Sıvı Yoğunluk Ölçümü?

Başlatan Firzen, 29 Mayıs 2018, 02:48:24

Firzen

Merhabalar;

Elimde hastanelerde bulunan tüpler var. Ve bu tüplerin içine farklı miktarlarda sıvılar doldurdum. Bu sıvılarında içlerine kattığım maddelerden kaynaklı farklı yoğunlukları var.

Amacım, bu sıvıların yoğunluklarını tespit etmek ve verilerini sınıflandırmak.

Önerim, bu sıvı yoğunlukları için tüpün bir ucundan diğer ucuna UV ışını gönderip UV spectrometre sensörü üzerinden veri toplamak.

Sorum, bu deneyeceğim yöntem ne kadar etkili olur ve ne sensörler kullanabilirim?

Teşekkürler.
Kararsız...

foseydon

başka alacağınız ölçümler ve veriler var mı? misal sıcaklığa göre absorption spektra değişiyor benim bildiğim.

Sozuak

Yoğunluk ölçümünde sıvı içerisinde varsa partiküller ve aynı tip sıvı ise uv ölçümü yapılıyor ama tamamen şeffaf yada partikül bulunmayan sıvılarda nasıl olur bilmiyorum. Ne tip bir sıvı, sıvının yoğunluğunu değiştiren şey nedir? Bilmek lazım. Bir de çok hassas bir ölçüm gerektirecek ise o kadar ucuz bir yöntemle yada piyasada temin edilebilecek bir sensörle o işin yapılması olasılığı düşük. Duruma göre piyasada bulunamayan özel üretim sensörler de kullanılıyor olabilir bu iş için. Laboratuar cihazları ile ilgili çalışmam sınırlı ama bilüribin metre gibi analizörlerle biraz uğraştım. Birim miktarda sıvıda çökelen madde miktarı ve çökme hızı vs ölçümü görece basit ama bunun da basit bir yöntemi varsa şu an için bilmiyorum. frankshospitalworkshop sitesinden bu tip ölçüm yapan laboratuar cihazlarının servis manuellerini bulabilirsiniz.

EGE

Benim bildiğim içine kattığınız madenin yoğunluğu değilde sıvının renk değişimini okumanız gereklidir,