PIC in DAC ından Bipolar +/-10V Analog Voltaj Üretmek

Başlatan Pyrodigy, 15 Temmuz 2018, 22:39:57

Pyrodigy

Merhaba Arkadaşlar
X/Y Galvo tarayıcı sistemi sürmek istiyorum. Buna göre Pic'in DAC çıkışından 4 kanal 10 bit çözünürlüklü +-10V bipolar Analog Voltaj üretmem gerekiyor. PIC16L/F1777 Serisi MCU larda 4 kanal 10 bit DAC var bu çip'i kullanmak istiyorum. Ayrıca Dahili 32 MHz stabil OSC si de içinde.  Tarayıcı sistemin her haraketi 100us hassasiyette o yüzden 100us yi karşılayacak o yüzden yüksek frekans hızda süreceğim.

Nette DAC ve Differential op-amp lar ile araştırmam oldu fakat doğru kaynağı bulamadım. Açıkçası biraz da kafam karıştı. Op-amp için harici stabil bir Vref mi bağlamam gerekiyor yoksa PIC MCU içinde ki FVR yı kullanamıyormuyum ?
Ayrıca Pic bacağından analog çıkıştan sonra OP-amp kısmında şema ve değerleri nasıl hesaplamam gerektiğini bilmiyorum. Her bipolar Opamp çıkışının doğrudan 100ma sürebilirmiyim onuda bilmiyorum.   

DAC ve Opamp konusunda daha önce projem olmadı hertürlü görüşler için şimdiden teşekkür ederim.

Veriler;
MCU: PIC16LF1777
VDD: 3.3V
OSC: Internal 32MHz
DAC: 4 x 10 bit
FVR: 2.048V (Gerekli mi bilmiyorum)
Frequency: 100us
Persistance is the name of the game in this business....

Erol YILMAZ

Şema var mıdır?

DAC tan çıkan gerilimi başka bir gerilim aralığına almak için aşağıdaki devre uygundur.

Geriliminize uygun OPAMP seçimi, gerilim katlama ve REF gerilimlerini amacınıza göre değiştirerek istediğiniz şartlarda çalıştırabilirsiniz.

Hatta bu şemada +-10V'u ADC seviyesine indirmişiz.  Siz DAC seviyesini +-10V seviyesine çıkartacaksınız.

Pyrodigy

Cevap için teşekkürler Hocam,
Aslında isteğim özetle şu şekilde;
PIC in DAC katını kullanarak +10 ile -10 aralığında Analog Voltaj üretmek istiyorum. Örnek vermek gerekirse 0 dan 3V dc den -10V ile +10V
Henüz şema çizmedim şu an projenin tasarım aşamasındayım. Ama Nette Texas Instruments in Bir uygulaması talebime en yakını olduğunu tespit ettim.
http://www.ti.com/lit/ug/slau525/slau525.pdf
Üzerinde çalışıyorum. Burada DAC beslemesini 5V olarak ele almışlar.

Bu dosyada yazılı bilgileri referans alarak sistemi 3.3V beslemeli PIC in DAC ından çıkış alacak şekilde revize etmeye çalışacağım. şemasını çizip paylaşacağım hocam takıldığım yerleri birlikte analiz etmek isterim.
Sevgiler

Persistance is the name of the game in this business....