pic16f84a ile led yakamamak! Yardım lütfen

Başlatan blade44, 27 Mayıs 2018, 21:38:39

blade44

Arkadaşlar öğrenciyim, 2 gündür uğraşıyorum , assembly dili ile led yakıp söndürmek istiyorum ama MPLAB da hata alıyorum. Anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim. İlk projem sizi biraz sorularımla yoracağım.

Kabil ATICI

Config ayarlarını yapmışsın ama dosyana dahil etmemişsin.
"Generate Source Code to Output" butonuna bas yaptığın config ayarlarını içeren bir kod göreceksin, bunu kopyala
include satırının altına yapıştır. Bu yaptığın ayarları  asm koduna dahil eder.

ikincisi config satırından sonra clrf portb satırından önce
ORG 0x00 ekle. işlemcinini başlangıç vektör adresi (resetten sonra geleceği adres)

bir de programı sonlandırdığında öyle başıboş bırakma. En azından goto ile bir döngüye sok...

Bir yerden koda bakarken dikket et. Özellikle çalıştığını gösteren bir yer olsun. Bazen eksik kodları veriyorsa sonra uğraş dur...
ambar7

blade44

Sayın Hocam;
"Generate Source Code to Output" Butonuna basınca #include "p16f84a.inc" diye bir kod veriyor onu dahil ediyorum ve altında şu kodlarda var
; CONFIG
; __config 0xFFF9
 __CONFIG _FOSC_XT & _WDTE_OFF & _PWRTE_OFF & _CP_OFF
bunlarıda mı dahil etmem gerekiyor?

Goto döngüsü ekledim ama yine aynı hataları alıyorum sizden ricam assembly veya c de bir led yakıp söndürme kodunu yazabilirmisiniz? Teşekkürler.

diversant

Aynen senin de  yazdığın gibi:

Hata 0 mesajı.Sadece BANK0 dönülmediği uyarısı var:

blade44

Arkadaşlar bu iş beni terbiye edecek herhalde. Programa bakıp yanlışlarımı söyleyebilirmisiniz.

designer.21

KABİL ATICI hocamın dediği gibi "clrf portb" den önceki satıra

ORG 0x00

ekle. işlemcinini başlangıç vektör adresi (resetten sonra geleceği adres)