18 Eylül 2020, 17:27:53

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Nextion Hmi Dersleri

Başlatan lostromos, 03 Haziran 2018, 04:49:55

lostromos

Arkadaşlar Merhaba

Youtube kanalımdaki yoğun istek üzerine Nextion Hmi ekranların kullanımına yönelik bir eğitim serisi hazırladım. Videolar zamanla eklenecektir. Her türlü görüş ve öneriye açıktır.

İlgili eğitim serisi;

https://www.youtube.com/watch?v=UJ-D54i9YyM&feature=youtu.be

MrDarK

Hayırlı olsun. Takip etmeye çalışacağım. Sevdiğim donanım üreticilerinden birisidir Nextion.

Umarım devamı gelir :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Melih1802

Merak ettiğim bir üründü.
Takipteyim.

lostromos

Ders 1- Arayüzü tanıma ve editör kurulumu

https://youtu.be/d4Q-sfh5AtU

argelojik

Merhaba. Ben de bir projemde bu seriyi kullanmak istiyorum. 7 inch olanını kullanmam gerekiyor ama hangisini kullanmalıyım kafam karıştı? Arasında 25 lira fiyat farkı var. NX8048K070 mi?( 5 volt 2A yazıyor) yoksa  NX8048T070 mi? (5 volt 510mA yazıyor.) Teşekkür ederim.

e-zeki

hocam K olan Enhanced serisi flash'ı RAM'i frekansı yüksek. bazı ekstra özellikleri de mevcut. Eğer standart bir uygulama için kullanacaksan T serisi daha mantıklı olur güç tüketimi açısından.

argelojik

Alıntı yapılan: e-zeki - 13 Ağustos 2018, 17:58:02hocam K olan Enhanced serisi flash'ı RAM'i frekansı yüksek. bazı ekstra özellikleri de mevcut. Eğer standart bir uygulama için kullanacaksan T serisi daha mantıklı olur güç tüketimi açısından.
Cevap için çok teşekkür ederim. Siparişi verdim bugün ekranı kullanmaya başlıyorum. Zamanla tecrübelerimi buradan paylaşırım. Ben projemde geliştirilmiş olan ( 7" ) modelini tercih ettim. Bu ekranı Stm32f407 ile kullanacağım. Hazır kütüphane bulamadım ama bakalım nasıl yapacağım. Aslında öğrenmek istediğim asıl soru Stm 3.3 volt ile çalışıyor. Bu ekran ise 5 volt ile çalışıyor. Tx Rx nasıl olacak çevirici kullanacağım sanırım. Tavsiyesi ya da tecrübesi olan varsa çok teşekkür ederim.

lostromos


lostromos


lostromos


lostromos


e-zeki

Alıntı yapılan: argelojik - 15 Ağustos 2018, 13:06:44Cevap için çok teşekkür ederim. Siparişi verdim bugün ekranı kullanmaya başlıyorum. Zamanla tecrübelerimi buradan paylaşırım. Ben projemde geliştirilmiş olan ( 7" ) modelini tercih ettim. Bu ekranı Stm32f407 ile kullanacağım. Hazır kütüphane bulamadım ama bakalım nasıl yapacağım. Aslında öğrenmek istediğim asıl soru Stm 3.3 volt ile çalışıyor. Bu ekran ise 5 volt ile çalışıyor. Tx Rx nasıl olacak çevirici kullanacağım sanırım. Tavsiyesi ya da tecrübesi olan varsa çok teşekkür ederim.

hocam çevirici kullanmana gerek yok ben direkt kullanıyorum nextion 5V stm 3.3 olarak

argelojik

Alıntı yapılan: e-zeki - 18 Eylül 2018, 11:20:48hocam çevirici kullanmana gerek yok ben direkt kullanıyorum nextion 5V stm 3.3 olarak
Cevap için teşekkür ederim. Geç oldu ama yine de sağolun. Ben de deneyerek gördüm. Başka arkadaşlara yardımcı olması için yazıyorum. Nextion ile STM arasında 3.3 volt- 5 volt level shifter (çevirici) kullanmaya gerek yok. Direk bağlayınca oluyor...

forsa1975

Alıntı yapılan: e-zeki - 18 Eylül 2018, 11:20:48hocam çevirici kullanmana gerek yok ben direkt kullanıyorum nextion 5V stm 3.3 olarak

Nextion HMI 3,3V ile de çalışıyor.
Ekranın arkasında PCB üzerinde J2 ile gösterilen pedleri lehimle birleştirin.

e-zeki

Nextionla ilgili bir soru da ben sorayım o zaman. HMI de 2 adet page oluşturdum birisinde basit bir sayıcı var timer da değerini arttırarak sayıyor. fakat diğer sayfaya geçtiğimde saymayı durduyor.
tekrar sayıcı sayfasına geçtiğimde kaldığı yerden devam ediyor.

değişkenler de timerlarda global tanımlı. böyle bir ihtiyaçla karşılaşan oldu mu daha önce? çözüm öneriniz nedir?