20 Şubat 2019, 05:04:35

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


PH Probu kullanımı

Başlatan Mucit23, 09 Temmuz 2018, 17:52:32

Mucit23

Selamlar

Elimde bir adet labaratuvarlarda kullanılan şekildeki PH problarından var. Bu probları kulllanarak bir sıvının PH değeri ölçülmek isteniyor. Labatuvarda bu işi yapan cihazlar var ama istediğimiz çıktıları vermediği için aynı probları kendi tasarladığımız cihazda kullanmak istiyoruz.Sensör Hamilton'un. Tümüyle camdan yapılmış bir prob. İki adet bağlantı ucu var. Sanırım sıvının PH direncine göre probun gösterdiği direnç değişiyor diye tahmin ediyorum. Pasif bir elemana benziyor.

Bu proba göre uygun bir devre nasıl tasarlananır? İnternette birkaç şema buldum. Hatta Arduino için Shiled tarzında kartlarda varmış. Ama uyarmı onu bilmiyorum. Fikriniz varmı? Bu sensör için nasıl bir dönüştürücü tasarlanabilir?


mustafa_cmbz

Ph probları içinde gümüş var diye biliyorum basit gibi görünsede öyle değil..

Kullanımına gelince bir kaç farklı probun datasheetini incele derim bazı probların çıkış seviyeleri faklı oluyor.bunun yanında sıcaklık ta okursan daha kesin sonuçlar elde edersin.

Ayrıca yazılım kısmında 4 ve 7 solüsyonları üçin kalibrasyon işlemi yapman daha net sonuçlar verecektir.düz ölçümde sorunlar yaşatabilir..

Net ortamında tl062 lm358 li bir çok kart var ardunio sheild lıp kullanabilirsin ama dediğim gibi prob çıkış seviyesine dikkat et. Yazılımı ise ayet basit beni tek zorlayan hata yarıda bıraktığım kısmı kalibrasyon kısmı..

F.T

+GF firmasının ph sensörlerini incele istersen.ph ölçümü ilerkenlik ölçümünden farklı bir şey.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mustafa_cmbz

Hazır serialden okuyayım falan dersen ec ve ph için hazır modül satıyorlardı hatırlayamadım markayı ve beslemede galvanik izalasyonuda vardı..

HexfeT

10 Temmuz 2018, 03:35:19 #4 Son düzenlenme: 10 Temmuz 2018, 03:37:56 HexfeT
Mantık PH-Direnç ilişkisi şeklinde değil diye biliyorum. Prop PH ile orantılı gerilim üretiyor. Giriş empedansı yüksek özel bir op-amp ile tamponlamak gerekiyor.

Epsilon

10 Temmuz 2018, 05:05:19 #5 Son düzenlenme: 10 Temmuz 2018, 05:26:04 Epsilon
Ph değeri sıvıdaki Hidrojen iyonunun -log u oluyor .Bu değer ise sıvının sıcaklığı ile çok ilgili

Eğer "pH and ORP Laboratory Electrodes" cümlesini google da arattırıp Hamilton firmasının ilk pdf ini açarsanız ,pdf in 22.sayfasında "Ph Measurement" başlığının altındaki 2 sayfada Ph ölçümü hakkında bilgi veriyor .Ayrıca "daha fazla detay istiyorsanız  contact@hamilton.ch veya sales@hamiltoncompany.com a mail gönderebilirsiniz "diyor.(Linkte problem olduğundan böyle izah ettim)

Sensörler, elektrod üreticisi firmaların farklı formüllerine göre sıcaklıklarla değişen voltaj üretiyor olabilir.Bu formül bilindiğinde gerisi hesaplama işi.
Elektrodun kalibrasyon ve testi ise Ph ı 4.0 ve 7.0 gibi olan solüsyonlarla yapılıyor.

Örnek hesaplama sayfası:
https://www.phidgets.com/docs/1130_User_Guide#Measuring_the_pH


Mucit23

Aradaki dönüşümü yapan hazır bir kart kullansam daha iyi olacak. Hesaplama işini kendim yapabilirim. Ölçülen dirençler çok yüksek olduğu için Çok yüksek empedanslı (Örneğin  1teraohm)pahalı opamplarla iyi tasarlanmış bir devre kullanmak gerekiyor.

Açıkçası birkaç çeşit prob inceledim. Problar hep birbirine benziyor.  Dolayısıyla ölçüm mantığı çok değişmez diye düşünüyorum. Sadece probun verdiği tepki farklı olur diye düşünüyorum. Bunuda kalibrasyon ile hallederim diye düşünüyorum. Kullanacağım kart bana analog veya bilindik bir formatta dijital çıkış vermesi işimi fazlasıyla görecek.

https://www.phidgets.com/?tier=3&catid=11&pcid=9&prodid=581

Bu cihazı alabilirim ama çıkış data formatını tam anlayamadım.

F.T

Sensör yapıları firmalara göre değişkendir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

NagraEq

Merhaba,

pH ile ilgili hazır bir modül bulabildiniz mi?

Atlas-Scientific hazır modüller var. Kullanımı basit görünüyor.

Sipariş vermeyi düşünüyorum.

@Mucit23

Mucit23