1000Watt özel sarım trafo boşta ısınıyor.

Başlatan Melih1802, 20 Mayıs 2018, 20:17:36

Melih1802

Power supplay yapmak için 1000Watt gücünde özel sarım trafo yaptırdım.
Trafo yüksüz durumdayken, sadece şebekeye bağlı halde 1 saat içinde ısınıyor. Boşta ısınma normalmidir?

bulut_01

silisli saçın kalitesi ile orantılı ısınması. kalitesiz ise ısınır.
YENİLMEZ..

Sozuak

Boşta çektiği akımı da ölçebilirmisin merak ettim ?

Melih1802

tunayk

Kalitesiz ise ısınır diye bir şey yok. Kaliteli saç ile
gereği gibi yapılmazsa yine ısınır. 

Normal şartlarda boşta çalışan bir trafo 3-4 saat içinde 60 derece sıcaklığı bulur.  Boşta çekilen akımın tamama yakını nüvenin mıknatıslanma akımı olup nüve de ısıya dönüşür.

muhendisbey

Giriş empedansı (primer sargısı) düşük kalmış olabilir. Bir miktar ısınması normaldir ancak başlık açtığınıza göre fazla ısınıyor olmalı.

Atıyorum: primeri 10 tur sardınız, seconder'i 2 tur. Trafo ısınmış, çünkü 10 tur bu şebeke için yetersiz kalmış. Bu durumda atıyorum 20 tur primer, 4 tur sekonder yaparsanız aradaki oran korunmuş olur, giriş empedansı arttığı için boşta daha az ısınmış olur. Tabi bunun bir dengesi var, fazla olursa bu sefer de akım çekemeyecek duruma getirebilirsiniz.
Bunun en güzel çözümünden arkadaş bahsetmiş boşta çekilen akım miktarı.

Diğer meseleden arkadaşlar bahsetmişler nüve bu noktada çok önemli, kalitesi, tipi, yapacağınız işe uygunluğu...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

kamilsorhan

Trafo saclarının genellikle her iki tarafı vernikli, bazen de bir tarafı vernikli diğer tarafı verniksiz olabiliyor.
Eğer bir tarafı vernikli diğer tarafı verniksiz sac kullandıysanız, üst üste konan sacların verniksiz tarafları birbirleriyle temas etmiş ise bundan dolayı ısınmış olabilir.
Bu durumu bildiğinizi tahmin ediyorum fakat ben yine de hatırlatmak istedim.

Melih1802

Trafo boşta 20-30mA arası bir akım harcıyor. Net değer yazamıyor olmamın sebebi akım pensinin hane yetersizliği.
Bu kadar az akım ile ısınmaması lazım başka bir etken olabilirmi.

Not: Trafoyu ben sarmadım, bu işi sürekli yapan bir firmaya özel sarım yaptırttım, oldukçada iyi bir işçilik çıkartmışlar.

foseydon

hocam soru muğlak olunca, cevaplar da afaki oluyor. işçilik güzel olabilir, ama trafonun sarım sayıları uygun değilse birşey ifade eder mi? ısınmanin derecesi nedir? 30 derece olabilir, 100 derece olabilir. kullanılan malzeme ne? nüvesi, sarım teli? bakır tel kullanan da var, aliminyum kullanan da var. telin kalınlığı ve şekli(silindirik olabilir, yassı olabilir) bile önemli. belki bunların çoğu bu soru için geçerli olmayabilir, ama soruları sorarken ne kadar çok bilgi paylaşırsak o kadar iyi.