Modem için UPS Yapmak

Başlatan dijital74, 18 Haziran 2018, 16:01:25

dijital74

Merhaba. Modem için UPS tasarlamak istiyorum. Elimde bir sürü 16850 Li-Ion pil var. TP4056 şarj modülü var. Elektrik varken elektrik ile , elektrik yokken li-ion batarya ile beslenecek. Elektrik varken de piller dolacak.

Elimdeki modemler 12 Volt ile çalışıyor. Dün seri bağlı 3 pil ile modemi çalıştırdım. Fakat akım sarfiyatı çok gibi geldi bana. Ethernet ile bağlanırken 300 mA, kablosuz ağı aktifleştirdiğimde 450 - 500 mA civarı. 3 seri bağlı pil ile kurduğum  bataryada Pil gerilimi dakikalar içinde 9-10 voltlara düştü. Modem de birkaç kez resetlendi.

Acaba pilleri paralel bağlayıp step up modül ile yükselterek mi modeme girsem ? Seri bağlı li-ion pillerde şarj hücrelerinde denge problemi de oluyormuş. Elimdeki modül ile seri bağlı pil gurubunu şarj edebilir miyim ? Tek tek edeceksem ayrı ayrı devreler kullanmak gerekecek. Paralel bağlasam daha iyi olur sanki.

Bir de elektrik gittiği anda pili hemen devreye sokmak için nasıl bir devre yapmak gerek ? Aklıma önce çok kontaklı role düzeneği geldi, elektrik gittiğinde modemi bataryaya bağlayacak. Fakat role kontakları bırakana kadar ,modem resetlenir mi ?

Aklımda bunun gibi bir sürü soru var. Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

yesilu

Ben 12v luk modemi 9v adaptörle 2 hücreli 2400mah tabletten çıkma bataryayı sadece 0.7v gerilim düşümü için 1n4007 diyot üzerinden direk adaptör uçlarına paralel bağladım.3 seneye yakın sorunsuz çalıştı, elk kesintisinde 2 saatin üstünde çalıştırıyordu modemi. pek profosyonelce olmasa da kusursuz iş gördü. benim modem 12v luk olmasına rağmen 7v a kadar nazlanmadan çalışıyordu, her modem bu kadar geniş mezhepli olmayabilir:)

ismail kaya

Pili devreye sokmak için aşağıdaki devreyi;

4v2 'den 12V'a yükseltmek için XL6009 step up modülü;

kullanabilirsin

fide

Alıntı yapılan: ismail kaya - 18 Haziran 2018, 18:25:47Pili devreye sokmak için aşağıdaki devreyi;
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
4v2 'den 12V'a yükseltmek için XL6009 step up modülü;
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
kullanabilirsin
Xl6009 12 volt için bu kadar akını kaldırmaz.
Eğer elinizde fazla sayıda pil varsa şöyle bir yol izleyebilirsiniz.
18650 pillerden 2şer yada 3er tane paralel bağlayın. Bu paralellerden 3 tanesini seri bağlayın. 3paralelli 3 seri piliniz olacak. Yaklaşık 13 volt eder.
Uygun bir balancer şarj ile bunu şarja bağlayıp diyotlu devre ile elektrik kesintisinde devreye alabilirsiniz. Hatta lipo balancerı beslediğiniz adaptör ile diyot ekleyip modemi de besleyebilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

dijital74

@ismail kaya

Q4 için IRF 3025 olur mu ?

Diyotlar zener mi ? Öyle ise kaç voltluk olacak ?

@fide

XL6009 yükseltilmiş çıkıştan en fazla 2 A çekilebilir. Modem üzerinde böyle yazıyor. Ama pil girişinden ne akım çeker bilmem.

Seri bağlı 3 grup için 3adet  TP4056 mı kullanacağız ?
TP 4056 acaba kaç paralel bağlı pili şarj edebilir?

ismail kaya

Q4 için irlml5203 kullanmıştım diyotlar için ss14 schottky diyot
3s lipo şarj için arama motouruna 3S 25A LiPo Pil Balans Devresi yazarsan çıkacaktır.

fide

Panasonic 18650 lipo pil ile 3.7 volta çıkardım. Çıkışa 12volt 10watt cob led bağladım. Çıkış akımı 330mAh geçemedi. Biraz daha yüksek voltaj girişinde belki daha yüksek çıkış akımı verebilir ama tek lipo ile durum böyle. Datasheet değerlerine çok takılmayın derim. 2amper zor bence.

Tp4056 bu iş için yetersiz.
Lipo balancer daha uygun olur.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

dijital74

Bu lipo balancerlar sanırım şarj devresinin de görevini üstleniyor. O zaman 2-3 tane diyotla bu işi çözerim. Ya da elimde aküleri ölmüş ışıldak var, onun devresini kullanırım.

Lipo balancerı sipariş verdim, birkaç güne gelir.

algorist

Alıntı yapılan: fide - 19 Haziran 2018, 00:52:28Panasonic 18650 lipo pil ile 3.7 volta çıkardım. Çıkışa 12volt 10watt cob led bağladım. Çıkış akımı 330mAh geçemedi. Biraz daha yüksek voltaj girişinde belki daha yüksek çıkış akımı verebilir ama tek lipo ile durum böyle. Datasheet değerlerine çok takılmayın derim. 2amper zor bence.

Tp4056 bu iş için yetersiz.
Lipo balancer daha uygun olur.
TP nin korumalı olanları var.Onlardan kullanılabilir bence.Hem pil şarj çıkışı hemde pil çıkışı var.
e-e-e

gevv

Alıntı yapılan: dijital74 - 01 Temmuz 2018, 22:57:50Bu lipo balancerlar sanırım şarj devresinin de görevini üstleniyor.

Balancer farklı

https://320volt.com/pil-balans/