0-60mV çıkış veren sensörü okuma

Başlatan saybatli, 25 Mayıs 2018, 11:02:31

saybatli

Merhaba Arkadaşlar;

Elimde envitec marka oo102m model oksijen sensörü var. Bu sensör oksijen değerine göre mV seviyesinde voltaj üretiyor. Bu ürettiği voltajı pic ile okumaya çalışıyorum ama düzgün bir şekilde okuyamadım. Normalde güç kaynağından mV seviyesinde voltaj ayarlayıp okuduğumda sorun olmuyor ama sensörden okuyamıyorum.Pic bazen değer okuyor ama stabil değil. Sensörü ölçü aleti ölçtüğümde 12.1 mV sabit voltaj okuyorum.

Sorum şu stabil olarak nasıl bu değeri okuyabilirim ?

fide

lm358 lm324 gibi bir opampla belirli bir katsayıda sinyali kuvvetlendir. Daha hassas ölçüm istersen Texasın OPA serisi opampları var. 100 mikrovolt giriş hassasiyetine sahip onları dene.
Örnek: 40 kat kuvvetlendirdin diyelim. tepe değerin 2.4 volt olur. 10 bit yada 16 bit bir adc ile bunu dijitale çevirirsen rahat rahat okursun.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

serdararikan

MCP3421 den bir tane al.18 bit.referans gerilimini de düşük bir değer seçersen olduköa hassas ölçüm yapabilirsin

yilmaz_kk

Enstrümantal yükselteç kullanabilirsiniz. Arkadaşların belirttiği Opa serisi olabilir ya da kendiniz opamplarla yapabilirsiniz.