P-ch mosfeti Vgs gerilimini aşmadan sürmek

Başlatan Endorfin35+, 24 Haziran 2018, 19:02:35

OptimusPrime

Devrenin sorunu Q2 nin her zamna iletimde olmasi.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 27 Haziran 2018, 17:23:49Devrenin sorunu Q2 nin her zamna iletimde olmasi.
Ah evet haklısın.
5 Volt PWM olunca öyle :(
Başka bitane ekleyeyyim
Aslında Push-Pull süğrmeye örnek olsun dedim tembellik ettim.

Endorfin35+

Devre nerede? ben göremedim. Ekli resim falan mı var?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

M.Salim GÜLLÜCE

Arkadaşlar netten almıştım site uçunca görüntülerde uçmuş.
Kendi çizimimi ekliyorum
Artık bunlar uçmaz. Bir Farkla..
N-MOS için tasarlanmıştır. P-MOS  ta da kullanabilirsiniz ancak çıkıştaki zener direç kondansatör 3 lüsünü Surce ile Gate arasına uygun bir şekilde bağlamalısınız.
100 KHz ye kadar problem çıkaracağını sanmıyorum.
Daha yukarılarda ON/OFF gecikmeleri yüzünden sıkıntı çıkarabilir.

Genede Tavsiye TLP250 kullanılması

devrecii

Arkadaşlar bu devreler çok güçlü gate i büyük kapasiteli mosfetler için uygundur. Ki böyle bir güç yok ve büyük bir mosfet yok anladığım kadarıyle 100hz de sürecekmiş zaten illa temiz olsun pushpull olsun deniliyorsa ir2110 smd kulanılabilir. Ama buna da gerek yok.

Abartıyor olabilirim ama şöyle bile olabilir 100hzde neden olmasın ;D  , (irfz24 mesela)

Endorfin35+

Yogunluktan biraz ara vermek zorunda kaldim ama aklima yatan son durum soyle, @Mehmet Salim GÜLLÜCE nin verdigi semaya benzer sekilde sadece iki adet pushpull cikis verecek sekilde  transistorle surmeye kararvedim. Mcu nun cikisi 20ma transistorler ile 500ma olacak ki bu deger yetsin artik daha fazla istemesin mos kardes ☺ entegre kullanmadan 2 transistorle surmek en ekonomik/optimum cozum bence.

Ilk denememde tek transistor ile surmustum. Gate nispeten transistor ile hizli sarj olup direnc ile yavas bosaliyordu. Mevcut mos ile Rds direncinden 35w isi kaybi hesapladim. Baska mos sectim artik ayni degerlerde 5w civarinda isi kaybi hesapliyorum. Bu degerler isimi gorecek gibi... buldugum ilk firsatta bir deneme yapacagim.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

asma

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 01 Temmuz 2018, 20:38:00Yogunluktan biraz ara vermek zorunda kaldim ama aklima yatan son durum soyle, @Mehmet Salim GÜLLÜCE nin verdigi semaya benzer sekilde sadece iki adet pushpull cikis verecek sekilde  transistorle surmeye kararvedim. Mcu nun cikisi 20ma transistorler ile 500ma olacak ki bu deger yetsin artik daha fazla istemesin mos kardes ☺ entegre kullanmadan 2 transistorle surmek en ekonomik/optimum cozum bence.
Merhaba
İki transistörü push pull yapı için , bir transistör voltaj yükseltmek için , diğer bir transistör terslenen sinyali tekrar terslemek için eklenmiş.
Siz iki transistörle mcu ile aynı voltajda çalışan , daha yüksek akım kapasitesi olan tampon yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Endorfin35+

Gerilim bölücü direnç ile yarım körü mosfet sürme taslağı

Yarım Köprü denemesi

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 16 Temmuz 2018, 11:52:31Gerilim bölücü direnç ile yarım körü mosfet sürme taslağı

Yarım Köprü denemesi
Bunu birde proteus ile test et.