Gnd ile toprak hatti

Başlatan Endorfin35+, 06 Haziran 2018, 19:10:12

Endorfin35+

Konu belki daha once tartisilmistir. Soyel bir sorum var;

Dc tarafin Gnd si ac tarafin toprak hattina baglanmali mi?

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

OptimusPrime

Urununun ne olduguna gore degisir. Ornegin scope yapiyorsan kesinlikle yapmalisin. Fakat medikal cihaz yapiyorsan ve bu cihaz hastanin kicindan basindan icine giriyorsa kesinlikle yapmamalisin.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

bymrz

Araya ben de bir soru sıkıştırayım o zaman...

Elektronik devrelerimizde USB konektörün şasesini(shield) devremizle nasıl ilişkilendirmeliyiz? En doğru yöntem nedir. Çünkü çoğu devremde araya ferrite, varistör koymama rağmen usb hattı üzerinden mikrodenetleyici bozulabiliyor.

tekosis

Hiç kullanmadım ama tvs diyot kullanmayı deneyebilirsiniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Endorfin35+

Gecen gun bir sistem toplarken test amacli panoya enerji verdim ve toprak hattini gayri ihtiyari baglamadim. Kontrol kaleminin isiginin govde uzerinde yandigini gorunce sizinti oldugunu dusunerek baglantilari ayirmaya basladim. Hicbir alici kalmamasina ragmen sizinti devam ediyordu. Sonunda sistemin girisindeki extra emi filtreden kaynaklandigini fark ettim. Emi filtre uzerinde faz kondansator ile topraga yani govdeye bagli. Ayrica notr de esdeger kondansator ile govdeye bagli. Emi yi devre disi braktim. Sizinti yok oldu. Sistemde ki smps leri baglandigimda smpslerin local emi filitrelerininde ayni duruma yol actigini gordum. Olcu aleti ile govede faz ve govde notr arasinda 110 volt okunuyor. Tabi toprak hattini baglayinca yok oluyor bu gerilim ama yinede hosuma gitmedi bu durum. Her yerde toprak hatti duzgun calismiyor.

Ayrica hic baglanti yapmadigim halde dc tarafta gnd ile govdenin baglantili oldugunu gordum. Onunda kaynagini arastirdigimda pc den gelen usb kablosundan kaynaklandigini tespit ettim. Ordan pc nin smps inde toprak ile dc gnd nin direkt bagli oldugunu gordum. Isyerindeki diger pc leri kontrol ettigimde hepsinde durum ayni. Saniyorum pc icin bu bir standart yada gereklilik olabilir.

Usb izalotorleri arastirdim biraz ama henuz deneme sansim olmadi.

Toparlayacak olursam
1. emi filtrelerin govdeye sizinti atmasi bana cok tuhaf geldi.

2. Bende gnd ile topragin baglanmamasi gerektigini dusunuyorum. Fakat bilgisayar kasalarinda bagli. Bu durumda ilginc. Sonucta bilgisayarin heryerinde bir suru logic devre var...
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

yılmaz_34

bence  DC tarafın gnd si  ayrı ac nin gnd si ayrı yanlışım varsa  ustalar düzeltsin...
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

muhendisbey

DC tarafın eksisi yanlış kanı olarak toprak hattı olarak bilinir. Bu yanlıştır. DC tarafın eksisi V- olarak işaretlendiğini SMPS'lerde de görebilirsiniz. Ancak cihazın kutusu toprak hattına bağlanabilir o da diyot ve kapasitör üzerinden bağlanması uygun olur. Aksi halde toprak hattıyla kısa devre yapan bir cihaz yüzünden sizin cihazınızın dışı da yüklenmiş olur. USB'nin dışını da bu şekilde düşünebilirsiniz. 12V'luk SMPS'de atıyorum V- 80V, V+ 92V olabilir.

DC devrelerde yüksek gerilimler yoksa floating olması daha sağlıklıdır. Yüksek DC gerilim varsa toprak bağlantısı değil de spark gap kullanılması uygun olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

Pclerde ve izgarali smpslerde kondansator uzerinden ac hatti govdeye baglanir. Beslemenin eksi yani ortak ucu da govdeye baglanir.
Tibbi cihazlarda hastaya temas eden olcum uclarinin devreyi besleyen kismi ayni minik bir smps ile yalitilir ve devreyi besleyen kismin eksi ucu hicbir sekilde cihazin ana besleme eksi ve toprak hattina iliskilendirilmez. Ornegin ekg cihazi kesinlikle ortak baglanti hattina sahip degildir.
Hastaya dokunan her turlu elektriksel olcum ucu mutlaka galvanik olarak yalitilir. Olcum sonuclari dahi optik kuplor ile aktarilir.
Yillar once basima gelen bir olay. Evde toprak hatti yok. Yerler de beton oldugundan kasaya her temas ettigimde carpiliyordum. Toprak hattini merkezi kalorifer borusuna verdim. Carpilma sorunum kalmadi. Yine pc de bulunan tv kartini merkezi anten tesisatina bagladim. 10 dk gecti gecmedi toprak hatti olarak bagladigim 1mm2 lik tekli nyaf kablonun yalitkani birden alev aldi ve bakir iletken eriyerek koptu. Anten hattina da dokununca saglam titretiyordu. Muhtemelen bagli crt tvler (o zaman analog yayin eski tip tvler vardi yil 90lar) den birinde olan kacak anten tesisatindan gelip toprak hattimda kisadevre oldu. O nedenle toprak baglantisi yaparken araya mekanik olarak saglam olsun diye wattli direnclerden en azindan 10k kadar baglarim. En azindan parazitik sinyaller ve kucuk kacak akimlar aksin diye zira pcnin ara ara anlamsiz kilitlenmeleri vs varsa ve seste parazit ortadan kaldiriyor.

Endorfin35+

Yorumlar icin tesekkur ederim. Burdaki bilgilerin  hepsi genel gecer bilgiler ve dogrudur itirazim yok.

Alıntı yapılan: Sozuak - 07 Haziran 2018, 08:51:12Pclerde ve izgarali smpslerde kondansator uzerinden ac hatti govdeye baglanir.

Zamaninda epeyce smps tamiri yapmisligim var. izgarali smpslerde, notebook smpslerinde kondansator ile bagli. Fakat atx kasa smpslerine dikkat etmemistim. Elimdeki 3-4 marka atx kasa smpslerinin hespinde gnd ile toprak direkt bagli :s

fahri-

Su pompası kontrol eden endüstriyel profosyonel bir cihazda (ithal) kontrol devresinin DC si ile pompanın AC toprak hattı direk bağlanmıştı. Ben de bir kaç uygulamada denedim. Bir problem olmadı. Pompa röle ve triyak ile kontrol ediliyordu.

Molex

Alıntı yapılan: yılmaz_34 - 06 Haziran 2018, 23:28:50bence  DC tarafın gnd si  ayrı ac nin gnd si ayrı yanlışım varsa  ustalar düzeltsin...

Bu PC PSU'larında sedece söylediğiniz gibidir. Bir de amatör olarak kit parçalardan montesini çok eskiden yaptığım ışık modülatörünün (Müzikle yayan vumetre benzeri ancak 220 volt AC'lik spot ampüller yanıp sönüyor, örneğin) çalışma devresinde, asıl 220 volt AC girişteki GND ile (AC'nin GND'si ile) modülatör devresinin 12 volt DC'deki GND'si ortaktı, tek bie hattı, bunu çok iyi hatırluyorum. Saygılar.

Molex

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 06 Haziran 2018, 19:10:12Konu belki daha once tartisilmistir. Soyel bir sorum var;

Dc tarafin Gnd si ac tarafin toprak hattina baglanmali mi?

Diğer üye arkadaşların da belirttiği, gibi bu devreden devreye, asıl kullanım amaçlarına göre çok değişebilir. Örneğin PSU'larda ve bazı ışık modülatörlerinde bu ortaktır. Ama şöyle bir durumu vardır; evin ayni toprak (GND) hattını AC hattının GNS'inden ve DC tarafında ayni GND'yi ayni toprak hattını kullanarak yaptığınızda zaten bir ortaklık cihaz üzerinden doğrudan olmasa bile ortak topraklama tesisatı üzerinden dolaylı olarak da gerçekleştirilmiş bulunur, çok mantıklı da düşünülürse eğer. Bence herhangi bir sakıncası olmaz, olsaydı sayısını 2 örnekle sınırlayıp verdiğim ve veremediğim sayısız cihazlarda belki bu yola hiç gidilemezdi diye düşünüyorum. Saygılar.