PWM Akım ölçümü

Başlatan baran123, 22 Mayıs 2018, 23:37:23

baran123

Hocam genelde şu tarz yapılar görüyorum bunları deneyen oldu mu ?

Özellikle INA240 iyi sonuç veriyor mu ?
Selenoid kontrolünde sürekli karşıma çıkıyor.

Zoroaster

Solenoidden toprağa giden hatta bağlı seri direnç ve opamp yeterli. INA240 daha ucuza geliyorsa mantıklı. Ama 10mOhm direnci toprak tarafına taşımakta fayda var.
Seytan deliginden kacti.

baran123

Hocam peki INA240 lineer çıkış mı veriyor ?

Zoroaster

INA hiç kullanmadım fakat Maximin benzer çiplerini kullanmıştım. Evet bu çipler lineer çıkış verir fakat buradaki lineerlik yanlış anlaşılmasın.

Akım 1A iken atıyorum 0.5v genlikte çıkış alıyorsan akım 2A olduğunca çıkış bu kez 1v oluyor yani lineer orantılı.

Fakat akım DC değil de pwm formunda dalgalı ise çıkış taki sinyal de akım ile aynı formda olur. Yani sana ortalama falan almaz.

Ancak solenoid  bobin yapısında olduğundan ve verdiğin şemada "Freewheeling Diode" olduğundan akım dalga formu solenoide uygulanan pwm darbelerinin ortalaması şeklinde olacaktır. Endüktans ne kadar yüksek omaj ne kadar düşük olursa akım dalga formu da o oranda DC ye yaklaşacaktır.

Seytan deliginden kacti.

baran123

Anladım hocam çok teşekkür ederim.

Şimdi kafamı kurcalayan kısım ilk sorduğum soru.
Kare dalga şeklindeki adc değerlerin aldık peki buradan tam olarak akımı nasıl çekeceğiz ?

Alıntı yapılan: iboibo - 23 Mayıs 2018, 21:18:00ADC ile ölçdüğünüz bütün değerleri toplayın kaç tane ölçdüyseniz bu sayıya bölün neden illa rms istiyorsunuz.

Frekans değişmiyor ise bir  filterde olabilir aslında direk adcden alırsınız.
@iboibo hocam burada bahsettiğiniz sadece bir ortalama almak değil midir ?
@Mucit23 hocamın bahsettiği RMS daha doğru sonuç vermez mi ?

baran123

Tekrardan merhaba bahsettiğim selenoid şu.
Döküman maalesef bulamadım. Ne kadar akım çeker vs gibi bilgilere nasıl erişebilriim ?

Sozuak

Akim olcumu neden zorunlu. Bu araclardaki hidrolik kontrolunu yapan valflere benziyor. Valfin sinirlarini belirleyip direkt olarak o aralikta surseniz olmuyor mu. Yag isisi 150 dereceleri bulan aralikta yillarca sorunsuz calisiyor bunlar.

http://www.nidec-read.co.jp/sitecore/content/nidec-com/top/product/other/car/solenoid/?sc_lang=en-Global

Firmasi buymus en altta other inquiry kismina tiklayip bilgi isteginde bulunursaniz yardimci olacaklardir. Bu japonlar iyi adamlar.

baran123

Hocam akım ölçümü isteniyor bu yüzden yapıyorum.
Akım ölçümü için 0.1R üzerinden akıtıp bunu 6 kat kuvvetlendirdim.
Opamp çıkışına bir RC filtre + 3.3V zener ekledim. Şuanda duty arttırdıkça çıkış voltajı artıyor.

En kısa zamanda bir osilaskop ayarlayıp sonuçları paylaşırım.
O zaman yine buradan soru soracağım.

Yanıtlar için çok teşekkürler.

Bugün bir mail atıp sorayım döküman için.
Benim merak ettiğin bu selenoidler kaç Hz ile sürülüyor.

Sozuak

Benim araçtakilerin eski versiyonu 50Hz, yeni versiyonu 100Hz ile sürülüyor.

Sozuak

Çalışan dişli kutusu varsa enerjilenme halinde sesini dinleyin fikir verir. Dışarıdan vızıltı halinde ses duyuluyor.

baran123

Biraz deneme yaptım fakat aklıma takılan bir durum var.
yaklaşık 500 Hz PWM de 12V ile sürdüğü selenoid aşırı derecede ısınıyor.
Mosfet ve şönt direncinde hiçbir ısınma yok.
Özellikle Duty değerini 50% yaptığımda çok fazla titreşim oluyor.
Bunlar normal mi ?

M.Salim GÜLLÜCE

Şönt (Akım) direnci üzerinden Analog RMS çevirici devrelerle ölçüm yapsan daha tutarlı olur sanki.

F.T

...
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

baran123

Cevaplar için çok teşekkürler.
Öncelikle Analog taraf için RMS çevirici kullanmam biraz zor. Maaliyeti oldukça arttırıyor.
Çünkü 16 tane selenoid olacak.
Sanırım ısınma problemi sürüş frekansı ile ilgili.
Bunu scop araştırmam gerekiyor.
Yinede her türlü fikrinize açığım.

Ayrıca 16 kanal minimuum 10 Bit ADC entregresine ihtiyacım var. Bunun için ne önerebilirsiniz ?

Erol YILMAZ