LCD ısısde çalışıyor breadboard da çalışmıyor

Başlatan frkn, 28 Nisan 2018, 16:23:23

frkn

Yazdığım program bu. Bu programı deneme amaçlı yazdım. Bacakları programda belirttiğim gibi pic e bağlıyorum. Diğer bütün bağlantıları da yapıyorum ama lcd de hiçbirşey görünmüyor. Isıs te normal çalışıyor devre.

26

mehmet

Mesajınıza kod eklemek için
"Code" butonunu kullanınız.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

frkn

Alıntı yapılan: mehmet - 29 Nisan 2018, 02:56:00Mesajınıza kod eklemek için
"Code" butonunu kullanınız.

Kusura bakma kardeşim bilmiyorum. Yeniyim.

bodrum48

Osilatör tipine dikkat edin. HS ise XT yaparak deneyin. Bir de LCD.C dosyasında LCD bacaklarının D veya B portundan hangisine tanımlandığına bakıp bağlantınızı ona göre düzenleyin.

Recep METE

Ahh ah! İsiste çalışıp breadboarda çalışmama sorunları yüzünden bu işleri bıraktım.Nefret ettim. Soruna yanıt; isiste çalışan breadboarda kesinlikle çalışır. Yani yazılım yönünden bir sıkıntın yok. Breadboardlar kesinlikle stabil çalışmıyor.Kablo bağlantıları çok önemli defalarca dene çalıştığını göreceksin.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Salih

Her zaman söylediğimiz gibi,
ISIS bir çok ayarı göz ardı edebiliyor.
Eğer göz ardı edilen hususlarda problem varsa,
ISIS de çalışan devre, gerçekte çalışmıyor.
Mesela LCD kontras ayarı,
Vee ucuna 0-5V ayarlayabilen
trimpot bağlamalısın.
LCD çalışıyordur, kontras ayarı çok kısık olduğu için
yazı görülmüyordur.
Veya arka aydınlatmalı LCD lerde arka ayadınlatma
ledini uygun bir şekilde beslemen gerekir.

boreas

Programın başına biraz bekleme koyun lcd. nin açılması için.
Harici bir led ekleyin yakıp söndürün işlemcinin düzgün çalışdığını kontrol etmek için
kontrast direncini kontrol edin. Ekran tamamen koyu dolu mu bomboş  mu geliyor bozuk karakter mi geliyor.

ü