Anahtarlamalı Kaynakta Akım Ölçümü

Başlatan AXI, 28 Nisan 2018, 14:43:04

devrecii

Benim çizdiğim şeklde denediniz mi? Titreşimleri  sıfırlamasa da istediğiniz seviyeye düşürür (tahmin  ;D ).
Switch Noise (ripple değil o da ayrı bir dert),

Girişte Sinus dalgası, yavaş yavaş yükselen eğride akım verirsen çözülür ama bu zaman da ripple belası ortaya çıkacak.

Bir de bunu dene derim çıkşa 100uf ve 100n koyarsan baya bir düşürür noiseleri

devrecii

Bu titreşimler ne zaman otaya çıkıyor mosfetler iletime geçtiği an biz de bu zamanı bilir ve o an ölçüm yapmazsak yada bir ölçüde toplama etki edersek olur gibi mesela şöyle

Bir de çekilen amperi direkt bobinden alabilirsin

AXI

C1 e paralel 10uf,1uf,100nF,10nF ve 1nF ekleyip test ettiğimde aşağıdaki şekilde oluyor seri direnç üzerine düşen gerilim 1 mV Volt/Div de.Yük olarak 700 ohm var. Yükü 2 katına çıkardığımda da ise 2. görseldeki gibi farklı bir gürültü biniyor sinyale, devre düşük bir sesele ötüyor.Ve galiba PİD kontrol devresinden kaynaklı
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

AXI

300 Watt lineer transistörlü bir yapı kurmayı daha önce araştırmıştım.Ama bu güçlerde devreler ve transistörler bulamadığım için ve pek çok kaynakta güç kontrolünde anahtarlamalı devre önerildiği için bu şekilde devam etmiştim.
Bu güçlerde önerebileceğiniz lineer devreler varmı veya transitörler. Araştırmalarımda hep anahtarlamalı devrelerle karşılaşıyorum yada küçük güçteki devrelerle.

@iboibo daha önce serım yapmadım ve sarım konusunda hiç bilgim olmadığı içi henüz uygulayamadım önerini.Ama ilk fırsatta denemeye çalışacağım.

Birde anahtarlamayı algılayıp anahtarlamasız anlarda akım ölçme yönteminden bahsetmişsiniz.Şimdi devrenin çok hızlı yanıt vermesi gerektiği için devreyi tamamen analog yapıda yapmaya çalışıyorum. Bu bahsettiğiniz durumda anahtarlamayı algılayıp bu andaki değer analog multiplexer izin girişiyle yapabiliriz galiba.Ama bilmiyorum 250kHz de nasıl olur. Ama ölçülen değeri bir sonraki ölçüme kadar aynı seviyede tutup yeni değeri nasıl onun yerine geçireceğiz? KOndansatör şarj olayıyla yapılsa yine salınımlara sebep olmaz mı?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Zoroaster

300w lineer devre kurmayacaksin. (Istersen kurabilirsin)

Gene smps olacak. Akimla orantili voltaj verecek. Fakat cikis voltajinda DC ofseti olacak. Yani normalde V voltaji uretecekse sen 10+V urettireceksin. Fazlalik olan 10V lineer devre uzerinde dusecek ve lineer devre akimi bu 10v ile ayarlayacak.

Mesela 100 ohmdan 1A akitmak istiyorsun. Ihtiyacin olan voltaj 100v sen 110v ureteceksin lineer devre 10v gerilimi ayarlayarak 1A i sabitleyecek.

Bu durumda 1A icin sadece 10W devre tasarlayacaksin gerisini (100 wati) smps halledecek.
Seytan deliginden kacti.