ook & ask modülasyon hakkında ?

Başlatan bulut_01, 01 Haziran 2018, 13:23:52

bulut_01

iyi günler picproje ailesi kumanda ile ilgili bazı sorunlar yaşıyorum problemim şuki aynı kodu gönderen iki adet kumanda var biri ook modülasyonlu diğeri ask modülasyonlu sahada ask modülasyonlu kumandada çok problem yaşıyorum çok etkileniyor parazitlerden gönderdiği kod rolling kod sorum şu şekilde rolling kod ook modülasyonda stabil calışırken ask modülasyonda neden stabil çalışmıyor?
alıcı modül sabit iki kumandayı test ederken. rf kısmı ook modülasyonlu kumandada transistörlü ask modülasyonlu kumandada çipli.


specktrum analizör görüntüsü soldaki ook modülasyonlu kumanda görüntüsü sağdaki de ask modülasyonlu kumanda görüntüsü asagıdaki.

YENİLMEZ..

bulut_01

YENİLMEZ..

OptimusPrime

https://wireless.murata.com/media/products/apnotes/ook.pdf

ook nin gurultuden etkilenme olasiligi ask ya gore cok az oldugundan kaynaklaniyor. Yukaridaki linkte matematiksel olarak kaniti var. ook nin bagisikligi 10 kat daha fazla.

bulut_01

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 01 Haziran 2018, 20:46:36https://wireless.murata.com/media/products/apnotes/ook.pdf

ook nin gurultuden etkilenme olasiligi ask ya gore cok az oldugundan kaynaklaniyor. Yukaridaki linkte matematiksel olarak kaniti var. ook nin bagisikligi 10 kat daha fazla.

eyvallah üstad magdem bu durum var neden kumandalarda ask kullanırlar anlamıyorum.bu duruma göre fsk da ook göre stabil değildir o zaman.
YENİLMEZ..

OptimusPrime

ook o kadarda muhtesem birsey degil. Ac kapa yaptigi icin band genisligi cok yuksek, zaten specktrum analizine baktiginda (verdigin sekil) ne kadar genis bir band kullandigi goruluyor ki bu alici taraf icin pekde hos bir durum degil. LNA nin buna gore tasaranmasi lazim, AGC ayri bir dert olacak, AGC icerisinde adaptif birde esik deger olacak vs vs. kolay degil. Birde uzerine daha guclu bir verici ve saglam alici istenirse o zaman evlere senlik bir durum cikar ortaya.

Senin durumun icin sana en uygun olani ook imis, fakat bu ook nin her derde deva olacagi anlamina gelmiyor.

Bu arada fsk en saglami olmali. Aslina kalite siralamasi buyukten kucuge fsk ask ook dir.

bulut_01

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 01 Haziran 2018, 22:38:04Birde uzerine daha guclu bir verici ve saglam alici istenirse o zaman evlere senlik bir durum cikar ortaya.


burda tam olarak demek istediğiniz nedir üstad anlamadımda.
YENİLMEZ..

OptimusPrime

ook 0 icin hicbirsey gondermiyor ve 1 icin vericiyi anahtarliyor. Bu anahtarlama bolca gurultu uretiyor bu yuzden yuksek guclu bir verici istediginde sistem gucu oraninda gurultu uretiliyor ve band genisligi artiyor. Bu gurultuyu alan alici da filtreleme sorunlari olusuyor buna bagli olarak otomatik kazanc kontrolu ve otomatik esik seviyesi kontrolu cuvallamaya basliyor. Sonuc husran.

bulut_01

peki üstad ook modülasyonda band genişliğini sınırlandırma  gibi bir teknik var mı? var ise nasıl yapılır?
YENİLMEZ..

OptimusPrime

Vericiyi anahtarlarken pat kut diye acik kapamak yerine bunu yavaslatarak yaparsan isler degisir. Daha dar bir band elde edersin fakat bu durumdada donanimsal olarak ciddi bir is cikar. ask donanimi ile karsilatirdiginda da ask buyuk ihtimal daha ucuza gelecektir.

bulut_01

yazılımsal olarak düşünecegiz örnek rolling kod gönderirken bunu nasıl yavas sekilde anahtarlıyacagım kafamda bunun algoritmasını oluşturamadım.
YENİLMEZ..

OptimusPrime

Bunu yazilimla yapamazsin. Dedigim olay RF katmaninda olup bitiyor.

bulut_01

bunun için nasıl bir donanım lazım üstad opamp vs gibi mi?
YENİLMEZ..

kralsam

Hocam bence problem frekans ayarında. IF frekans spektrumuna bakıldığında arada 5kHz lik bir fark var. 5kHz ile VHF yada UHF de ses gönderilebiliyor. (Oldukça büyük yani) Eğer ASK vericinin IF katmanında 15kHz de görünmesini sağlayacak bir frekans ayarı yaparsanız yada alıcıyı mevcut ayara göre ayarlarsanız bence problem ortadan kalkacak. Ortalama kullanımda bahsi geçtiği kadar kötü çalışmaması gerekiyor.
Özetle frekans farkı var.

İyi çalışmalar.

bulut_01

Alıntı yapılan: kralsam - 02 Haziran 2018, 07:20:08Hocam bence problem frekans ayarında. IF frekans spektrumuna bakıldığında arada 5kHz lik bir fark var. 5kHz ile VHF yada UHF de ses gönderilebiliyor. (Oldukça büyük yani) Eğer ASK vericinin IF katmanında 15kHz de görünmesini sağlayacak bir frekans ayarı yaparsanız yada alıcıyı mevcut ayara göre ayarlarsanız bence problem ortadan kalkacak. Ortalama kullanımda bahsi geçtiği kadar kötü çalışmaması gerekiyor.
Özetle frekans farkı var.

İyi çalışmalar.

ook band aralıgı daha geniş üstad senin dediğin gibi olsa ook daha problem çalışması gerekirdi tam tersi ask band genişliği dar fakat sahada stabil çalışmayan ask modülasyonu.kısacası ask sahada parazitten çok etkileniyor.
YENİLMEZ..