden kurtulamadigin surece anahtarlamali yapilarda ripildan kurtulamazsin.

Voltaji 5..10v yukarida tutup en cikisa lineer bir devre kurup sabitleme isini ona birakirsan faydasi olacaktir.

Seytan deliginden kacti.

asma

Sink akımını kontrol eden bir lineer akım kontrolü olsa , transistörün kollektör gerilimini 10 voltta tutmaya çalışan tracking regülatör (elbette smps) ile bu iş olur mu?