Conveyor Band Dedektör

Başlatan rayman, 06 Mayıs 2018, 12:36:50

rayman

Konveyor band üzerine konulan dedektörler var ufak demir yada metal parçaları görünce makineyi durduran bir dedektör... Gerçi ufak bir veri gelse bile dedektörden gerisini hallederim ben.. Böyle bir çalışma var mı elinde? Döküman olan varsa elinde yapmak istiyorum

Buda benim metal dedektörüm 5 metre mesafeye iniyor 1x5 metre kare başlıkla ama bu konveyor band için uygun birşey değil. Bendeki define aramak için.

Melih1802

Gıda paketlemedeki dedekrörden bahsediyor olmalısın, bildiğice bunu yapmak isteyen birçok yerli firma çıktı , fakat hiçbiri testlerden geçemedi.Bu işin en ünlüsü sartorius dedektörü. İşin kritik noktası bobin sarım bobinin metalik özelliği. Elektroniği yapsan bir bobin metalinde takılacaksın.

MC_Skywalker

https://www.festo.com/cat/tr_tr/products_SIEH
imhttps://www.festo.om/cfp/camosHtml/i?SIG=56c8451b99bfa4c5d083fedf1d262f6b24a798b0_105_190.jpg/img

Şu sensörü konveyor üzerinde aleminyum ürünün doğru yerinde olup olmadığını anlamak için kullanmuştım.

rayman

Merak etme . O bahsttiğin konuda takılmam. Bobinle devrenin rezonanası önemli. Şayet yukarıda gördüğün dedektör tam tamına 5 metre çekiyor... Uğraşıp bu hale getirmek 3 yılımı aldı neredeyse ama gerçekten iyi çalışıyor... Burada pulse dedektörlerde bobinin empedansı dc . değeri vede sönümleme olayı çok önemli. Tabiki işi bilmeyen yapamaaz ama bu konuda başarılı olabilirim...Fakat bendeki dedektör vede ufak bir metali algılayan dedetkr teknolojisi farklı

Melih1802

Çalıştığım bir firmada bir tane arızalı Sartorius vardı, satmak istiyorlardı bir ara.

rayman

Bana gönderirlerse incelerim... Bobinide incelerim  ana kartı dijital birşey değilse ki sanmıyorum dijitaldir ama mantığını kavrayınca mutlaka burada çözülür... Yani gönderirim derlerse bakar incelerim. Ama satın almam asla .

M.Salim GÜLLÜCE

konveyörün kendisi metal değilmi?

rayman

Evet. Ama manyetik alan hareketli cisime duyarlı belli bir mesafeden sonra... Yani metal hareket edince birden gerilim değişmesi oluyor vede ona çıkış veriyor... Dolayısı ile belirli bir mesafe vede sabit kalınca bobin onu referans alıyor empedansı değişiyor vede hassasiyeti artıyor . Bu nedenle başka türlü hiç bir mekanik aksama uyarlayamazssınız

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 06 Mayıs 2018, 17:15:58Evet. Ama manyetik alan hareketli cisime duyarlı belli bir mesafeden sonra... Yani metal hareket edince birden gerilim değişmesi oluyor vede ona çıkış veriyor... Dolayısı ile belirli bir mesafe vede sabit kalınca bobin onu referans alıyor empedansı değişiyor vede hassasiyeti artıyor . Bu nedenle başka türlü hiç bir mekanik aksama uyarlayamazssınız
Proxı sensordan farkı ne?

rayman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 06 Mayıs 2018, 18:54:08Proxı sensordan farkı ne?
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Bu sensörler karşısına birşey geçince okuyabilir. Vede 90 derece bir algılama kabiliyeti var hemde mesafesi az. Bobinin manyetik alanı daha geniş olduğundan konveyor bandının hizasında her türlü empedans dcr. değerine göre sarılabilir.