CMRR - Ortak Mod Bastırma Oranı Nedir?

Başlatan AXI, 09 Mayıs 2018, 21:38:28

AXI

Merhaba arkadaşlar.

https://320volt.com/enstrumantasyon-yukselteci-devreleri/

@gevv merhaba hocam. Linkteki yazınızda;
"Ortak mod tepki oranı (CMRR), bir op-ampın her iki giriş ucuna da aynı özellikte sinyal uygulandığında bunları reddetme özelliğidir. Bu değer, faz çeviren ve faz çevirmeyen girişe aynı anda uygulanan bir sinyalin, çıkış sinyaline oranına eşittir. CMRR'nin birimi dB (desibell)' dir."
demişsiniz.

Ama malesef ben pek anlayamadım.

Opampların giriş uçlarına uygulanan aynı sinyalden kastımız aşağıdaki gibi aynı kabloyu 2 girişede bağlamak mı?

indir" border="0

Eğer böyleyse bu durumda sinyallere nasıl bir işlem yapıyor.Burada aynı özellikteki sinyalden kasıt ne?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Sozuak

Balanced audio sinyali diye araştırırsanız göreceksiniz ki profesyonel sistemlerde sıklıkla kullanılır. En büyük avantajı özellikle uzun mesafelerde gürültü ve parazitlerin bastırılabilmesidir.

Şöyle ki opampın eviren ve evirmeyen uçlarına  bir mikrofonun iki ucunu bağlayalım. Bu bağlantı belli bir uzunlukta olsun. Mikrofon sinyali opampa gelirken değişken dalga formunda olacağından  sürekli kutup değiştirecektir yani iki ucu da aynı anda pozitif yada negatif olmaz. Biri pozitif ise diğeri negatiftir ve tam tersi.

Böylelikle opamp fark yükselteci olarak bu sinyali yükseltebilir.

Oysa kablodan dolayı ortaya çıkan (indüklenen ) parazit kablonun her iki ucunda da aynı olacaktır. Dolayısıyla opampın her iki ucuna da aynı fazda girer. aralarında fark olmadığından opamp bunu yükseltmez aksine yok eder. Dolayısıyla CMRR oranında sinyali silmiş olur. Size de temiz mikrofon sinyali kalır. CMRR ne kadar yüksek ise her iki girişe gelen aynı fazlı sinyaller o kadar iyi yok edilir.

OptimusPrime

CMRR ortak mod reddetme orani olarak cevirirdim ben olsam.
Neyse cmrr opamp girislerindeki transistorlerin birbirlerine tam anlamiyla esit olmamasindan dolayi dogan bir kavram. Burada ortak mod denilen sey iki girisede ayni isaretin uygulanmasi demektir. Ideal bir opamp iki girisede ayni sinyalin verilmesi durumda cikisinda 0V uretir yani tamamen girisi reddeder. (Vp=Vn oldugundan Vcikis = (Vp-Vn)Av den dolayi 0V dur) Halbuki durum gercek bir opamp icin farklidir. Iki giris transistoru esit olmadigindan, her iki giris gerilimi esit olsada opamp icin bu iki gerilim arasinda her zaman bir fark vardir ve bu fark frekansdan oldukca etkilenir ve offsetin kaymasina yol acar. Yani normal bir opamp, ayni baglanti seklinde girisin belli bir kismini reddeder. Ideal bir opampin cmrr sinin sonsuz oldugunu dusunursek buyuk cmrr degerli bir opamp her zaman daha iyidir.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||