GSM Modül için Super Kondansator Arayışı

Başlatan satilla, 01 Temmuz 2018, 13:42:00

satilla

Gsm modül üzerinden çalışan bir sistemim var. Elektrik kesintisi algılayıp, tanımlı numaraya SMS göndermem gerekiyor. Şu an bu sistem için LiPo batarya kullanıyorum ancak gereksiz bir maliyet ve ekstra karmaşaya sebep oluyor.

Bir kaç firmadan 1.5 F süper kondansatör tedarik ettim ve sisteme entegre ettim. Ancak sistem verimli çalışmıyor. En verimli hal için en az iki tane 1.5 Farad'ı paralel bağlamam gerekiyor. Sorun kondansatörlerin sığası değil de iç dirençlerinin yüksek olmasından dolayı kaynaklanıyor gibi görünüyor. Çünkü kondansatör çıkışını kısa devre yapsam dahi bir türlü kondansatörler boşalmıyor.

Sistemlerinizde kullandığınız bir ürün önerebilir misiniz? Zira, tedarik ettiğim firmalar ürünleirnin ESR değerini bilmiyorlar.

CLR

Elektrik kesintisini bilgisini, ilk yerden yani doğrultma işleminden önce oku, kapasitörün dolu olacak ve sms atabileceksin
Knowledge and Experience are Power

satilla

Kesintiyi algılamada sorunum yok. Kesinti oluştuğu anda kesme ile bilgi alıyorum ve hemen SMS gönderiyorum, ancak modül beslemenin yetersizliğinden kapanıyor.
Beslemedeki yetersizliğin sebebinin kondansatörün ESR'sinin yüksek olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

CLR

Merhaba,

Sadece supercapslar ile ilgileniyorsan digikey'den esr'lerine bakabilirsin, 1,5F için endüşük 0,3 ohm gördüm, Gsm module çalışma esnasında 2-2,5A'e kadar peak akımı ister yani voltajda 0,5-0,75V arası düşme yaşayabilirsin.

Veya

İlgili bölümün donanımı hakkında bilgi verirsen yardımcı olabilirim,
Öncelikle GSM Modul'ün uyarı ve kapatma eşit değerini en alta çektin mi?
Sistem elektrikli olduğuna göre modulü regülatör ile mi besliyorsun? Supercaps ne tarafta?

satilla

Quectel M66 kullanıyorum ve At komut dökümanında kapatma eşik geirlim ayarı ile ilgili bir komut göremedim.

Modülün gönderim anında peak akımı max. 1.6 A.

Sistemi regülatör ile besliyorum, kondansatör regülatörden sonra modülün besleme pinlerinin yanında.
Regülatör çıkışını normalde 4V tercih ediyordum ancak kondansatör ekleyince 4.4 volta kadar çıkardım.

Digikey'deki ürünleri görmüştüm ancak Digikey'den aldığım kondansatörler bataryadan pahalıya mal oluyor. Bu nedenle tecrübe edilen uygun fiyatlı bir ürün arayışı içindeyim.

CLR

M66'yı yaklaşık 4-5 yıldır kullanıyorum. M66 hakkında master yaptım diyebilirim. Yurt içi ve dışında binlerce gprs programını benim yazdığım ürün var. Gprs/http/ftp'den kriptolu firmware update'li projelerim bile var, hatta aynı cihazda 2 versiyon firmware bile var.

AT+QVBATT Configure the Threshold of Voltage ile ayarlayabilirsin.

1 The threshold of low voltage power down

3100mV'a kadar çekebilirsin.

Bunun gibi komutları m66 içinde non-volatile hale getirisen tekrar tekrar bu komutu yazmak zorunda kalmazsın.

satilla

Hocam komutu deneyeceğim.

Bu arada GSM araması geldiğinde, arayan tarafta çevir sesi bazen gelmiyor. Arama bildirimi geldiğinde, MCU vasıtası ile aramayı cevaplıyorum ancak çevir sesi gelmediği durumlarda ne karşıya ses gidiyor ne de karşıdan ses geliyor. Quectel bu sorun için yeni firmware gönderdi ancak soruna çözüm bulunabilmiş değil.

Aynı sorun cepten cebi aradığımda olabilmekte ama GSM modülde ki kadar sık karşılaşmadım.

Böyle bir sorun ile karşılaştınız mı? Ya da bir öneriniz var mıdır?

CLR

Açıkçası bilmiyorum, gsm modemle data işleme(sms,gprs,http,ftp,file sistem vs.) üzerine çalıştım, GSM modemlerle telefon çaldırma, açma üzerine bir proje yapmadım, dolayısıyla karşılaşmadım.

Quectel'den destek al veya yazılımsal olarak çözmeyi dene. Senin projen elektrikli olduğu için, tekrar aramayı deneyebilirsin, 

satilla

Konuyu Quectel destek uzun süredir çözmeye çalışıyorum, umarım bir gün halledecekler.

Modülün ses iletmeden açılması sorun oluyor, çünkü insanlar sesi dinlemeden işlem yapmaya çalışıyor. Ondan sonra cihaz kafasına göre hareket ediyor deniyor.

İlginiz için teşekkürler. Eğer bir gelişme olursa buradan paylaşmaya çalışırım.

satilla

elektronik

süper kapasitör yerine modülün beslemesine parelel uygun kapasitede kondansatörde bağlayabilirsiniz.

fide

Cihazı elektrikle beslediğinize göre hacim sıkıntınız yok. Maliyetli supercap yerine 2 yada 3 adet c boy yada d boy duracell pil koyun. Elektrik kesilince pille beslensin.
Elektrik kesintisi ne sıklıkla okur bilmiyorum ama daha stabil ve ucuz olur.

Açıklama olmadığı için bilmiyorum. Eğer cihax müşteriye datılan ve sonradan müdahale mümkün değilse iş başka. Ulaşılabilir yerdeyse pille çözüm düşünülebilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

satilla

Alıntı yapılan: elektronik - 03 Temmuz 2018, 19:14:27süper kapasitör yerine modülün beslemesine parelel uygun kapasitede kondansatörde bağlayabilirsiniz.
Süper kapasitörler modülün beslemesine paralel bağlı, süper cap. dışında 4700 uF cap eklememe rağmen yinede peak akımını karşılamıyor.

Alıntı yapılan: fide - 03 Temmuz 2018, 20:29:48Cihazı elektrikle beslediğinize göre hacim sıkıntınız yok. Maliyetli supercap yerine 2 yada 3 adet c boy yada d boy duracell pil koyun. Elektrik kesilince pille beslensin.
Elektrik kesintisi ne sıklıkla okur bilmiyorum ama daha stabil ve ucuz olur.

Açıklama olmadığı için bilmiyorum. Eğer cihax müşteriye datılan ve sonradan müdahale mümkün değilse iş başka. Ulaşılabilir yerdeyse pille çözüm düşünülebilir.

Kısmen hacim sıkıntım var, çünkü cihaz kutusu batarya veya süper cap için uygun olacak şekilde seçildi. Bir kaç yabancı meşeili üründe bu işlemi süper cap. ile yaptıklarını gördüm ancak cap üzerinde marka vs yazmıyor. Diğer bir sıkıntı ise cihazlar ülkenin bir çok bölgesine dağılacak ve bu bölgelerin bir çoğu mobil erişim bölgesi. Yani baş ağrıtmayacak bir çözüm olmalı. Ben süper cap'a odaklandım lakin başka öneriler olursa deneyebilirim.

elektronik

kondansatörü modülün 5v bağlamayın
12v >> 10.000mf >> 7805 >> Gsm modül 

polleme

Bence en uygunu bir mini Lipo pil. Şarj devresiyle birlikte uzun yıllar sorun yaratmadan çalışır. Maliyet için hedef ne bilmiyorum ama o kadar da yüksek değil bence. Karmaşa derseniz o da çok değil.

Örnek: https://www.direnc.net/3v7-150ma-lipo-batarya-1s-3v7
Pil Boyutu: 0.98x 0.67x 0.27 inç

https://www.direnc.net/01f-55v-kondansator-pil

Bu fiyata göre bir super kapasite, lipo+şarj devre toplamından daha yüksek görünüyor.