USB adapterde bulunması gereken özellikler

Başlatan unknownperson, 18 Haziran 2018, 15:59:11

unknownperson

Eski bilgisayarıma linux yükledim ve internet hızım arttı. Şuan kullandığım usb dongle baya eski bir dongle bir arkadaş vermişti, modem'e uzaklığım çok fazla değil ama arada 2 duvar olmasından dolayı az çekiyor. Aşağıda linkte bulunan Usb adaptör'ü alsam daha fazla çeker mi ? Yoksa antenli bir usb dongle mı almalıyım ? Alacağım dongleda hangi özellikler olmalı mesela 300mbps olması ne kadar önem arz ediyor(fiber kullanıyorum) ? Antenliye ihtiyacım var mı ?

https://www.teknolojipazar.com/tp-link-tl-wn823n-300mbps-mini-kablosuz-n-usb-adaptor?gclid=CjwKCAjwsJ3ZBRBJEiwAtuvtlETNAbLNxYeJOa-nHL-diEI-WrjsZTuZQ_ZN9NSzNYASh_PWq3-kPhoCFq0QAvD_BwE

Sozuak

Çoğu insanın göz ardı ettiği konu bu tip sistemlerin sağlıklı çalışabilmesi için iki tarafın da güçlü olması ve mümkünse harici antenli olması. Modem güçlüdür sinyali yollar ama karşı tarafın vericisi güçlü değildir sistem takılır.
Harici antenli birşey almak avantajlı. Diğerlerinin anteni küçük olduğundan verimi de düşük.
İleriye dönük hızlı birşey alınabilir ama modem 300mbps desteklemiyorsa yada bazı markalarda alıcı verici ayni firmanın olmalı değilse bir işinize yaramaz. Geleceğe dönük yeni standartları da destekleyen birşey alınabilir elbette o ayrı ama  ille de o hızda veri aktarımı garantisi olmaz.
Bir de şifre ne kadar uzun ise  verim o kadar düşer. Mümkün olduğunca kısa ama etkili bir şifre koyun. Ben şu an ihtiyaç duymuyorum ama tp link markasının antenli ve anteni değişebilen, micro usb kablosu ile bağlanan bir modülünü almıştım arabadaki pc ile evden güncelleme  transfer yapayım diye memnun kalmıştım.

Bunun tek antenlisi idi o zamanki modeli
https://www.teknolojipazar.com/tp-link-tl-wn8200nd-300mbps-kablosuz-usb-adaptor

OptimusPrime

@unknownperson
antenli tercih et derim. Hatta modeminde antenli olsun.

@Sozuak
Sifrenin iletisim hizi uzerinde bir etkisi yok. Sifre sadece aga cihazi kayit yaparken kullaniliyor, oda yine baska bir anahtar tarafindan sifreleniyor. Cihaz aga kaydedildiginde iki cihaz arasindaki iletisim sifreli yapiliyor fakat bunun yine belirlenen sifre ile bir iliskisi olmuyor. 
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

asma

Benzer bir tecrübe yaşadım. Eski emanet ürünle zar zor sağladığım bağlantıyı yeni ürün alarak gerekirse (mevcut) usb uzatma kablosuyla kullanmak istiyordum.
Sozuak tarafından verilen linktekinin aynısı satıcının da yönlendirmesiyle almıştım.
İki kat aşağıda ve çaprazda kalan modemle bile sorunsuz bağlantı kuruyorum.
Memnunum.

ByTEK

Sahada sıkıntı yaşamadığımız bir ürün bende tavsiye ederim "
TP-LINK TL-WN8200ND 300Mbps KABLOSUZ USB ADAPTÖR "

Modem tarafınızda güçlü ise sorunsuz kullanırsınız. 150,300 mbps gibi değerler modemin kablosuz olarak transfer edebileceği data miktarıdır. Her zaman yüksek değeri seçin ama alıcı tarafında ayni değeri desteklemesi gerekir.

Acilimi megabit per second yanı saniyedeki megabit aktarımı.
300 mbps değerine göre saniyede max (300/8) 37,5 megabyte dosya/data transferi yapabilirsiniz. Tabi her iki tarafında desteklemesi ve diğer kablosuz kullanıcıların kullanım oranlarına göre değişir.

Birde bu değer kablosuz özelliğinin toplamidir. Bağlantı sayısına göre dağıtılır. Biri full yükleniyorsa digerleri yavaşlar doğal olarak.

Sozuak

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 18 Haziran 2018, 17:52:02@unknownperson
antenli tercih et derim. Hatta modeminde antenli olsun.

@Sozuak
Sifrenin iletisim hizi uzerinde bir etkisi yok. Sifre sadece aga cihazi kayit yaparken kullaniliyor, oda yine baska bir anahtar tarafindan sifreleniyor. Cihaz aga kaydedildiginde iki cihaz arasindaki iletisim sifreli yapiliyor fakat bunun yine belirlenen sifre ile bir iliskisi olmuyor. 
Eminmisiniz. Ben bariz fark yasadigim icin gereksiz uzun sifre kullanmam. Sonuc olarak ag trafigi sifreleniyor. O sifre de wepteki gibi girilen sifre ile ayni diye biliyorum. Hani deneyimledigim icin zamaninda cok sasirdim acikcasi.

unknownperson

Aslında fiyatı beklentimin üstünde, bilgisayarı linux'a alışmak için kullanıyorum bir de arada kod yazmak için. Lubuntu yükleyince biraz umut verdi siteleri yavaş da olsa en azından gezdiriyor. Tavsiye ettiğiniz ürünü kampanyaya falan girdiğinde almayı düşünüyorum.

OptimusPrime

@Sozuak

Eminim son kararim.  ;D

Sifrelerin degis tokus edilmesi aga kaydedilerken yapiliyor bundan sonra havada hicbir sekilde sifre veya anahtar paylasimi yapilmiyor (Yapilsa zaten oldukca guvensiz bir sistem olurdu) aga kaydedildikten sonra sifrelemede ise 128, 192 veya 256 bitlik sabit bir anahtar kullaniliyor ve buda hicbir zaman havada gezinmiyor.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||