Mosfet Isinmasi

Başlatan Endorfin35+, 20 Haziran 2018, 20:10:09

Endorfin35+

Merhaba arkadaslar. Mosfetli bir devrem var. Bugun ilk defa test ettim ve 15 dk sonunda mosfet 90C sicakliga ulasti. Mosfet dpak ve sogutucu olarak kartin yuzeyini kullaniyorum.

90C sicaklik bana cok yuksek geldi. Yarin yanmasi icin elimden geleni yapacam. Belki kabaca olacak ama soyle birseyde aklima takiliyor.

10A (yada watt orasina takilmayin) bir mosfetimiz olsun. Birde 40 amper mosfetimiz olsun ikinide ozdes sogutucuya baglasak ve ikisindende  8 amper ceksek guclu olan mosfet dahami az isi uretir?

Birde ben bu mosfeti 20-100hz arasinda ve sadece 2 adet direnc ile suruyorum. Yuk olarak selenoid bobin var.  Baglanti ile isinmanin iliskisi olur mu? Mosfet konusunu cok iyi bilmiyorum. Mesela ayni mosfeti 1 khz anahtarlarsam bosta isinip yaniyor. Isinmayi onlemek icin diyot kondansator vs
 kullaniliyormu?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

fide

Mosfetin dc gerilimde ısınması rdsON direnci ile alakalı. Bu direnc mosfetten mosfete değişir. Bazı mosfette 30miliohm iken bazılarında 300miliohm olabilir. Isınma akımın karesi x mosfet direnci ile hesaplanabilir. İki mosfetin ısınma karşılaştırmasında akım kapaditesi büyük olan değil, rdsON direnci büyük olan daha çok ısınır.
Sürme tekniği de ısınma sebebi olabilir. Dummy load diye tabir edilen güç kaynağı test cihazları var. Bunlarda mosfet anahtar olarak değil reosta olarak çalıştırılır. Ve haliyle ısınır. Siz de dirençle sürerken farkında olmadan mosfeti lineer bölgede çalıştırıyor olabilirsiniz. Bunun için mosfet sürücü optokuplör yalıtımlı sürücüler var. Mosfet sürücü diye aratırsanız google yeterince kaynak bulacaktır.
Diğer bir konu rezistif yük sürmekle endüktif yükü belli frekansta anahtarlamak farklı şeylerdir. Selenoid valf bpbin içerdiği için endüktif yüktür. Rölelerde olduğu gibi oluşan ters emkyi sönümleyecek direnc kondansator yada direnc kondansatör diyot sönümleme devresi eklemen gerekebilir.
Bu valfin bobin değeri, voltaj, anahtarlama frekansı vb bağlı değişecektir. Hesabı konusunda bilgim yok ama smpslerde high side da buna benzer sönümleyiciler var.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 20 Haziran 2018, 20:10:09...Mesela ayni mosfeti 1 khz anahtarlarsam bosta isinip yaniyor. Isinmayi onlemek icin diyot kondansator vs kullaniliyormu?...

Elbette kullanılıyor.
Şema varsa gösteririm :D

Endorfin35+

Yorumlar için teşekkür ederim.

bir çok yanlış yaptığımı fark ettim. Rds dirençleri daha düşük ve sürücüye yerim olmadığı için N-CH ve logic level mosfet kullanmaya karar verdim. Konuyu hala araştırıyorum.

Anladığım kadarı ile kesime gitmek için pull-down (veya-pull-up) direnç kullanılarak gate üzerindeki kapasite deşarj olma anında Vgs olması gerektiğinden düşük olduğu için Rds direnci yükseliyor ve mosfet ısınıyor. Düşük frekanslarda ısı bertaraf edilirken yüksek frekanslarda sürekli tekrar eden ısı oluşuyor. Sanıyorum burda sürücü kullanımı devreye giriyor. Ben en fazla 100HZ hedeflediğim için sürücü olmadan doğru gate voltajı ile sorunu halledebileceğimi düşünüyorum.

piyasada rahat bulunan dpak logic level N-ch ürün tavsiyelerinize açığım.  (Sistem 24V 4A ve bilinmeyen demeraj akımı :))

Ayrıca Şemada görünen SS36 diyotta epeyce ısınıyor. Bu konudada tavsiyenize açığım.

Alıntı yapılan: Allegro - 21 Haziran 2018, 10:14:15Elbette kullanılıyor.
Şema varsa gösteririm :D

Hocam bağlantı şemamı ekliyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

fide

Irfr024n, irlr034n araştırabilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

secretagent

Ölçüm başladığı anda bir timer set edersiniz timer süresini siz belirleyin şukadar sürede sıcaklık değişmiyorsa stabil olmuştur diyip timer çıkışında bir biti set edebilirsiniz

Endorfin35+

Alıntı yapılan: secretagent - 21 Haziran 2018, 16:48:37Ölçüm başladığı anda bir timer set edersiniz timer süresini siz belirleyin şukadar sürede sıcaklık değişmiyorsa stabil olmuştur diyip timer çıkışında bir biti set edebilirsiniz

Amacı anladım ama timer set ederek ne avantajim olacak onu tam anlamadim. Sonucta adc den sicaklik olcmuyorum. Termometre ile olcuyorum. timer durdurgunda da basinda olmam gerek...

Hedefim 60C seviyesinde kalmasi. Su an zaten 10 dk da 90C oluyor. 7/24 calisacak bir devre icin 90da stabil olsa bile cok geliyor bana...