Işıklı Anahtar

Başlatan एक होना, 29 Nisan 2018, 22:16:36

एक होना

Aydınlatma için kullanılan anahtarlara sadece faz ucu gelir.
Işıklı anahtarlar için ilave Nötür hattı mı çekilmiş ?

Ev de bir kaç nokta geçe oldukça karanlık oluyor. 
Işıklı anahtarlar da fiyat araştırması yaptım 60 TL civarlarında.

Sadece faz hattı ile yapılır mı ? LED yada benzeri bir ampul bağlayarak

Cemre.

Anahtar uçlarına paralel neon lamba + direnç takılsa lamba üzerinden devresini tamamlayabilir ve lambadan akacak sızıntı akımı lambanın yanmasına da sebep olmayacak kadar küçük seçilirse çalışır diye tahmin ediyorum. Bu durumda lambada sürekli enerji olacaktır, dikkat etmek lazım. Ya da kolayca fosforlu boya/bant kullanılabilir.

mozkan87

Sadece faz yeterli oluyor, nötr tarafından gelen kaçak akımla üzerindeki led yanıyor.

एक होना

Mevcut anahtara ufak bir delik delip led taksam olur mu ?

Nasıl bağlanır ?

RaMu

60W ampül olsa,
P = Vkare / R
R = 806 ohm lamba direnci, 1k diyelim,

Led i 10 mA ile çalıştıracak olsan,
V = I * R
220 = 0.01 * R
R = 22000 ohm = 22k direnç lazım,
1k sı zaten ampülden gelecek,

Kısaca:
Yani 20~30k bir direnç ile 1 ledi seri bağlayıp,
bunuda anahtara paralel bağlayacaksın.

Aslında gerilim dalgalanmasını,
led üzerine düşecek gerilimi,
takılı olabilecek lamba vs nin maksimum minimum göstereceği direnci,
çeşitli tip aydınlatmalarda problem olup olmayacağını,
hesaba katmalı,
led akımının 20mA i geçmeyeceğini garanti etmeli.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

एक होना

Gün içerisinde test edeyim.

Sozuak

Seri diyot atmazsaniz led ters  alternanslara dayanamaz. Bir de kondansator ile akim sinirlamasi yapin direncle degil cok isinir.

kasif

Başka sitelerde bu tür ürünlerin her lambaya uygun olmadığını, özellikle tasarruflu veya led lambaların kapalı iken bile küçük parlamalar yaptığını okumuştum. imkan varsa Nötr çekilirse daha iyi olur.

Sozuak

Nötr çekmek imkansız değil ben dokunmatik dimmerli viko anahtara nötr getirmek için 2 düğme hattı çekilen tek avize sisteminde lambadaki nötrü anahtardan gelen fazlardan birine verdim. Anahtarı bağlarken de oradan gelen nötrü dimmere verdim.

Hat çekmek yerine belki wattlı yüksek omajlı bir direnci avizeye paralel bağlamak sorunu çözer.

Bir de ledli ampüllerin fiyatları bayağı düştü, deneyen var mı bilmiyorum da kompakt flüoresan (tasarruflu ampul) yerine ledli ampül denenebilir. Piyasada uygun fiyatlı uzun ömürlü ürünler var.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Cemre. - 29 Nisan 2018, 22:21:21Anahtar uçlarına paralel neon lamba + direnç takılsa lamba üzerinden devresini tamamlayabilir ve lambadan akacak sızıntı akımı lambanın yanmasına da sebep olmayacak kadar küçük seçilirse çalışır diye tahmin ediyorum. Bu durumda lambada sürekli enerji olacaktır, dikkat etmek lazım. Ya da kolayca fosforlu boya/bant kullanılabilir.
Yeni nesil yeşil ledler çok zayıf akımla bile parlayan cinstendir. Kaliteli beyaz ledlerde öyle ama yeşil bir başka. 30 k bir direnç ile 7 mA tersli düzlü led bağlarsanız. Ama bu insanı çarpacak nitelikte. o yüzde 470 k bir direnç tavsiye ederim. 500 µA ile bile yeşil ledler helede gece karanlığında çok fazla ışık verirler. Hemde çarpılma riskiniz ortadan kalkar. Bahsettiğim ledler yaklaşık 450 mili candela.
1206G3C-KHC-B    LED SMD 1206 GREEN WATER CLEAR 270~450mcd HUIYUAN -->> 1206G3C-KHC-B

necati

neon lamba seri 100k iki uca bağlayın
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Eugene

Bu anahtarlara nötr çekiliyor. Babamların evindekilere nötr çektiler. İki üç tane ise hiç riske atmayın buattan birer ince nötr çekin.

RaMu

Ben olsam hiç bunlarla uğraşmam,
kedi gözü cinsi bir şey yapıştırırım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: RaMu - 30 Nisan 2018, 13:36:36Ben olsam hiç bunlarla uğraşmam,
kedi gözü cinsi bir şey yapıştırırım.
O Nasıl Oluyo :)?

Sozuak

Işık olmayan ortamda hele hele ışık doğru açıda değil ise kedi gözü parlamaz.

Lüminesan yapıştırmalar var aydınlıkta aldığı ışıkla bir süre karanlıkta parlar.

Amaç biraz da gece lambası gibi olması ise ledin yerini hiçbirşey tutmaz.