P-ch mosfeti Vgs gerilimini aşmadan sürmek

Başlatan Endorfin35+, 24 Haziran 2018, 19:02:35

Endorfin35+

P-Ch Mosfeti 24 volt ile kullanmak istediğimde Max Vgs gerilimini aştığımı fark ettim. Sürücü entegre kullanmadan nasıl limitlerimi araştırıken sürekli zener diyotlu şemalar buldum. fakat çoğu bana güven vermedi.
Direnç ile gerilim bölerek bu iş nasıl olur derken aşağıdaki linkte bulunan devreyi tasarladım. Sizce iş görür mü?

Bağlantı Şeması Link

2. Alternatif
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Yuunus

Zener orada gate voltajini sinirlamak icin konuyor, sizin semalar daha sakat hicbir koruma yok, siz sadece besleme voltajini bolmeyi dusunuyorsunuz lakin anahtalamadan kaynaklanan, sebekeden gelen peak voltajlarida hesaba katmalisiniz, yani en ucuz teknik bu. hatta bu zenere birde paralel 10k direnc atin.

Endorfin35+

Bu baglatiyi gordum fakat 100 diren cok az zener dayanmaz o akima direnc yukseltilirse olur gibi. Dikkatsizligim sonucu vgs max 20 volt olan mosfetleri birkac aydir 24v vgs ile kullaniyormusum. Şansa bir sorun cikarmadilar...
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Yuunus

semayi ornek olsun diye gonderdim, surecegin hiza gore o direncin degeri ve sececegin mosfetin vgs voltajina gore de zener degisecektir, guven vermeyen kisim neresi onu yazin da ona gore cozum bulalim. gate driver entegreleri var onlardan kullanin isterseniz.

Endorfin35+

İşin aslı ilk defa mosfet sürme ile uğraşıyorum. Ulaşmak istediğim nokta Half ve H-Bridge. Gate driver olmadan olunca neler oluyor , Yarım köprü çıkışta yüksek frekansta crossover olmadan nasıl sürülür araştırıyorum. Gate driver olarak Smd küçük yapıda kolay bulunur tavsiyeniz varsa denemek isterim.

Zener diyot ile Sürme

Yuunus

ir 2112 filan kullanabilirsin gayet guzel, tabiki transistor direnc ilede yapabilirsin surme isini ama adamlar bu urunlerle gayet basarili, rise time fall time sureleri 120ns ler mertebesinse sen bu degerlere ulasmak icin baya tirmalayabilirsin. datasheet'i incele istersen. anahtarlama frekansina gore baska bir urunde secebilirsin.

Endorfin35+

Tavsiyen için teşekkür ederim. İnceliyorum.

devrecii

Bu şekilde yapabilirsin

Bu n-ch mosfet ile

Endorfin35+

Gate sürücü entegre kullanmadan aynı kaynaktan Charge Pump yöntemi ile N-CH mosfet kullanım örneği

N-CH High Side

OptimusPrime

Bir guc elektronigi kitabi indirsen iyi olacak gibi geliyor bana.  ;D

Bu arada surme frekansi arttikca zener cuvallamaya baslar, mos u iletime hizli sokmak veya iletimden hizli cikarmak istediginde bjt daha cok akima ihtiyac duyar, bjt nin istedigi akimi saglamak icin bir on kat daha eklersin, ekledikce gecikme artar ve surucu devren daha da akim ceker, daha cok akim watt li direcler ister vs vs boyle b.ka sardikca sarar isler.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Endorfin35+

@OptimusPrime Hocam hiç işim olmaz güç elektroniği ile  ;D  100Hz Yarım köprü çalışsın bana yeter öle çok yüksek hızlar istemiyorum... Hazır Gate sürücünün maliyetinden ve kaplayacağı alandan kaçmaya çalışıyorum. Cross over meselesini de çözersem tamam bu iş  ;D

ipek

Hazır sürücüler,talep üzerine hazırlamışlardır,seçim yaparken,titiz davranmak gerekir,her birinin Dead time,Duty ratio ,Rise time vs.vs farklıdır,zamanında ICL7667 ve TC4427 ile dünya mos patlattım,konuyu bilmiyordum,müh dostum senin için IR2110 dedi moslar ılınmadı bile...

M.Salim GÜLLÜCE

Sadece gate ile source arasına zener eklemeniz gerek.
Eğer çok düşük frekansta (5-10 Hz yada daha düşük) yada anahtar yerine kullanmak istiyorsanız gate dirençlerini büyütmeniz gerekir. 24V beslemede 2.2 K ya kadar çıkarmanız gerekir.
Bu Push-Pull devreyi Hem N hem P kanal için kullanabilirsiniz.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

M.Salim GÜLLÜCE

Netten alınma Linki resimdedir.
Yalnız Mos Gete tetiklemede OPTO isolatör olarak kullanılan devrede hemen hemen aynı.
Mesela TLP 250 çıkış transistör devreleri.
eğer direnç değerleriyse mesele..
Zaten 100 ohm kullanmak R6 için saçma