12V AC 500mA OUTPUT bir güç devresi

Başlatan serter, 07 Mayıs 2018, 12:23:53

serter

12V AC 500mA OUTPUT bir güç devresi tasarlamak istiyorum. Lakin kapalı tip büyük trafolardan kullanmak istemiyorum. Linkte vermiş olduğum tipte boyutları küçük bir transformatör kullanmak istiyorum. Bu transformatör tipini ilk defa kullanacağım için emin olamıyorum. Transformatör tipini neye göre seçebilirim? Araştırdığım kadarı ile bu tip transformatör satanlar çıkışı 12V max 1A gibi bir özelliğini belirtmemişler.

https://tr.aliexpress.com/item/SMD-high-frequency-transformer-EFD2010-for-switch-power-supply-POE-10-pin/32426564469.html?spm=a2g10.search0104.3.2.ec9d4774ALhnxX&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10152_10151_10065_10344_5722918_10068_10342_5722818_10343_10340_10341_10698_5722618_10696_10084_10083_10618_10307_5722718_10059_5711218_308_100031_10103_5711318_5722518_10624_10623_10622_10621_10620,searchweb201603_31,ppcSwitch_3&algo_expid=e8ebda05-dd71-4970-88bd-01699ae0a213-0&algo_pvid=e8ebda05-dd71-4970-88bd-01699ae0a213&transAbTest=ae803_2&priceBeautifyAB=0

asma

3 gün önce açtığın konudan farkı nedir? Niye tekrar konu açma gereği duydun anlamadım.
Oradaki yorumlara cevap yazmamışsın , şimdi değişen bir şey olacak mı?

Bahsettiğin güç devresi 12Vdc / 500mA çıkışa sahip güç kaynağımıdır?
Yoksa tasarladığın güç devresinin beslemesi için mi gerekiyor?
Kapalı veya açık tip sac trafolar aynı güçte çok yakın ebat ve ağırlıkta olurlar. Bu trafolar şebeke frekansında çalışabildikleri için kullanımı basittir. Fişe tak kullan. Elbette DC için doğrultma , filtreleme , istenirse  regülasyon gerekecek.

Bu tip nüve ve trafo seçiminde uygulayacağın topolojiyi bilmen ve ona göre frekans ve dönüştürme oranını sınırlaman gerekir.
Kontrol ve sürücü devresi gerekir. Bunları sen mi dizayn edeceksin , hazır devre mi arıyorsun ?
Şu devreye benzer yapıda pek çok devre görürsün:
https://320volt.com/wp-content/uploads/2009/04/16watt-16volt-audio-amplifier-smps-power-supply.png
Bu tip örneklerin bazılarında trafo ile ilgili ayrıntılı bilgi verilir.

Yapmayı düşündüğün devre ödev/proje mi , ihtiyaç mı , seri üretim için mi gerekiyor?

Herhangi bir forumda ihtiyacın olan bütün bilgileri bulabilirsin ancak sana kimse baştan sona , trafo nedir , smps nedir , topoloji nedir , devre nasıl dizyn edilir diye anlatmaz.
10 Liralık adaptörü alıp söker inceler , farklı trafolarla denersin. En uygun olanını kullanırsın. Hatta bu iyiymiş dersin o şekilde kullanırsın.

Kolay gelsin.

bulut_01

link deki trafo smps içindir istediğin dogrultuda uygun değil.
YENİLMEZ..

serter

Yeni bir konu açtım çünkü O başlıkta soracağım soru yorum olarak kalacaktı Bu başlık altında daha iyi irdeleyebileceğimi düşündüm.
Elektronik devredeki entegrelerin beslemesi için kullanacağım. İlk defa bu tip trafo kullanacağım için aşamalarını araştırıyorum. Power Supply tipi bir transformator kullanacağım. Lakin araştırmaların neticesinde çoğu linkte bu trafoların kaç watt'a kadar destekleyeceğini yazmamışlar. Trafoyu seçerken bu kapasite oranını nasıl öğrenebilirim

asma

Alıntı yapılan: serter - 07 Mayıs 2018, 14:04:32Yeni bir konu açtım çünkü O başlıkta soracağım soru yorum olarak kalacaktı Bu başlık altında daha iyi irdeleyebileceğimi düşündüm.
Elektronik devredeki entegrelerin beslemesi için kullanacağım. İlk defa bu tip trafo kullanacağım için aşamalarını araştırıyorum. Power Supply tipi bir transformator kullanacağım. Lakin araştırmaların neticesinde çoğu linkte bu trafoların kaç watt'a kadar destekleyeceğini yazmamışlar. Trafoyu seçerken bu kapasite oranını nasıl öğrenebilirim
Keşke diğer sorularım doğrultusunda daha ayrıntılı yorum yapsaydın.
Tek bir tane mi lazım , ihtiyaç mı sorularının cevabı kolay/ucuz/güvenli gibi kriterleri sıralamaya yarıyor.
Besliyeceğin devredeki entegreler için smps sorun teşkil eder mi? 15V-18V arası bir çıkış elde ettikten sonra lineer bir regülatörle 12V elde etmek gerekebilir. Yalnızca trafo olarak bakarsan hacmen ve ağırlığınca %10-20 civarında yer kaplar. Ancak devrenin tamamı için ağırlık yarıya düşerken kapladığı alan hemen hemen aynı olur.
Uygulama devreni seçmeden trafo seçemezsin. Aynı trafoyla farklı topolojide ve farklı frekansta farklı güç elde edebilirsin.
https://ac-dc.power.com/design-support/reference-designs/design-examples/rdr-201-6-w-constant-voltage-cv-adapter/
Bu sayfada referans dizayn paylaşılmış , senin verdiğin linkte de benzer değerler isteniyor. Yani 5V yerine 12V yazıp ücretsiz destekten yararlanabilirsin.
Seçeceğin devredeki tüm elemanlara ulaşabilmen gerekiyor , kontrol edersin.

Kolay gelsin.

serter

Güvenli bir şekilde düşürebilirsem 250 tane yapacağım. ESP8266 ve Atmega 328p besleyeceğim. SMPS ile beslemenin sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. Çünkü prototip olarak bende lm2575 ile besliyorum. Benim için önemli olan kartın kapladığı alanın mümkün olduğunca az olması. Bu yüzden kapalı tip trafoya yönelmedim. plaket üzerindeki kapladıkları alanlar hemen hemen aynı olabilir belki ama yükseklik bakımından bir kazanımım olacak. Trafodan gelen gerilimi 7812 ile düşürmemde bir sakınca olmaz. Ama önceliğim 12v a yakın bir gerilim elde etmem. Adaptörlerin içini açtığımda vermiş olduğum linkteki transformatörlerden kullanmışlar. Ama benim bu tip transformatörler hakkında bi tecrübem olmadığı için nasıl seçeceğimi anlayamadım. Vermiş olduğun linki inceleyeceğim. teşekkür ederim.

M.Salim GÜLLÜCE

1. nokta
Ferit çekirdekli trafolar yüksek frekansta DC den DC ye çevirmek için kullanılır.
Halbuki sen her iki mesajında da AC 12 500mA diye tutturmuşsun.
AC dönüştürücü sadece demir çekirdekli trafo ile yapılır.
12V 500mA 6 watt enerji eder. Demir çekirdekli piyasadakilerden daha küçük hacimde 6 watt trafo bulamazsın.

2. nokta
atmega sürmekten bahsediyorsun atmega için 5 volt stabil DC yeterli iken 12 volt AC neyin nesi.
üstelik 500mA de harcamazlar. Harcadılar farzetsek bile 5 voltta 500mA 2.5 watt eder. piyasadaki en dandik CEP şarj aleti bile 1 amper veriyor artık. ucuzada bulursun. Tasarlayıp tırmalamak belkide başarısız olmak isteği niye...

Ben moderatörün yerinde olsam mükerrer mesajdan çoktan silmiştim mesajlarını !!!

Ax2_Bx_C

Asıl sıkıntı kapladığı yer gibi. Güç vb. belli olursa SMPS tasarlamak sıkıntı değil. 1.6x1.6x1cm gibi bir trafo ile sorun çözülür gibi.
Ben Yalnızca Bir Matematik Fonksiyonuyum

serter

ESP8266 170mA çekiyor. devremde kullanmış olduğum MCP'ler ledler ve diğer entegreler için yaklaşık olarak 400 mA seviyesinde bir akıma ihtiyacım oluyor. Ayrıca devremde 12V'a ihtiyacım olduğu için 12V 500mA seviyesinde bir tasarımı sordum. Her detayı anlatmam gerekmektense takıldığım noktayı sormam daha mantıklı bence. Ayrıca niye yeni başlık açtığımı da yukarıda anlatmış bulunmaktayım.
Önceki açmış olduğumuz konu içinde yardımınız için teşekkür ederim. Ferrit çekirdekli trafoları ilk defa kullandığım için kullanım mantığını anlamaya çalıştım.

serter

Aynen Kapalı tip trafo ile ferrit çekirdekli trafolar PCB üzerinde aynı yeri kaplıyor aşağı yukarı ama yükseklikleri arasında 1.5 civarında bir fark var.

asma

http://www.el-kom.com.tr/_2_1_SMPS_1-15W.html
Yerli tedarikçi varmış , sorup soruşturun , uygunsa ee 16 tercih edebilirsiniz.

serter

Teşekkür ederim yardımınız ve ilginiz için Oktay Bey.