STM32 Hal Library ve Standart Peripheral Library Sıkıntısı

Başlatan kimlenbu, 15 Mayıs 2018, 20:02:24

kimlenbu

Selamlar,

Daha önce sorulduysa affola...

Senelerdir Serial Peripheral Library (SPL) kullanıyorum ve kendime oluşturduğum bütün kütüphaneler bunun üstüne kurulu, kod tekrar kullanılabilirliğini oldukça güzel sağlamıştım. Projelerimi çok kısa sürede ayağa kaldırabiliyordum, zamanla bugları temizlemiştim ve iyileştirmeler yapmıştım.

Bir alt seviyesi olan CMSIS kullanmaya hiç sıcak bakmadım, zorunlu haller dışında da kullanmadım. Kodu okuması da zor, yazması da zor, açıklama eklenmesine rağmen yazdığın koda 3 gün sonra baktığında bile bir şey anlaşılmıyor.

Hardware Abstraction Layer (HAL) çıktığından beri kullanmayı erteliyorum ama yeni bir donanım kullanmak için hazır kütüphane aradığımda artık günden güne köşeye sıkıştığımı hissediyorum, hep HAL library kullanılarak oluşturulmuş. Misal STM32F1 serisi için SSD1306 kütüphanesi arıyorum daha bir tane bile SPL ile yapılmış örnek bulamadım. Sıfırdan yazmak hamallık, port etmek zaman kaybı...

Tamamen HAL library'e taşınmak gözümde o kadar büyüyor ki daha cesaret edip ucundan bile girişemedim. Yalnız artık kod port etmekten gözlerim pörtleyecek.

Sizin çözümünüz ve yaklaşımınız nasıl oldu, nasıl geçiş yaptınız veya yapmadınız mı ?