Yıllarca stabil çalışabilecek nem ve sıcaklık sensoru?

Başlatan ghistmanzero, 12 Temmuz 2018, 14:02:25

ghistmanzero

Merhabalar
Bir proje için nem ve sıcaklık ölçümü  yapıyorum. Dht11 kullanıyorum ama suana kadar sıkıntı çıkarmasa da stabil çalışma konusunda pek olumlu şeyler duymadım bu sensör hakkında. "Daha çok prototip ve amatör işler için" diyorlar sürekli.
İhtiyacım olan nem ve sıcaklık ölçümü yapabileceğim entegre veya ayrı ayri olarak alıp kullanabileceğim, yıllarca stabil ölçüm veren bir sensör ve sensör çifti . Tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

Cemre.

Uzmanı olmamakla birlikte DHT serisi sensörler SHT serisi sensörlerin kopyası diye konuşulmuştu zamanında. Belki SHT11'i kullanmak zaten probleminizi çözecektir ve bir değişiklik yapmanız da gerekmez. Ancak SHT11 alıyorum diye DHT11 almamaya özen gösterin, malum patates konuları...

ibocakir


yesilu

si7021 datasheet verileri ve yapısıyla (sensörün ic olması, üzerinde özel bir teflondan mamül koruyucu kapak olması) dayanıklı gibi duruyor. maliyet önemli değilse endüstriyel ve askeri sensör araştırılabilir.

Erol YILMAZ

Bi ürün grubu vardı dayanıklı..
Bulunca yazacağım.

MC_Skywalker

Comodore C64 ve/veya Amiga 500 bağışlarınız kabul edilir. https://www.pcbway.com/setinvite.aspx?inviteid=47459 Bir işsize kitap bağışlamak istermisiniz ---> http://a.co/cuyqkBx   https://instagram.com/mc6810p10


yılmaz_34

Vardır bir hayır diye bir cümle vardır ki ;  Her gün sayısız  insanı cinnet geçirmekten  kurtarır..

ghistmanzero

cevaplar için teşekkürler

@Cemre. sht11 biraz pahalıymış :)
@ibocakir sht21 sht11 e göre daha ucuz. i2c için örnek driver var mı ccs c için ? ben kendim yazmayı beceremem diye düşünüyorum.

@yesilu aynı şekilde sht21 gibi baya uygun geldi. ama yine sht21 gibi i2c protokolu var. birkaç deneme yapmıştım daha önce ama her anlamıyla düzgün çalışan bir kod yazamadım. bu konuda driver var mı paylaşılmış olan ccs c için ?
@Allegro saolun hocam
@MC_Skywalker diğer i2c ile haberleşen sensörlerle aynı olay :D bu konuda gerçekten örnek bir sensör alıp da adım adım i2c driver yazan yerli veya yabancı bir kaynak var mı ?
@dogan_ugurlu hocam sizinkinin temininde sıkıntı yaşarım gibime geldi
@yılmaz_34 ayrı ayrı kullancaksam sadece nem ölçen bir sensör de gerekecek :) DS18B20 yi daha önce kullandım baya. nem olarak bir tavsiyeniz var mı ?
 

algorist

Hangisinde karar kıldınız, denemelerinizin sonucu nasıl oldu?
e-e-e

RaMu

Konu biraz eski ama yazayım yinede.
Bir projede kullanmadım ama 5dk denediğim bir sensör var, Bosch un ürettiği bir sensör olduğu için iyi olacağını düşünüyorum.

BME280 nem sıcaklık basınç sensörü.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Okan AKÇA

Nem sensörleri in ömürleri datashett leride veriliyor.takayım yıllarca aynı kalibre de çalıssın diyebileceğimiz sensör bilmiyorum.

Erol YILMAZ