l9907 ve tle189q mosfet sürücü entegreleri hakkında

Başlatan apsis, 13 Temmuz 2018, 18:44:25

apsis

Merhabalar,
Elimde başlıkta belirttiğim gate sürücü entegreleri mevcut. Denemelik bir brushless motor driver yapmak istiyorum.
l9907 drive kısmı 54 V tle189'un ise 48V. Ancak ben mosfetlerin drain'ini 85V'a kadar beslemek istiyorum.

L9907:

TLE189Q:

Şemalar yukarıda. Kullanacağım motor 72V %100 batarya gerilimi 84.5V. Entegreler için gerekli besleme ayrı kaynaktan verilir. Bu parametrelerde mosfetlere yüksek gerilimi uygulamada ne gibi sakıncalar olabilir? Bazı pinleri manipüle etmeyi düşündüm ancak kafam karışık. Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

apsis

elektronik

entegreyi ayrı besleyecekseniz mosfetlere yüksek voltaj uygulamanızda bir sorun çıkacağını sanmıyorum burda tek sorun vdh pini gibi görünüyor o pinin ne işe yaradığını tam anlayamadım ( mosfetin iletimde olup olmadığına bakıyor gibi ) her ihtimale karşı o pine giren voltajı bir direnç ve zener diyot ile sınırlayıp deneyin.

EK:  vdh pini  aşırı voltajı algılıyor gibide görünüyor .
 entegreyi ayrı beslediğinizde vdh pinini mosfet voltajından besleyin direnç ve zener ile sınırlayarak.

devrecii

Hayır arkadaşlar bu devrelere bakılırsa mosfetlere yüksek voltaj uygulayamazsınız , çünkü high side mosfetler sürülemez.

İr2110 kullanablirisin. 

Pardon kullanılabilir , boost kondansatörü ve high side mosfetleri sürmek için sistem var.

Otomatik bir entegre değil yine pwm girişleri var 3tane ir2110 kullansan daha kolay olmaz mı?

apsis

@elektronik VDH kısa devreyi algılıyordu. O kısmını bir şekilde hallederim ancak sıkıntılı olan yer SHS pini. Alt mosfet kesimde üst mosfet ise iletimdeyken o pinde 85V gözükecek. Data'sında 54 V olabileceği gözüküyor. Benim datasheet'den kaçırdığım bir nokta da olabilir.

elektronik

@apsis evet haklısın büyük ihtimalle sorun yaratacaktır.
 bu konuda z hocanında fikrini almak lazım.

elektronik

apsis

devrecii

600v mosfeti  600v voltajda güvenli bir şekilde çalıştırabilirmisin? Yada 600v mosfeti endüktif 500v de çalıştırabilirmisin ? 

Eğer mosfetin çalışma ömrü 100bin saat ise sen bu sınırlarda çalıştırısan 3 saate düşer hatta 1dk. Hele ki yük bindiğinde.

Pdf ye baktığımızda adamlar ilk başta 4 ..54v kullanılır diye yazmıslar ama pdf de bridge bolgesinin 90v dayanımı olduğu yazılmış
peki neden ? 300v şebeke akımında 600v mosfet ne için kullanılıyorsa o nedenle. Çünkü bobin bölgesinde titreşimler pikler gelecek buna dayanabilmesi için.

90v max bölgesine 85v vermek istiyorsun çalışır mı kesin çalışır ama kaç dakika çalışır bir süre sonra entegre göçer birlikte mosfetleri yakar

Hatta bataryaya bağlı ise yaptığın devre üzerinde bir tane bile sağlam parça kalmaz bol dumanlı bir patlama olur ;D

apsis

Bu şekilde hesaplamak yanlış olur. SHS pinin gerilimi de önemli diyorum sonuçta alt mosfet kesimdeyken shs pininde 85 V gözükecek. Tek bir noktaya bakılmaması gerek.