Su altı derinliğini ölçmek?

Başlatan mustafa_cmbz, 06 Temmuz 2018, 17:11:08

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: elek - 06 Temmuz 2018, 23:18:43..biraz zihni sinir projesi gibi olacak ama..
 su üstünde kalacak şamandıra olsun ve içinde ip ile hareket eden bir gösterge veya ona benzer birşey..kamera ile bu göstergeye bakılır ve derinlik ölçülür..
gösterge içeridede olabilir tabii ..belki daha uygun olur..

Hocam su altında mağra vs yerlere gireceği için sıkıntılı olmaz mı?

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 06 Temmuz 2018, 22:40:05Merhaba,
Konu ilgimi çekti biraz derinlemesine araştırayım dedim.Bayağı sevindim.
https://www.tr-arge.com.tr/

güzel aletmiş.bizimki oyuncak kalır yanında :)

yılmaz_34

ultrasonic mesafe ölçer olurmu  ???
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: yılmaz_34 - 07 Temmuz 2018, 00:28:46ultrasonic mesafe ölçer olurmu  ???

Olmaz en başta elenmeli ultrasonik çünki bu sistem de sesin yansımasıyla ve arada geçen süreye göre mesafe hesabı yapılıyor.

Biz denizin dibi kaç metre diye bakmak istemiyoruz bizim alet suyun altında km derinde onu bilmek istiyoruz.

Zoroaster

Ultrasonic neden elensin. Tamtersine sonarlar ultrasonic ses kullanir.
Seytan deliginden kacti.

LukeSkywalker

.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Zoroaster - 07 Temmuz 2018, 06:32:12Ultrasonic neden elensin. Tamtersine sonarlar ultrasonic ses kullanir.

Gittiğin mantık doğru fakat sen yapılmak isteneni anlayamadın hocam..

Ben denizin dip mesafesini ölçmek istemiyorum bizim araç deniz seviyesinden ne kadar aşağıda bunu görmek algılamak istiyorum.

Aradaki fark şu sen diyorsun ki denizin ortasındasın dibe ses gönder yansımasını bekle kaç metrede olduğunu bil..

Ama ne kadar sağlıklı ?

Dipteki kaya parçalarına yada ota balığa çarpıp gelen sinyaller ne olacak yada en basiti dipte kayalık varsa yanılmıyacakmı ?

Yani demem o ki görüntüleme yada radar tarzı şeyler için dediğinizde hemfikiriz ama su altında derinlik ölçümü için hele hele 40cm boyundaki  minyatür cihazlar için gereksiz ve maliyetli

En kolayı basınç farkıyla ölçüm

Zoroaster

Hayir oyle demiyorum. Devreyi istedigin derinlige indir ve yukaridaki samandiraya ses yolla.
Seytan deliginden kacti.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Zoroaster - 07 Temmuz 2018, 09:59:01Hayir oyle demiyorum. Devreyi istedigin derinlige indir ve yukaridaki samandiraya ses yolla.

tamamda acık denizde olsa tamam fakat dipte oyuklara mağralara girdiğini düşürsek yine olmayacak

Sozuak

Araclarda yag basincini olcen sensor gibi bir sensor ile belki olcum mumkun olabilir. Kapali tip. Yag basinci 5 bar gibi ortalamadir. Bir bakmak lazim. Bir de fren ve benzin hatlarinin basincini olcen sensorler var. Sivi ile temasi sorun yaratmadigi icin bunlardan olcum araligi uygun olanlar var mi diye bakabilirsiniz. Analog cikis veren tipteler en azindan benim gorduklerim.

mustafa_cmbz

DaRt

yılmaz_34

İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

devrecii

Tartı aletlerin içine bir sensör var minicik bir gerilmeyi ölçüyor nasıl başarıyorsa artık  ::)

Bunu alıp su almayacak bir silindir içinde silindir kesik uclarına tam gelecek şekilde koyarsan ölçebilir bence.

mustafa_cmbz

Bunu biz bildiğimiz piezolar ile de yapamazmıyız acaba ?