Evde/Amatör Cihaz panel baskı yöntemi keşfettim !

Başlatan Sozuak, 09 Mayıs 2018, 03:13:46

TABS

Evet siz bahsedince hatırladım. Araca çarpan ufak tefek taşlardan veya çizilmelerden koruyor diye biliyorum. Ama ısıtarak gerdirip yapıştırma işi benim panel için beçerebileceğim bir iş degil. Belkide ısıtılmadan veya gerdirilmeden yapıştırılabilir. Bir araştırayım.

Daha önçeden bir keresinde çift taraflı, enli koli bandı genişliginde  yapışkan bandı denedim fakat panelin yüksekliği koli bandınının eninden fazla ise altlı üstlü birbirine bitişik iki yapışkanlı band yapıştırdığınızda ve bunların da üzerine yazılı şeffaf folyoyu yapıştırdığınızda yapışkan bandların birleşme çizgisi görünüyor. Daha sonra A4 ebadında çift taraflı yapışkan band ile denedim bu sefer çizgi izi olmadı ama zaman içinde daha öncede yazdığım ğibi yapışkanlı kısım panel kenarlarından kalkmaya, ayrılmaya başladı.

Bu işte en önemli şey yapışkanın kuvvetli olması. Artık herhangi bir yapışkanlı şeffaf folyo alırken test için bir kenarından açıp biraz kaldırdığımda yapışkanının kuvvetini anlayabiliyorum.
O markadan bir tane bu isimsiz folyodan iki tane derken, elimde bir sürü deneyipte memnun kalmadığım yapışkanlı şeffaf folyo var.

Örneğin bir şampuanın şeffaf etiketini deneme amaçlı çıkartmaya çalışıyorum, zor söküyorum. Tabiiki bu profesyonel bir ürün. Kırtasiye veya resim malzemesi satan yerlerde yada intenette bu tip ürün satanlarda yapışkanı böyle kuvvetli ürün bulamadım.

SozuakŞeffaf Etiket Renkli baskı örnek sonucu

Şeffaf-Beyaz Yapışkanlı etiket ve Beyaz yapışkansız plastik kağıtlar

Şeffaf yapışkanlı etiketin LCD okunurluğu ve led ışığı geçirgenliği


Bu iki resim de beyaz yapışkanlı etiketteki baskı ve ışık geçirgenliği. Resimde belli değil ama belli belirsiz inci parlaklığı gibi parlak bir kağıt.

Şeffaf olan komple suya sokuldu. Yüzey hafif yapışkanımsı gibi oldu ama elle  yada kendiliğinden yazılarda akma-deformasyon incelme meydana gelmedi. Kuruyunca da aynen ilk basıldığı gibi duruyor. Parmak izi ve kalmadı.


Sozuak


Bunlar da ne kadar şeffaf olduğunu göstermek için  panel yapıştırılmış örnek

tuisa

bir şeffafı bir de rakı rengi mi var bunlarınn??

Endorfin35+

Arkadaslar sulu cikartma diye bir urun var. Ben tesadufen bir reklamcinin tavsiyesi ile urunu tanidim. Seffaf ve beyaz olan turleri var. Seffaf olanini kullandim. Normal a4 kuse kagit gibi gorunuyor. Lazer yazicidan uzerine baski aliyorsunuz. Sonra kagidi su dolu kovanin icine (ebat kucukse bardagin icine) salliyorsunuz. 30 sn. Icinde baski selefon uzerinde kagittan ayriliyor. Henuz islak iken istediginiz yuzeye kensdisi yapisiyor. Asinma sorununuz varsa uzerine birkat sprey akrilik vernik atinca tas gibi oluyor. Bu yontemle birkackez serigrafi kullanmadan eski lambali radyolarin kirik camlarini yeniden yapmisligim oldu.

Youtube dan sulu cikartma olarak bakabilirsiniz.