Power Path Selection

Başlatan yldzelektronik, 25 Mayıs 2018, 16:29:48

yldzelektronik

Merhaba,

Bir proje için gerekli besleme devresini çiziyorum. Ancak kafamı kurcalayan küçük bir nokta var ve bu nokta kafamda biraz büyüyor.

Aşağıya blok diagram ekledim.

İzahı şu;

Adaptör ve batarya gerilimlerim var.

Adaptör ile gelen 12V buck converter ile 5V a düşürüyorum.
Batarya gerilimini de boost ile 5V a çıkarıyorum.

Sistemin ortalama tüketimi yaklaşık 500mA ancak GSM modül var ve bu da anlık yüksek akımlar çekiyor ve sistemde çalıştığı sırada yaklaşık 1-1,2 amper akım çeken bir yüküm var.

Ben power path selection işini harici bir ic kullanmadan yapmak istiyorum. Bu yüzden, Batarya için kullandığım boosterin enable pinini adaptör ile sürüyorum.

Hal böyle olunca aslında sanki benim ayrıca power path selection yapmama gerek yok gibi gözüküyor.

Ancak eğer adaptör takılırsa, booster ne kadar sürede disable olacak?Tam bu esnada acaba booster zarar görür mü?

Adaptör girişine bağlı buck çıkışına bir izolatör atmazsam, acaba, bu buck çıkışında bir zarara sebep olur mu? Buck çıkışında kapasite ve onun gerisinde bobin olacak.

Aynı senaryoyu adaptör takıldığında devreye giren buck ve disable olan booster için de düşünebiliriz.

Ne düşünüyorsunuz? Böyle bir senaryoda aynı anda tek bir kaynağın çalışması için nasıl bir yol izlemek gerekir?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

OG

Selector yapısı nasıl?
2 hızlı diyot ile basitçe yapılabilir.
Diyot çıkışına da hem yüksek depolama için elektrolitik kapasite (bu ani yüksek akımlar için de iyi bir depodur), hem hızlı davranışlar için 100nF/220nF gibi seramik kapasite.
Bu durumda 5V üretecler diode gerilimi kadar fazla üretmeli. Schottky diode olabilir 0,2V ~ 0,5V gibi kaybı olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yldzelektronik

Hocam şuan bir yapı yok. Ama nasıl olurdu diye düşününce, aşağıdaki gibi bir yapı geldi aklıma.

Peki kaygılandığım konuda ne düşünüyorsunuz?

Ekleme: Basit bir şema eklemeniz mümkün mü?Bir de bu yükler için anlık kaynak değişimi için ne kadarlık bir kondasatörden bahsedebiliriz?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

OG

Şemalık bir çizimlik iş değil, 5V'lardan çıkışlara seri birer diyot, diyot katodları birleşir ana çıkış noktası burası olur. Birinin disable olması (kesime  gitmesi) isterse uzun sürsün mahsuru olmaz.

yldzelektronik

Doğru. Her kaynağın çıkışına birer schottky atarsak sorun çözülür gibi. Ama maliyet?

İkinci sorum, kaynakların çıkışına ne kadarlık bir kapasite koymak yeterli olacaktır? 100ms ayakta tutsa sistemi (kapasite) yeterli olur mu?

OG

Maliyet? En ucuzu bu yöntem olmalı.

Power katlarının çıkış kondansatörlerini istenen akıma göre hesaplarsınız, çıkan değer diyot sonrası kapasitesi için de hemen hemen aynıdır.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: OG - 26 Mayıs 2018, 04:30:07...
Power katlarının çıkış kondansatörlerini istenen akıma göre hesaplarsınız, çıkan değer diyot sonrası kapasitesi için de hemen hemen aynıdır.

Bunu nasıl hesaplayacağım konusunda bilgi verir misiniz?

OG

O hesaplar, kullandığınız/kullanacağınız buck/boost elemanlarının datalarında hep vardır. Formülleri hazırdır.
Frekans, L, Imax, Itepe , C vs vs oralardan çıkarılır.

RaMu

E = 0.5 * C * V2
Burada V=5V ve V = Bağlı olduğu devrenin çalışabileceği minimum gerilim için hesap yapılacak,
yani kondansatörün boşalabileceğine izin verilecek minimum gerilim değeri için.
Aradaki fark aşağıdaki E ye eşit veya büyük olacak şekilde ayarlanacak.
Burada C bir simge olarak kalacak ve C yi bulmaya çalışacaksın.

E = V * I * t
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html