ADS1115 Addreslemeyi neden arttıramıyoruz?

Başlatan clonex, 21 Mayıs 2018, 15:57:26

clonex

Merhaba arkadaşlar,

Bir kartımda ADS1115 kullanıyorum. Fakat datasheetine bakınca adreslemeyi 4 tane yapabildiğimi gösteriyor. Benim bunu arttırmamgerekiyor. En az 8 tane adresleme yapabileceğim ADS1115 benzer component arıyorum. Aslında 4 tane analog girişi olacak. Ama 8 tane adresleme yapmak istiyorum.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Ersin

MCP3008

Değişik hızlarda özelliklerde sürü ile adc var
8 chanel adc diye arat google da

makdeniz

• @clonex Analog çözünürlüğünüz nedir ?
  • ADS1115 gibi 16 bit mi olması gerekiyor ?
  • Daha düşük çözünürlükler işinizi görür mü ?
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

clonex

Alıntı yapılan: makdeniz - 22 Mayıs 2018, 15:24:28
  • @clonex Analog çözünürlüğünüz nedir ?
  • ADS1115 gibi 16 bit mi olması gerekiyor ?
  • Daha düşük çözünürlükler işinizi görür mü ?

16bit yeterli benim için. Aslında daha az olmaması lazım ama çünkü aynı analog input üzerinden farklı pull-up dirençleri kullanarak ekstra durumlarda kontrol ediyorum.

Kabil ATICI

çip üzerinde bir adres bacağı var. Bunu 1 veya 0 yaparak adresi değiştirebiliyorsun.
İşlemci ve bileşenlerinde kullanılan çip select mantığını kullanarak 10 taneye kadar aleti bağlayabilirsin.
ambar7

clonex

Alıntı yapılan: Kabil ATICI - 22 Mayıs 2018, 21:54:58çip üzerinde bir adres bacağı var. Bunu 1 veya 0 yaparak adresi değiştirebiliyorsun.
İşlemci ve bileşenlerinde kullanılan çip select mantığını kullanarak 10 taneye kadar aleti bağlayabilirsin.

Dediğini anlıyor gibiyim. ADS1115 datasheetini okudum. Orda 4 tane ile sınırladığı yazıyor. O 1-0 nasıl veriliyor ben onun mantığını bile anlamış değilim. ADDR pinine GND' yi bağlaynca 0x48 adresine tekabül ediyor. Hatta bir tane sıcaklık nem sensörü var ADS1115 için özel üretilmiş!!!! onun bacağı 0x4A(örnek) yı temsil ediyor. Ben bu işi anlamadım cidden.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

clonex

Alıntı yapılan: mehmet - 23 Mayıs 2018, 11:12:43Binary aritmetiği;
https://youtu.be/qdFmSlFojIw

Hocam anladım. Bunu pinlere nasıl uygulayacağım ? Nasıl uygulanıyor ? Onu bilmiyorum.

striger

max 4 adresleme yapılabiliyor. ADDR ayagı, 0x48 icin GND ye, 0x49 icin VDD ye, 0x4A icin SDA ya, 0x4B icin SCL ye baglanmalı.

clonex

Değerli hocam bende onu anlatmaya çalışıyorum. 4 taneye kadar destekliyor. Kendisinde olmuyorsa başka alternatiflere bakmam gerekiyor. Var mı bir öneriniz ? Aynı ADS1115 gibi basit bir entegre olursa daha iyi olur diye düşünüyorum.

mehmet

www.ti.com/lit/ds/symlink/ads1115.pdf

Bölüm 9.5.1.1, Tablo-4...
Bölüm 10.1.6 da da örnek verilmiş...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

clonex

Alıntı yapılan: mehmet - 23 Mayıs 2018, 17:47:30www.ti.com/lit/ds/symlink/ads1115.pdf

Bölüm 9.5.1.1, Tablo-4...
Bölüm 10.1.6 da da örnek verilmiş...

Değerli hocam ben bunları yaptım, benim dediğim şey şu, örneklerde hep 4 tane kullanılmış, ben 6 tane olmasını istiyorum. Onu nasıl yaparım ? yada Bu desteklemiyorsa hangi component destekliyor benim ihtiyacımı ?

Bunu demek istiyorum. Yada ben mi bişileri atlıyorum ?

Murat Mert

mcp3424 kullanın 12-14-16-18 bit adreslenebilir adc

adresleme sayfa 21 TABLE 5-3
mert07

clonex

Alıntı yapılan: Murat Mert - 24 Mayıs 2018, 00:42:41mcp3424 kullanın 12-14-16-18 bit adreslenebilir adc

adresleme sayfa 21 TABLE 5-3

Teşekkür ederim hocam, tam aradığım buydu.