0 200v dc gerilim okuma

Başlatan volkanunal, 01 Mayıs 2018, 15:33:16

volkanunal

Merhaba arkadaşlar , 0 200v dc gerilimi herhangi bir mcu ile okuma yapmak istiyorum. Gerilim bölücü yardımı ile okuyabiliyorum ancak çok sağlıklı olmadığını biliyorum . Sıcaklık değişimlerinde sapmalar meydana gelebiliyor. Bunun için en sağlıklı yöntem nedir , nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Daha önce amc1100 bu amaç için kullanan birisi var mıdır ?
Primum nil nocere

Zoroaster

En saglikli yontem gerilim bolucu ve ardina baglayacagin buffer opamp.

Eger ayni tip direncler kullanirsan Vi/Vo orani sicakliktan etkilenmez.
Seytan deliginden kacti.

mrtplt

Hassasiyet nedir? 0-200V arası nasıl bir hassasiyet ile okunmak isteniyor?

mehmet

0-1000V için daha önce buna benzer
bir şey yapmıştım. Yalıtım kısmına
dikkat ediniz.
http://tinyurl.com/y7t77cy4

Siz de bu şekilde yapabilirsiniz;
http://tinyurl.com/yb9at4em

Mümkünse dirençleri dip olarak kullanın
ve güç hesaplamalarını yapmayı unutmayın.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

volkanunal

Teşekkürler hocam direnç kullanarak yapmak sizce sağlıklı mı?
Primum nil nocere

M.Salim GÜLLÜCE

Sana lazım olan tamda bu
LKVLT girişlerine 10 ar mega ohm luk dirençle gir.

https://s26.postimg.cc/bxbf0e8x5/Voltage_Sens.png

volkanunal

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 01 Mayıs 2018, 17:09:19Sana lazım olan tamda bu
LKVLT girişlerine 10 ar mega ohm luk dirençle gir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
https://s26.postimg.cc/bxbf0e8x5/Voltage_Sens.png

Teşekkür ederim burada lf347 amplifier'ı için +15 -15v giriş yapmışsınız , sisteme bunu nasıl sağlayacağım?
Primum nil nocere

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: volkanunal - 01 Mayıs 2018, 17:25:59Teşekkür ederim burada lf347 amplifier'ı için +15 -15v giriş yapmışsınız , sisteme bunu nasıl sağlayacağım?
+ - 15 volt şartı yok
devreni kaç voltla besliyorsun bilmiyorum. eksi besleme negatif alternanslar için gerekli.
Senin kaynağın DC olduğu için 6 12 volt tek gerilimlede çalıştırabilirsin.
Ama o zaman opampları Rail to Rail seçmelisin.
Mesela TS924 gibi...

10 ar megaohm ile girildiği için çıkışa yansıyan bir akım olmaz sistem tamaman kaygan voltaj ölçmek üzere tasarlanmıştır.
Sadece çıkışa seri 100 ohm direnç 5.1 zener (MCU VCC 5V ise) ile GND sınırlama koyman gerekir.
R40 a çok turlu pot ile uygun bir direnci seri bağlarsan kalibre etme şansında olur.
Dirençleri %1 lik kullan tavsiye.

esensoy

Hadi D17 neyse, GND ye göre - voltaj gelmeyecek diyelim, D15 varken bu devre nasıl çalışsın?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ustura

Alıntı yapılan: esensoy - 01 Mayıs 2018, 20:27:40Hadi D17 neyse, GND ye göre - voltaj gelmeyecek diyelim, D15 varken bu devre nasıl çalışsın?

Yukarıdaki devre için Opamp + girişi GND de iken, - girişindeki gerilim 20..30mV u geçemez sanırım.

Yani simetrik besleme ile devre güzel çalışır.

esensoy

Sanrılarla bu iş olmaz,
Bu devre bana göre girişte D15 Vf den büyük (1n4148 için 1V) dan yüksek değerler için çalışmaz,

Zoroaster

Alıntı yapılan: esensoy - 02 Mayıs 2018, 10:52:53Sanrılarla bu iş olmaz,
Bu devre bana göre girişte D15 Vf den büyük (1n4148 için 1V) dan yüksek değerler için çalışmaz,

Opamp bilgini tazele.

Diyod uclarindaki gerilim geri besleme direncinden dolayi opampin ofset voltajinin ustune cikamaz.

Bu da 20mv dan kucuktur. O diyodlarin kullanimi sart degil fakat bir sekilde girise cok yuksek voltaj uygulanir ve geri besleme bu voltaji noturleyemezse opamp giris voltaji limitlerin ustune cikabilir. Ya da girise incecik ve cok yuksek tepecekiler gerirse opamp cevap vermede gecikirse ya da giriste gerilim varken besleme gerilimleri sonradan uygulanirsa benzer koruma saglar.

Seytan deliginden kacti.

M.Salim GÜLLÜCE

Arkadaşlar benim kullandığım bir devre bu.
Üstelik doğrultucu da vardı ama ben kırpıp yolladım.
10 MOhm giriş direncinden dahsediyor hem + hem - den. Toplamda 20 MOhm direnç girişlidir devre.
250 volta kadar sorunsuz çalışıyor. Giriş voltajı neyse çıkıştan + olarak okumak için mikro kontrollerlarda kullanıyorum. Endüstriyel uygulama.
Diyotlar üzerine düşen gerilim milivoltları geçmez zaten ters düz bağlanmış diyortlar her durumda 0.6 Volttan fazlasını kırpmak üzere tasarlanmıştır.
Kaynaktan sıfır farzedecek kadar az akım çekildiğinden 200Kohm (R36-37-38-39) direnç üzerine ne düşerse o kadar seviye görürsünüz. Tabiii opamp fonksiyonlarını saymazsak.

esensoy

250V girdiğinde çıkışta kaç V görüyorsunuz?

Ax2_Bx_C

Opamp kullanilacaksa diferanaiyel sekilde olculmesi en mantiklisi. 20Megadan bahsedilmis oyle bir direncle devre havadan nem kapar. 250V 330k ve 3k3 ile cok guzel olculur diferansiyel olcum metodu ile. Opammp olarak lm358 bile yeterli olur. Bir de feedback direnclerine yani 3k3 lere paralel 100nf attinizmi opamp cikisinda da 1k ya 100nF low pass hic sorunsuz kullanirsiniz. 20 yila yakin sorunsuz calisan cihazlarim var sahada bu sekilde.
Ben Yalnızca Bir Matematik Fonksiyonuyum