ADS1115 ile adres çoğaltmak

Başlatan clonex, 19 Haziran 2018, 09:13:19

clonex

Hocalarım merhabalar,

Bir devrede ADS1115 kullanıyorum. Bu kart kendisi 4 tane adrese(0x48, 0x49, 0x4a, 0x4b) sahip olabiliyor. Ben bunu çoğaltıramazmıyım ? Yada Kendim özel bir adres belirtemezmiyim ?

Araştırdım hiç bu konuyla ilgili bir şey bulamadım.

Teşekkürler.

kimlenbu

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ads1115.pdf

Sayfa 23, ADRR pinini nereye bağlarsan adresi ne olur tablosu var ve değiştirilemez görünüyor. Zaten 4 farklı adrese sahip olabiliyorsun, eğer daha fazla adc lazımsa başka modele bakman veya bir mosfetle beslemelerini manuel kontrol etmen yerinde olur. Bu durumda da açılıştan hazır olana kadar ne kadar süre geçer, besleme yokken uçlarında bir gerilim olması kararsız bir çalışmaya sebep olur mu denemek lazım.

sımışka

i2c address multiplexer/demultiplexer diye aratın. Ara bir entegre kullanarak belki çözüm bulunabilir.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muhendisbey

Tabi ki artırabilirsin.
Entegreye bakmadım, ama enable ya da chip select varsa işin kolay. Bir decoder vasıtasıyla 4 adresli olduğu için 4 lü gruplar halinde adresleyebilirsin.

Eğer enable/ chip select yoksa bu durumda entegrelerin beslemelerini bu sefer transistörle veya çıkışı akımı yeterli olan bir lojik kapıyla ayırarak 4 lü gruplar haline getirip adresleyebilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.