eMMC Destekli kart

Başlatan clonex, 30 Mayıs 2018, 14:34:14

clonex

Alıntı yapılan: coco - 31 Mayıs 2018, 12:38:05emmc pinlerini sd kart okuyucuya bağladığımızda windows bilgisayar Fat32 partition mı görüyor yoksa ektradan Fat16 partitionumu var?Tam anlayamadım Nasıl tam anlamıyla içeriğini okuyup yazarız?

fat32 değilde kendi üzerinde bir dosya sistemi olur. O dosya sistemini byte byte okumak zor değil.

coco

Peki Linux ile Tüm partitionları görmek mümkünmü acaba?

OptimusPrime

@clonex

Harici kelimesine pek katilmiyorum. Uzerindeki sd karttan boot eden cok medikal cihaz gordum.

Real time dosya islerinden kastiniz nedir onu da anlayamadim. Eger linux un diske yazdim deyip yazmamasindan suphe ediyorsaniz boyle bir ihtimal yok. Yazmissa yazmis, yazamamissa yazamamistir. Fakat isletim sistemi calisirken beslemeyi cekiyorsaniz burada isler degisir.

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

clonex

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 31 Mayıs 2018, 17:26:19@clonex

Harici kelimesine pek katilmiyorum. Uzerindeki sd karttan boot eden cok medikal cihaz gordum.

Real time dosya islerinden kastiniz nedir onu da anlayamadim. Eger linux un diske yazdim deyip yazmamasindan suphe ediyorsaniz boyle bir ihtimal yok. Yazmissa yazmis, yazamamissa yazamamistir. Fakat isletim sistemi calisirken beslemeyi cekiyorsaniz burada isler degisir.

Hocam 3 tane board denedim o şekilde sd kartın bir ay sonra yandığını gördüm. Sandisk Class 10 16gb. bir sene içerisinde 3 defa yaşadım aynı şeyi. Boardlar farklı olmasına rağmen. Birisi bir ay sonra oldu. Diğeri 3 ay sonra oldu. vs. Bu çok büyük bir risk. Belki de kartın dandikliğidir. O yüzden emmc çözüme gitmem daha doğru olacaktır benim için. Hatta internette arattırdığım embedded developerinlerin çoğunun emmc önerdiğini gördüm.

Benim ordaki yazıp yazmama işlemimde yaşadığım sorun neydi biliyormusun? sd-kart sürekli "BAZI" zamanlarda unmount oluyordu kendi kendine. Terminal açıkken ram çalıştığı için bir problem yok ama disksel bir işlem yapmak istediğiniz de disk hatası oluşturuyor direk. Bunun gibi dünya kadar problem gördüm. Yeniden başlatınca düzeliyordu.

clonex

@OptimusPrime Hocam mesela bugun tekrar yaşadım sd kartla problem resim ektedir. Ve dün oluşturulmuştu bu kart.

RAM den çalışıyor şuanda. sd card uçtu.

ErsinErce

Sorunun sürekli yazma/silmen yapmandan kaynaklı gibime geliyor,
Realtime veri yazma/işleme için ram de çalışıp belirli aralıklarda veya iş sonunda sd karta aktarırsan sorunun çözülecektir.

Emmc ye geçsen de aynı sorun olacak eğer kaynağı doğru tahmin ettiysem.

Ayrıca /var/log gibi sürekli yazılan kısımları da ram'e taşıyıp daha sonra sd karta senkron edersen sd kart ömrünü uzatmış olursun

Güvenlik amaçlı da windows'un bitlocker'ına benzer çözümler bulunmakta komple sistemi şifreleyebilirsiniz

ramfs, tmpfs

clonex

Alıntı yapılan: ErsinErce - 20 Haziran 2018, 13:06:11Sorunun sürekli yazma/silmen yapmandan kaynaklı gibime geliyor,
Realtime veri yazma/işleme için ram de çalışıp belirli aralıklarda veya iş sonunda sd karta aktarırsan sorunun çözülecektir.

Ayrıca /var/log gibi sürekli yazılan kısımları da ram'e taşıyıp daha sonra sd karta senkron edersen sd kart ömrünü uzatmış olursun

Güvenlik amaçlı da windows'un bitlocker'ına benzer çözümler bulunmakta komple sistemi şifreleyebilirsiniz

ramfs, tmpfs

Aaa ciddimisin hocam? Ben sürekli yazma/okuma yapıyordum.

ibocakir

Beaglebone Black'te bildiğiniz üzere 4GB eMMC var. Benim sürekli okuma yazma yaptığım bir sistem vardı. Aynı problemi yaşadım yaklaşık 1 sene sonra. Cihaz 1 sene boyunca sürekli çalıştı. Yani sorun eMMC ya da SD kart olmasında değildir bence de.

OptimusPrime

Real time derken ne demek istedigini simdi anladim  ;D

https://www.howtoforge.com/storing-files-directories-in-memory-with-tmpfs
fikir verebilir.

Bu arada bir gunde karti ucuracak kadar sil/yaz islemi yapabilmek icin nerden baksan saniyede bir silip yazma yapman lazim.

Bide wear leveling diye bir icat var sd kartlar icin
https://en.wikipedia.org/wiki/Wear_leveling

bu seni farkli sektorlere yonlendirip sd kartin omrunu uzatiyor. Pisayasadaki hangi kartlar bu ozelligi destekliyor bilmiyorum.

Sanki beslemeyide bir kontrol etsen iyi olur.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

clonex

Alıntı yapılan: ErsinErce - 20 Haziran 2018, 13:06:11Sorunun sürekli yazma/silmen yapmandan kaynaklı gibime geliyor,

ramfs, tmpfs

Hocam oldu çok teşekkür ederim sistemin yüküde hafifledi %90 civarında.

@OptimusPrime Hocam inceleyeceğim, teşekkürler.