Aurdino tabanlı board geliştirme

Başlatan clonex, 25 Mayıs 2018, 18:18:05

clonex

Merhabalar,

Ben Aurdino tabanlı board geliştirmek istiyorum bununla ilgili inceleyeceğim örnek projeler, kaynaklar var mı hiç? Bununla ilgili kaynak bulamadım.

Amacım şu, aurdino tabanlı bir ADC yapmak istiyorum mesela. Ama tamamen bir devre vs.

Teşekkürler.

foseydon

hocam aurdino(bunu hep yanlış yazıyorum sanırım) tabanli ADC diye birşey olmaz. Aurdino geliştirme kartının üstünde işlemci var, onun eğer ADC'si varsa zaten bunu bacaklardan alırsın. yapacağın tasarıma göre bunun dışına ek bir ölçüm katı tasarlaman gerekebilir veya gerekmeyebilir. Şöyle açıklayayım basitçe, ADC bacağı 3.3V a kadar giriş kabul ediyordur, senin ölçmek istediğin voltaj değeri 10V tur. bunu düşürmek için gerilim bölücü yaparsın ve ADC'ye öyle girersin. burada yapabileceğin bir sürü şey elbette, gerilim bölücü basit örnek. gelen sinyali arzuna ve sinaylin özelliklerine göre işleyeceksin işte. misal belirli bir frekansın üstünü filtremek istiyorsan low-pass filter koyabilirsin vs. burada senin olayın sinyal işleme, aurdinoluk işin yok aslında.

Sozuak

Ben de şunu mu anladım Arduino  tabanlı kart kullanılarak adc ile ölçüm yapabilen bir tasarım yapılacak sonra arduinodaki işlemciyi kullanarak ayrı bir karta arduino gibi görünmeyen şekilde tasarım yapılacak.

clonex

Alıntı yapılan: foseydon - 25 Mayıs 2018, 18:40:44hocam aurdino(bunu hep yanlış yazıyorum sanırım) tabanli ADC diye birşey olmaz. Aurdino geliştirme kartının üstünde işlemci var, onun eğer ADC'si varsa zaten bunu bacaklardan alırsın. yapacağın tasarıma göre bunun dışına ek bir ölçüm katı tasarlaman gerekebilir veya gerekmeyebilir. Şöyle açıklayayım basitçe, ADC bacağı 3.3V a kadar giriş kabul ediyordur, senin ölçmek istediğin voltaj değeri 10V tur. bunu düşürmek için gerilim bölücü yaparsın ve ADC'ye öyle girersin. burada yapabileceğin bir sürü şey elbette, gerilim bölücü basit örnek. gelen sinyali arzuna ve sinaylin özelliklerine göre işleyeceksin işte. misal belirli bir frekansın üstünü filtremek istiyorsan low-pass filter koyabilirsin vs. burada senin olayın sinyal işleme, aurdinoluk işin yok aslında.

Hocam ben sadece ADC'yi örnek verdim. Bu GPS de olabilir GSM modülüde, frekans modülüde olabilir. Maksadım kendime ait bir board tasarımı yapıp çeşitli görevler vermek.

clonex

Alıntı yapılan: Sozuak - 25 Mayıs 2018, 19:42:02Ben de şunu mu anladım Arduino  tabanlı kart kullanılarak adc ile ölçüm yapabilen bir tasarım yapılacak sonra arduinodaki işlemciyi kullanarak ayrı bir karta arduino gibi görünmeyen şekilde tasarım yapılacak.

Aynen hocam, doğru anlamışsınız.

Sozuak

Zor birşey değil. Özellikle de DIP kılıflı arduino modelini kullanırsanız kartta programlayıp alır şemasına göre gereken parçaları birleştirip yapabilirsiniz elbette güzel de olur.

MC_Skywalker

https://www.youtube.com/user/iHayri1/videos

Bu linkteki adam adruino ile geliştirdiklerini kendi PCB dizaynıyla üretyip satmakta.

fide

Arduino için iki şart var. Birincisi uno, leonardo, mega hangi seti klon edecekseniz o setin atmel mcusunu kullanmak diğeri de arduino icsp (bootloader programlayıcı) kullanarak kullanarak atmel mcuyu arduino sofware ile haberleşir hale getirmek. Genellikle programlama seri port veri aktarımı ile oluyor. İşlemciye reset attırıp bootloader moduna sokup seri porttan gelen veriyi kendi hafızasına yazıyor (arduino due hariç)
Bu şekilde özel tasarım kartlar gördüm. Yapanlarla konuştum, genel mantığı bu.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com