Röleden çıt sesi geliyor ama röle görevini yapmıyor

Başlatan kamilaktemur, 03 Mayıs 2018, 22:16:13

kamilaktemur

Arduino ile bir röleyi kontrol ediyorum. Röle ise 220v ac 0.25alık bir elektrik aktüatörlü valfi kontrol ediyor. Ancak arduinodan röleyi açtığımda röleden çıt sesi gelmesine rağmen valf açılmıyor. Valfe direkt 220 verince açılıyor. Valfi söküp röle kontaklarına kısadevre testi yaptığımda rölenin kontak değiştirdiğini görüyorum. Ancak valfi bağlayıp röleyi açtığımda faz ve rölenin kapalı devre olması gereken kontağı arasında 2-3v okuyorum. Faz ve normalde kapalı kontağında ise 220v var. Kontak yapışıyor desem çıt sesi nereden geliyor. Röle 220vde 10 amper geçirebiliyor normalde. 10 amper denemedim ama aynı sistemdeki 0.75 kwlik motoru rahatlıkla çalıştırabiliyor. Bu konuda yardımcı olabilecek kimse var mı?

एक होना

Bağlantı şemasını görmediğim için diyebileceğim sadece röle arızalı. Kontak uçları arasında sorun olabilir.

Başka bir röle ile test ediniz.

kamilsorhan

Röle daha önceden kullanılmış veya çok uzun süre yatmış ise kontakları oksitlenmiş olabilir.Rölenin besleme uçlarına gerilim uygulayıp kontakların çekmesini sağlayın ve ohm metre ile kontak direncini ölçün,  bir kaç ohm değerinde olmalı.

mg1980

Roleyi transistör vasıtasıyla mı sürüyorsunuz..yoksa doğrudan Arduino pininden mi..beslemeniz role voltajına uygun mu..

1956

Röle kontaklarında oksitlenme,aşınma oluşmuş olabilir avo metre ile kontrol edebilirsin

tekosis

Rölenin problemli olması ihtimaline ilaveten röleyi gerekli miktarda akımla süremiyorsanız yeterli elektromıknatıs etkisi oluşmayıp kontaklar tam yapışmıyor olabilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Sozuak

Röle kaç volt ise ve polariteleri belirtilmiş ise dikkat ederek o kadar gerilimi haricen uygulayın. Röle valfi çalıştıramıyorsa ya bozuktur yada bağlantılarda ince bir çatlak yada kopuk vardır. Rölenin çıt sesi elektromıknatis nüvesinin  kontakları çeken yada iten kolu hareket ettirdiğini gösterir (nüveye yapışınca ses çıkar). Bu tip yüklerde kontaklar arktan dolayı kolaylıkla bozulur. Ark söndürücü bir kondansatörü kontaklara paralel bağlamanız yada üzerinde 351 yazan (350V) değerinde bir varistör bağlamanız faydalı olur. Röleyi kontrol yöntemlerinden biri de röleye gerilim uygulandığı halde tornavida sapı gibi bir cisimle hafif vurmaktır. Bir de o çıt sesi valften de gelebilir. Valf uçlarını anahtarlayıp ölçün birde. 

ilyas KAYA

Geçenler de asansör kontrol kartı gelmişti. Pompa rölesi çekiyor ama kontak vermiyordu. Ölçü aleti ile de ölçtüm hiç hayat yok. NC kontağı çalışıyordu. Cin mali rolelerden ne bekliyorlar ise asansör kontrol kartında kullanmışlar. Role diyince schrack dan şaşmayın.