110V DC Güç Kaynağı

Başlatan polleme, 08 Haziran 2018, 14:48:33

polleme

Bir kablosuz iletişim ekipmanı için 110V DC gerilim kaynağına ihtiyaç var. Ürünün kutusunun üzerinde 110V DC yazılı, akım ihtiyacının 500mA'den fazla olacağını sanmam. Kutuyu garanti olayından dolayı açamıyorum. Böyle bir beslemeyi en basit nasıl elde ederim?

220V AC voltajı bir trafo ile 110V AC'ye çevirip köprü ile doğrultma denemesi yapıldı ama 110V AC doğrultulunca 154V DC olduğundan iş görmüyor. Bana sabit 110V DC lazım. Acil tavsiyelerinize müteşekkür olurum.

yesilu

benim fikrim cevap olabilecek bilgi ve tecrubeye dayanmıyor :bu iş triaklı dimmer in çıkışını köprüdiyot kondansatörle doğrultup yapılabilir mi, dimmerler gerilimi mi akımı mı sınırlayarak çalışır, yükü yokken nasıl davranır?

Sozuak

1- pcb tipi dc/dc konvertörler var 110Vdc bulamazsan bile en azından 2 tane yüksek voltajlı bulup seri bağlarsın
2- 48vdc smpsler var. Çıkış voltajını sonuna kadar açıp 50 voltun üzerinde ayarlarsın 2 tane seri bağlarsın.
3- 2x42 v trafo bulup bunu doğrultup zenerli basit bir regülatör yapabilirsin.
4- Şimdikiler nasıl bilmiyorum ama çift voltajlı hp yazıcı adaptörleri vardı 35-40V regüleli çıkış veren onlardan 2-3 tanesini 2. el alıp seri bağlarsın.

mufitsozen

@polleme, AC voltaji dogrultunca cikan DC voltaj karekok 2 (=1.414) ile carpimina esit olur.

Sizin icin gerekli akim cok olmadigi icin regulasyon ile fazlaca ugrasmadan soyle yapabilirsiniz

1- 220V AC - 78V AC, 80W trafo(toleranslarida katarsak 80 V ACde olur) ile gerekli dusuk voltaji elde ediniz.

2- 1N4006 gibi 4 diod kullanarak AC voltaji dogrultunuz. DC elde etmek icin bu cikisa 4700microfarad en az 250 voltluk yada daha buyuk bir kapasitor baglayiniz.

DC voltajdaki peak-to-peak ripple = I/(2fC) dir sizin akiminiz 500ma oldugu icin ripple cok ufak olacaktir. Bence daha hassas bir regulasyona gerek yok. Bu sekilde problemini cozebilirsiniz diye dusunuyorum.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

polleme

Alıntı yapılan: Sozuak - 08 Haziran 2018, 15:26:051- pcb tipi dc/dc konvertörler var 110Vdc bulamazsan bile en azından 2 tane yüksek voltajlı bulup seri bağlarsın
2- 48vdc smpsler var. Çıkış voltajını sonuna kadar açıp 50 voltun üzerinde ayarlarsın 2 tane seri bağlarsın.
3- 2x42 v trafo bulup bunu doğrultup zenerli basit bir regülatör yapabilirsin.
4- Şimdikiler nasıl bilmiyorum ama çift voltajlı hp yazıcı adaptörleri vardı 35-40V regüleli çıkış veren onlardan 2-3 tanesini 2. el alıp seri bağlarsın.

2. seçenekte ızgara tipi olanlardan bahsediyorsunuz sanırım, iki SMPS adaptör çıkışı seri bağlanabilir mi? Bağlanırsa o şekilde çalışır mı? Çok eskiden böyle bir bağlantıda sorun yaşadığımı hatırlıyorum.

Eğer bu şekilde olabiliyorsa 48V SMPS ile 60V ayarlı güç kaynağını seri bağlayayım.

Zoroaster

Hazir harci alem ciplerle buck regulator yap.

Seytan deliginden kacti.

polleme

Toprak bağlantılarını kestiğim 0-60V 0-5A ayarlı bir adaptör ile 48V ızgara SMPS'i seri bağladım ve 108V elde edebildim, bu devre ile cihaz çalıştı görünüyor. Böyle bir denemeyi de ilk defa yapmış oldum.

Katkılar için teşekkürler.

Sozuak

Gövdeleri ile (-) uçları bağlı olduğundan yalıtmadan aynı metal şaside çalışmaz seri bağlantı ama yalıtırsanız çalışmaması sadece toprak hatları ortak olduğunda yine (-) uçların birleşmesinden kaynaklanır.

SMPS nin voltaj ayar trimpotu vardır oradan da 1-2 volt arttırırsınız ama zaten 110V girişi toleranslıdır.

Ersin

1.  220>24 volt trafo kullan , düşür

2.  220>9  volt ile bu defa yükselt

Yakın bir değer elde ettiğinde zenerli/transistörlu bir devre ile sabitle.

Trafodaki voltaj oranlarını kafadan attım hesaplamaya üşendim,sonuçta  1/2 oranı değil de 1/2.5 oranı yada neyse elde edersiniz.