23 Mart 2019, 18:46:50

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Türkçe Linux'ta Man sayfaları da Türkçe mi?

Başlatan foseydon, 04 Haziran 2018, 21:14:11

foseydon

Başlıktaki soru oldukça açık aslında. Ufak bir ekleme yapayım. Normalde KDE Neon ingilizce sürümü kullanıyorum, fakat linux hakkında ufak bir tutorial hazırlamak niyetindeyim bu yüzden yardım dosyaları Türkçe olacak şekilde ayar yapmak istiyorum. Dili İngilizce'den Türkçe'ye çevirdiğim zaman konsole'dan türkçe geri dönüş alabiliyorum, fakat yardım dosyaları hala İngilizce. Ben mi birşeyleri hatalı yapıyorum? yani bu dosyaları Türkçe olacak şekilde kullanma imkanı var mı? Yoksa bunların çevirisi yapılmamış olduğu için mi kullanamıyorum. Bilen, bu şekilde kullanan var mıdır?

MC_Skywalker

http://belgeler.org gurubu Man dökümanlarını çeviyordu. hala altiflermi bilmiyorum
Comodore C64 ve/veya Amiga 500 bağışlarınız kabul edilir. https://www.pcbway.com/setinvite.aspx?inviteid=47459 Bir işsize kitap bağışlamak istermisiniz ---> http://a.co/cuyqkBx   https://instagram.com/mc6810p10

boreas

Turkçe dil paketleri eksik olabilir. Kde çok eski bir uygulama Türkçe sıkıntısı çok az olmalı.
Dağıtım nedir?
Topluluk grup hepsi gitti ...

foseydon

belgeler.com da Türkçe yardım sayfaları mevcut, fakat ben Türkçe görüntülüyemiyorum. @boreas in dedigi gibi dil paketleri eksik sanirim.

dagitim KDE neon, ubuntu ustunde minimal KDE. bu arada KDE oldukca yeni ve modern GUI shell.

boreas

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2757.0
Burada yazanları bir deneyin. Man dosyalarının gelecek linux'da dahi Türkçeleri vardı. Uygulama güncelde olsa dil dosyaları hep ortak çevirimleri kaybetmeden ilerliyorlar. Yeni kelimeler gelirse onlar sıkıntı olur. Şimdi sitesinden baktım sürümlere göre farklılık gösteriyor ama KDE %90'a yakında çevrilmiş.
Topluluk grup hepsi gitti ...

foseydon

deneme şansım olmadı, fırsat olunca kurcalar buraya yazarım. cevaplar için teşekkürler.