Delphi ve C++ Builder artık ücretsiz (Community Edition)

Başlatan engerex, 19 Temmuz 2018, 09:36:10

engerex

Merhaba,
Dün itibari ile Delphi ve C++ Builder artık ücretsiz Community Editiona sürüme sahip. Bu sürümü eğitim, hobi,  yıllık $5000 dolar gelirli ticari uygulama yazmak için de kullanabiliyorsunuz.
Delphi veya C++ Builder ile native Windows 32 bit, Windows 64 bit, Android, iOS ve OSX (MacOS) yazabilirsiniz.
Community Edition edition %99 profesyonel sürüm özelliklerine sahip.

İndirme :
Delphi : https://www.embarcadero.com/products/delphi/starter/free-download
C++ Builder : https://www.embarcadero.com/products/cbuilder/starter/free-download

ByTEK

Sonunda crack derdi ile uğraşmaktan kurtulduk.. eyvallah.

Zoroaster

Bilgilendirme icin tesekkurler.

Delphi 10.2 yi indirdim. Bugune kadar Delphi ile Android uygulamasi yapmayi cok istiyordum.
Bu amacla adim adim anlatimli  basit bir ornek yada link/video vs verebilecek varmi?

Java JDK kurulumu gerekiyormus. Yukleme yaptim fakat hala java jdk yok diyor.
Seytan deliginden kacti.

engerex

Javayı ilk kurulumda seçebiliyorsunuz. Kendi kuruyor. Eğer kendiniz kurduysanız kurulum yolunu göstermek gerekebilir. Sürüm farklarından dolayı kurulum yolu değiştiğinden bazen bu sorun yaşanabiliyor.

Android uygulaması yazmak şu kadar zor : FMX (Firemonkey) projesi oluşturuyorsunuz. Normal Windows uygulaması yazar gibi tasarlıyor ve kodluyorsunuz. Hedef platformu android seçtiğinizde andtoid için derleme yapacak. Tek projeyi tüm platformlar için kullanabiliyorsunuz.

Zoroaster

Dedigin gibiymis. Javanin bir dusuk versiyonunu indirdim ve artik android icin derleme yapabiliyorum.

Faka calistirmak icin Android simulator falan dedi. Bunu nerden bulacagim?
Seytan deliginden kacti.

Yuunus

Delphiyi kurarken oda icinde geliyo.ama cok kasiyo makinayi

engerex

Derlediğin uygulamayı çalıştırmak için bir kaç alternatif var.
Android Smimulator kullanabilirsin.  (Denemiştim ve şuan detayları hatırlamıyorum. Oda kurulu, sadece tanımlama olması gerekiyor diye hatırlıyorum)

Gerçek cihazda deneyebilirsin.

Her ikisindede uygulamanı denemek için ya proje içinde tanıtmalısın yada çıkan APK yı cihaza simulatöre atıp elle kurmalısın.
Veya
Gerçek cihazı tanıtmak için cihazın geliştirici modunu açıyorsun cihazı usb ile başladığında ve derlediğinde apk otomayik kurulur ve otomatik çalıştıtılır ve cihazda ekrana gelir. (Tuş kilidi bazı şeyleri engelleyebilir)

Zoroaster

Degerli uyelerin destekleriyle cok kolayca ilk deneme tarzinda uygulamami calistirdim. Ekstra hic bir sey bilmeden windows uygulamasi gelistirir gibi programi gelistirip derlenen programi windowsda yada android telefonda isletebilmek muthis bir kolaylik oldu.

Bu ortamda Android telefonlarla HC05 modul uzerinden haberlesebilmek icin referans olacak ornek bir program bilen varsa cok sevinirim.
Seytan deliginden kacti.

engerex

HC06 ile yapmıştım. Uzun zaman oldu. Kodları bulmam mümkün değil. Tekrar yaparsam yayınlayacağım.