SMPS ac, toprak, şase arası kondansatörler, dirençler ?

Başlatan gevv, 01 Mayıs 2018, 18:10:26

gevv

Selam,

Bir kaç farklı marka class d amfi tamiri yaptım yerinde olduğu için detaylı inceleyemedim ama dikkatimi çeken toprak ac voltaj  primer-sekonder arası kondansatörler sekonder toprak arası direnc kombinasyonu oldu

şema;

kondansatörlü yapıyı pc güç kaynaklarında görüyorum direnc yoktu

bazı laptop adaptörlerinde primer-sekonder şase arası  kondansatör oluyor  ek olarak toprak hattı 220....330ohm direnc ile veriliyor

amfi smps için yapılan bu kombinasyonun ne gibi faydaları var ayrıca toprak hattı olamayan bir yerde kullanıldığında suni bir toprak hattımı oluşturulmuş oluyor.

ipek

eskiden klasik 3 fişli bilgisayar kablosu türünden olanlarda 1, 1.2 , 2,2 , 4.7 nf Y Class kapasitörler ve 10 mOhm direnç olurdu,fakat yeni multimedya dünyasında toprak işi askıya alındı ,yıl içinde bir sürü elektronik eşya aldım,tabiikide konu komşu dahil,artık aldığım ürünlerden topraklı kablo olayı çıkmadı Laptop dahil 2'li kablo çıkıyor,elektronik dünyasının içinde olmama rağmen bu olayı yadırgamayıp sevindim,8 yıl evvel kızıma tamamen aluminyum gövdeli bir HP Laptop almıştım ,baba bu beni ısırıyor dedi,inanmadım,elimin tersi ile bende gezindim sıkıntı vardı,başta inanmak istemedim,ilgili servisi aradım hemen değiştirdiler,fakat sonuç yine aynı idi,mecburen 150W izple trafo aldım,garantisi bitince adaptörü kırarak açtım,ilgili dirençleri ve kapasiteleri söktüm,hemen düzeldi.pek saçma idi ama böyleydi..

OptimusPrime

Giristen elde edilen sanal topragin bir sekilde sekonder tarafina baglanmasi garip geldi bana. Yani cihazin kasasinda 110V var bu durumda.  :o
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

एक होना

Topraklama olmayan bir cihaz verimli çalışır mı ? sorun çıkarır mı ?

Bildiğim kadarı ile topraklama kaçak için kullanılıyor. 
Bir de statik elektiriklenme önlüyor diye biliyorum.

Bundan 7 yada 8 yıl evvel bir ağ da pc topraklaması yoksa ağır çalışıyordu ve sistemi çökertiyordu.

Şu an laptop da topraklama yok ise nasıl deşarj oluyor ?

gevv

yabancı kaynakları inceledim EMC standardı ve gürültüyü azalttığı söylenmiş  ama sağlıklı bir toprak hattı yoksa yeteri kadar etkili olmayabilir

http://power-topics.blogspot.com.tr/2013/10/reducing-switching-power-supply.html
http://power-topics.blogspot.com.tr/2007/11/guide-to-emc-standards-for-power.html

OptimusPrime

Y kapasitesi EMC icin konulan bir sey ama virtual gnd yi tutupda seconderin sasesine baglanmak hicbir standarda uygun olmasa gerek.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

ipek

tanıdığınız TV servisi varsa size güvenebilirlerse söylerler niçin TV'lerin toprak kablosunu kesip attıklarını,zira HDMI'ya takılan yada Uydu anten bağlantısı yapılmış TV'lerin sıklıkla problem çıkardığını,bu sorunu çözebilmek için L.G firması üç yıldır tün Tv kutularına anten izalatör fişi koyuyor...

HP adaptörleri parçalayıp görebilirseniz,mavi disk gibi 4.7 nF 2Kv kapasite primer taraftan sekondere bağlıdır,

şimdi hurafeleri bir kenara bırakıp reel dünyadan bir soru,bu Laptop yada Multimedya cihazlarını ithal eden firmalardan bir örnek alınıp uygundur belgesi almadan gümrükten geçebiliyormu ? üzerinde CE belgesi varsa TSE eli kolu bağlı riayet edip uygundur belgesi verebiliyornu ?,gerçekten bilmediğimden soruyorum..

RaMu

Önemli soru:
Sekonderi 60V un üzerinde olan bir transformatöre
sekonder taraftan birinin çarpılması durumunda
primer taraftan bağlı olan kaçak akım rolesini nasıl attırabilirsiniz?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

asma

Trafonun sekonderi şebekeden izoledir. Bu yüzden iki uca birlikte dokunmadan çarpılma tehlikesi yoktur.
Çarpılma sırasında da toprağa akım akmaz.
Bu özelliği kaldırıp kaçak akım rölesinin etkilenmesini sağlamak gerekli mi?
Yani trafoyu oto transformatörü gibi sargıları seri olacak şekilde bağlarsak. (iyi niyetli olarak nötr tarafından bağlayalım) tek uca dokunarak çarpılırız ve akım toprağa akar. Peimer hattındaki iki kablodan geçen akım eşitliği bozulur ve kaçak akım sigortası atar.
Eskiden çarpmayan , zararsız bir elektrik potansiyelini tehlikeli hale getirip önlem almış oluruz.

Dışarıdan tetikleme alan bir şalter için yukarıda bahsi geçen Y kondansatörleriyle toprağa bağlantı ve referans noktası oluşturulabilir. Bu değer Vac/2 olur. Örnek için 30Volt değeri 25volta düşerse şalteri tripletiriz.
Yine de izoleli bir ortamda iki ucu tutup çarpılan olur.
Toprağa akım geçmiyorsa , çırpınsın pzvnk nasıl önlem alınırki.  :(  pes ettim.

Molex

Alıntı yapılan: gevv - 01 Mayıs 2018, 18:10:26Selam,

Bir kaç farklı marka class d amfi tamiri yaptım yerinde olduğu için detaylı inceleyemedim ama dikkatimi çeken toprak ac voltaj  primer-sekonder arası kondansatörler sekonder toprak arası direnc kombinasyonu oldu

şema;

kondansatörlü yapıyı pc güç kaynaklarında görüyorum direnc yoktu

bazı laptop adaptörlerinde primer-sekonder şase arası  kondansatör oluyor  ek olarak toprak hattı 220....330ohm direnc ile veriliyor

amfi smps için yapılan bu kombinasyonun ne gibi faydaları var ayrıca toprak hattı olamayan bir yerde kullanıldığında suni bir toprak hattımı oluşturulmuş oluyor.

Merhaba. Aynen öyle sn. gevv: gerçek bir toprak hattı olmadığında; hem bu incelediğiniz amfide, hem laptopların topraksız prize topraklı fişli SMPS adaptörleriyle takılmasında hem de halı yıkama makinesi gibi 2 kutuplu (L, N) girişi olup toprak hattı olamayan (Toprak hattı olsa su olduğundan daha büyük risk oluşur kanaatimce) ev cihazlarında faz ve nötr arasına fiş 2 türlü de bağlansa megaohm değerlerinde çok yüksek seri bağlı dirençlerle sanal topraklama noktası böylece oluşturulmuş oluyor. Örneğin evimde kullandığım laptop adaptörünün fişi topraklı girişli, ancak çıkışı 18. 5 volt DC sie + ve - uçlarından - uçtan sadece gerçek toprak hattı geldiğinde sanırım gerçek bir topraklama (Sanal olamaya) ile bağlantılı, topraksız prize takıldığında ise sanırım bu şemasını verdiğiniz amfideki sistemin benzeri bir sanal topraklama sistemi kendiliğinden devreye girmiş oluyor.

Peki bu tür bir topraklama ne kadar sağlıklı olabilir şeklinde kendi kendimize bunu sorarsak eğer; örneğin CRT TV'ler LCD TV'ler de kendi içinden bu tür bir topraklamaya da sahipler bildiğimiz üzere. Bence statik elektriğin entegreleri bozma riski şeklinde oluşma durumunda bu tür topraklamalar laptop, TV'ler, amfi, vb. cihazlarda statik elektrikle bozulma riskini tamamiyle de ortadan kaldırabilecek (Deşarj edip yok edebilecek) kadar sağlıklıdırlar.

Deminden beri bu sanal topraklamalı olan bu şemaya bakarak bir fikir jimnastiği yapıp tam anlamaya da çalıştım. Girişte 1n 'lik 2 kutupsuz kondansatörden aslında 110 volt AC gerilimi, (Ayni dirençlerdeki bölücülük gibi) ikiye bölünerek ayrı ayrı alınıp SMPS'in çıkışındaki 300 volt DC hattının + ve - uçlarıyla karışım yapılıp SMPS'in - ucunda sanal bir topraklama noktası oluşturulmuştur. Hiç oluşturulmamasından bence çok daha iyidir. Ancak metal gövdeli laptop, vb. caihazlarda kondansatörden gelip geçen yüklerle hafif çarpılma hissi oluşması da bu nedenle kaçınılmazdır, zaten çoğu laptop günümüzde metal gövdeli olarak değil plastik gövdeli (Ev cihazlarından elektrik süpürgeleri, vb. makineler de topraksız fişle kullanıldıklarından bu nedenle plastik gövdelidirler) olarak imal edilip satışa öyle sunulmaktadır. Saygılar.