Ücretsiz Programlar Hakkında.

Başlatan Emre_Tuncay_, 04 Haziran 2018, 09:58:50

Emre_Tuncay_

Üreticisi tarafından sitesinde ücretsiz olduğu belirtilen bir programı kendi sitesi dışında bir yerden indirmek suçmudur.

Sozuak

Kullanım şartlarında/açıklama-lisansta hangi şartlarda kullanılabileceği ve dağıtılabileceği yazar. Başka sitelerden indirdiğinde kötü niyetli kişiler tarafından zararlı kod eklenebilme olasılığı vardır. Güvenilir site ise indirebilirsin ama sitesi zaten indirmeni sağlıyorsa ilk tercihin kendi yeri olsun.

boreas

Bazı siteler üyelik şartıyla uygulamayı veriyor. bu şartla verilen bir uygulamada kimse seni takip etmeycek olasa bile kurallara uymamış oluyorsun.

foseydon

lisansını okumadan kimse birşey söyleyemez. o kadar çok lisans var ki. bir diğer husus ise, ben kendi sitesinden indirebileceğim programı başka siteden indirmiyorum ve bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. bunun birkaç sebebi var. birincisi güvenlik, harici site programın içerisine virüs benzeri birşey ekleyerek tekrar paketlemiş olabilir. düşük ihtimal, ama zaten kendi sitesinden erişebiliyorsam neden bu riski alayım? ikincisi, kendi sitesinden indirdirerek programı yazanlara yardımcı olmuş oluyorsun. tam indirme sayısını bilebiliyorlar, bu hem geliştirme sürecine faydalı hem pazarlama sürecine faydalı.

Emre_Tuncay_

Açıkcası ben direk yaptığım hatayı anlatayım. VMware workstation programının ücretsiz olduğunu biliyorum. Şirket bilgisayarında bir işte lazım oldu ubuntu kurmak için. Bende direk google'a vmware download yazdım ve bir an dalgınlıkla gezginlerden indirmiş bulundum halbuki amacım sitesinden indirmekti.Sadece setup dosyasını indirdim.Bunun normalde yanlış olduğunu düşündüm ve setup dosyasını programı kurmadan sildim. Bu yaptığımdan dolayı yasal bir işleme tabi tutulurmuyum onu merak ediyorum.

Sozuak

Oradan indirdiğiniz için birşey olmaz. O versiyon ticari kullanım için değil zaten. Asıl sorun kişisel kullanım için ücretsiz olanı kullanmak ki onu da şirket bilgileri olmayan ağda diğer pclerle iletişim kurmayan makinede kurup denemenizi yapabilirsiniz.

foseydon

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 04 Haziran 2018, 11:52:45Açıkcası ben direk yaptığım hatayı anlatayım. VMware workstation programının ücretsiz olduğunu biliyorum. Şirket bilgisayarında bir işte lazım oldu ubuntu kurmak için. Bende direk google'a vmware download yazdım ve bir an dalgınlıkla gezginlerden indirmiş bulundum halbuki amacım sitesinden indirmekti.Sadece setup dosyasını indirdim.Bunun normalde yanlış olduğunu düşündüm ve setup dosyasını programı kurmadan sildim. Bu yaptığımdan dolayı yasal bir işleme tabi tutulurmuyum onu merak ediyorum.

adamların bu işleri takip ettiğini zannetmiyorum, muhtemelen kursan bile kimse gelip neden kurdun kardeşim demez. ama işi garantiye almak istiyorsunuz, bunu da anlıyorum. olayın özü şu, kullanıcı sözleşmesi siz programı kurduğunuz an başlar, zaten kurarken size bu sözleşmeyi kabul ediyor musun diye soracaktır. siz programı kurmadan sildiğiniz için zaten yürülükte bir sözleşme yok.

birde sanallaştırma için oracle virtualbox programı var, ben bunu kullanıyorum kişisel denemelerim için. lisans durumunu bilmiyorum, ama işinize yarayabilir.

Emre_Tuncay_

Olayı anladım.Şirket bilgisayarı olunca işi garantiye almak istedim.Oracle'ı bir deneyeceğim.
Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

exmachine

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 04 Haziran 2018, 11:52:45Açıkcası ben direk yaptığım hatayı anlatayım. VMware workstation programının ücretsiz olduğunu biliyorum. Şirket bilgisayarında bir işte lazım oldu ubuntu kurmak için. Bende direk google'a vmware download yazdım ve bir an dalgınlıkla gezginlerden indirmiş bulundum halbuki amacım sitesinden indirmekti.Sadece setup dosyasını indirdim.Bunun normalde yanlış olduğunu düşündüm ve setup dosyasını programı kurmadan sildim. Bu yaptığımdan dolayı yasal bir işleme tabi tutulurmuyum onu merak ediyorum.

Dostum bundan dolayı sana yasal işlem yapacak adam benim bilgisayarı görse direkt idam fermanımı imzalar herhalde :D

yas

Zaten bu konuda hassas olan firmalar online olarak kurulumu tamamlıyorlar. Senin setup dosyasını bile indirmeni istemiyor. Mesala adobe reader gibi. Önce download tool sana indirtiyor daha sonra kurulumun kalan dosyalarını bu tool serverdan çekiyor. Kurulum bittikten sonrada setup dosyalarını imha ediyor. Diğer arkadaşların dediği gibi katılımsız kurulumlara dikkat etmek gerekli. Ben şahsen stabil olan bir çok versiyonu ücretli yada ücretsizde olsa bir gün bulamam gerekçesiyle hard diskimde yedeğe alıyorum.