App Inventor Ekran tasarim bolumunde ekrandan tasan nesneler

Başlatan Zoroaster, 28 Mayıs 2018, 11:28:27

Zoroaster

App Inventorun ekran tasarim bolumunde ekranin alt tarafinda kalan nesneler bilgisayar ekranindaki sozde telefonun disina tasip gorunmez hale gelirken, uygulama calistirildiginda bu nesnelerin gercek telefon ekraninda yerli yerinde oldugunu gozluyorum.

Ancak bilgisayarda bu nesneler gorunmedigi icin ekran tasarim asamasinda cok zorlaniyorum.

Bu App Inventorun bir hatasi mi yoksa beceremedigim bir sey mi var?

Bu durum bir kac nesneden olusan basit tasarimlarda degil de cok fazla ekran bileseninin oldugu tasarimlarda basima geliyor.
Seytan deliginden kacti.

Andromeda

..programı yazdıktan sonra anında telefon üzerinde deneyebilirsin..
yada inventorun sanal bir telefon ekranı var diye hatırlıyorum..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Zoroaster

Yok yok tam anlatamadim galiba.

App Inventor ile gorsel ekran tasarimi yaptigimiz telefon ekran goruntusunde ekranin alt kisimlarinda gorunmez olan nesneler olabiliyor.

Bu nesnelere mouse ile dokunamayinca surukleme sansim kalmiyor. Bu nesnelere nasil ulasabilirim.

Halbuki tasarimda asagilara kacmis nesneler (buton vs) uygulama calistirildiginda telefon ekraninda gorunuyor.

App Inventorda ya bir bug ya da bu gorunemeyen nesnelere ulasmanin bir yolu var.
Seytan deliginden kacti.

Kabil ATICI

birincisi
tasarım ekranı üzerindeki"Display hidden components in Viewer" kontrol kutucuğunu işaretleyerek,
diğer yöntem-hatta ek
screen1 aktif (veya seçili) durumda iken
Scrollable kontrol kutucuğunu işaretleyebilirsin.
Böylece tüm tasarım pencerelerin tasarım sırana göre aşağı yukarı kaydırma çubuğu ile erişebilirisin.

Son derleme işleminden önce Scrollable kutucuğunu eski haline getirmeyi unutma.
ambar7