14 Kasım 2018, 06:17:23

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Power line communication ?

Başlatan mustafa_cmbz, 06 Temmuz 2018, 04:48:16

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: iboibo - 08 Temmuz 2018, 01:05:24Mesela 433mhz alıcı vericiler var benim ilk verdiğm devrede sinyal bölgesine antenlerini bağlayacaksın bu kadar kolay.
Video için ise zaten kameralar için uhf vhf radyo verici alıcılar var bunu da aynı kabloya vareceksin korkma karışmaz :) (frekanslar farklı ise) .

Kendin de çok basit radyo alıcı verici yapabilirsin bi kolpitts osilatör alıcıda ise kolpits+opamp yani çok zor değil.
Yeter ki her kanal farklı frekans olsun  10 tane kamera da bağlarsın aynı televizyondaki kanallar gibi.

mesele kablosuz kumanda yapmak yada almak mesele değil..433mhz suyun altında işe yaramıyor..

ikincisi aracı ufak yapıyorum ki su altında mağralara oyuklara girebilsin..yani kablosuz pek güvenli değil hocam...

@ipek hocam güzel az malzeme ile yapılmış ama direncleri bile buçuklu..

https://tr.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-THS4062CDR-THS4062-4062C-SOP8-5PCS/32802718716.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.331.12b43c00aC3xCk

5 tanesi 30tl civarı...

OG

Üstteki şemaya ek destekler gerekir. Aynı anda ikiside göndereceğini sanmıyorum. Sıra ile anahtarlama yapılmalı.

Kullanılan eleman yalnızca video sürebilecek bir opamp. Çift yönlü gönderme gibi bir özellik yok.

Açıklama almanca olduğu için ne yazıyor hiç anlamam, belki konu hakkında bir şeylerden bahsetmiştir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

OptimusPrime

433MHz de kablosuz RF haberlesmesi yap demiyor ;D anten yerine kablonu tak datayi 433MHz modul uzerinden gonder ve al diyor.

Video yu da module etmeden ac olarak kabloya bindirsen karsidan tekrar alabilirsin.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 09 Temmuz 2018, 21:36:51433MHz de kablosuz RF haberlesmesi yap demiyor ;D anten yerine kablonu tak datayi 433MHz modul uzerinden gonder ve al diyor.

Video yu da module etmeden ac olarak kabloya bindirsen karsidan tekrar alabilirsin.

Hocam eyv ben yanlış anlamışım da verici ve alıcının antenlerini birbirine bağlayınca oluyomu o iş onu anlamadım 😂

mustafa_cmbz

yaptığım yanlış bağlantıdan dolayı simulasyonda çalıştığını sanıyormuşum sonradan farkettim hatamı..

rs485 hattını dc bus hattına nasıl bağlarım?

hadi kuble ettik diyelim rs485 hattını modüle etmek mi gerekir ?

kısacası dc bus hattından 485 ile basitçe veri alış verişi nasıl yapılır ? yada mümkünmüdür?

elektronik

13 Temmuz 2018, 03:13:54 #20 Son düzenlenme: 13 Temmuz 2018, 03:15:27 elektronik
kablo en fazla kaç metre olacak?
kablodan kaç volt kaç amper geçecek ?
--------------------------------------

koaksiyel kablo kullanırsınız, kablonun canlı uçlarına bobin üzerinden dc uygularsınız, rov tarafına vhf band bir tv modülatörü takarsınız diğer uca  tv alıcısı rovdan gelen görüntüyü aldık. vhf modülatörün ses kısmını rovdan gelen dataları almak için kullanabilirsiniz tabi bunun için bir modem devresi gerekecek

modem

kumandadan rov tarafına datayıda 433mhz lik bir alıcı verici ile iletebilirsiniz.

bu şekil karmaşık bir çalışma olabilir tabiki ama bence bukadar teferruata hiç gerek yok.

ben olsam 4+1 kamera kablosu kullanırdım

https://www.bestaguvenlik.com/u248/cctv-kamera-kablolari/4-1-500-metre-0-50-cvvt-kamera-kablosu-bk-1392-.html

mustafa_cmbz

kablonun metre fiyatını görünce vazgeçtim.Tavsiye ettiğin 4 lü kablo daha mantıklı..

elektronik

kablo ince olduğundan akımı yüksek olursa kabloda kayıp olacaktır bunu en aza indirmek için akımı düşük voltajı yüksek tutmanız gerekecek. rov tarafındaki motorlarıda yüksek yoltaj kullanırsanız motorlar için regülatör kullanmanıza gerek kalmaz. kamera ve diğer devreler için voltaj regületörü kullanırsınız.