Reverb Tank Yapımı

Başlatan rayman, 29 Nisan 2018, 22:12:18

rayman

Bu Tank ları bilen var mı aranızda? Spring Reverb olarak geçiyor... Transformatör vede yaylardan oluşuyor... Bende 1 - 2 tane numine var ama bozmak istemem tabikii.. Nette nasıl olduklarıda yazıyor .. Ancak yinede sorayım dedim bu parçaları yaptırmak lazım... Ufak mıknatıslar var çok ince kurşun kalem ucu kalınlığında ortasıda delik.. Mesela bunu yapmak istesek olabilir mi acaba ?

ipek

35 sene evvel çok popülerdi,yerel lakabı hamam ekosu idi,bir tanede bende vardı Realistic marka,Reticon SAD512 ve 1024' çıkarınca arka planda kaldı ,arkasından Matsushita MN3208 BBD çiplerini piyasaya sokunca tamamen kayboldu...

Sozuak

Gecenlerde rack tipi yamaha mixer aldim. Uzerinde reverb de var. Bbd tipi. Sesini duyunca eski anilarim canlandi. Gitar anfimde de buyukce bir spring reverb var. Eskiden hatirliyorum birkac tane spring modulum vardi simdi kimbilir nerelerdeler. Japon mali aluminyum kasali bbd ekom vardi ama celik telli diski olan binson ekolari bilmezsiniz belki. Elimde iki tane se dynacord bantli eko mevcut. 4-5 tane se digital delay var. Bilseydim o binsonlardan birkac tane saklardim. Bayagi yuksek fiyatlara satiyorlar.

rayman

Pt2399 ile altı farklı gecikme reverrb yaptım ama büyük. Dijital olanlarda iyi ama slring reverb kalitesinde birşeyler yapmam lazım. Vokal reverb olacak

FUNKY

spring reverbin tınısı farklıdır ses kalitesi digitalden kötüdür ama nedense gitarcılar sipringi tercih ederler hala ünlü markalar kullanır.

ben yıllar önce kendim yaptım şöyle anlatmaya çalışayım   el radyolarının içindeki minik trafoyu  dağıttım sadece "E" şekille yeniden karkasa dizdim karkasa ince emaye telden  yeniden sardım .kaç tur hatılamıyorum ..
gelen ac frekansa göre manyetik alanı değişien bir elektro mıknatıs oldu  sonra ince bir tele buzdolabo kapı plastık mıknatısından  bir parça geçirdim örjinal reverb ünitesindeki gibi bunu yuvarladım telin bir ucunu  kanca yaptım  ve bunu E trafonun orta ucuna yakın olarak montajladım  aynısı diğer tarafa ve yaycıdan çeşitli serlikte ve çapta yaylar aldım  en beğendiğmi taktım ..

Sozuak

Enstrüman olayı çok farklı. İlle de en net veya kaliteli ses iş görmüyor.
Örneğin bende de 3 modeli olan xv ve jv serisi Roland rack syntlerde yeni modeller 44.1 Khz, eski modeller 32 KHz örneklemeli. Genelde eski modelleri beğeniyorlar dolgun ses var diye çünkü güç dağılım spektrumu daha dar bir frekans aralığında olduğunda enerji yoğunluğu artıyor. Bu da sesi güçlü denmesine sebep oluyor.
Gitarda da zaten elektronik işe girince distorsiyon ön planda olduğundan özgün ama bozuk ses yapısı bir de yaylı derinlik gibi sınırlı band genişliğinden geçinde farklı oluyor.
Örneğin lambalı anfiler elektrodlar arası kapasiteleri daha düşük olduğundan geçiş distorsiyonu düşük ama harmonik distorsiyonu %10 lara vardığı (yüksek çıkış seviyesinde) (insan kulağı %1 den sonra bozulmayı fark etmeye başlıyor) halde  (ve tabi çıkış trafosu nedeni ile yine band genişliği daraldığından da olsa gerek tercih ediliyor son model mosfetlere.

Zaten bu sayede konserlerde son derece düşük distorsiyonlu anfilere girmeden önce kabin ve amp. simulatöründen geçirip sesi işliyorlar ardından yüksek kalite çıkış katlarına da versen giriş sinyali sınırlı kalite olduğundan istenen sesi verir hale geliyor.

rayman