Tableti bataryasız çalıştırmak

Başlatan ÜC, 19 Temmuz 2018, 20:38:54

ÜC

Arkadaşlar merhaba. Pili zayıflamış olan tabletin bataryasını çıkartarak dışarıdan güç kaynağı ile çalıştırmak istiyorum.Tabletin 5.2V ve 1.2A ile beslenmesi gerekiyormuş.3 tane kablo var kırmızı siyah ve mavi.Kırmızı ve siyaha beslemeyi bağlayacağım ama mavi ne için bilmiyorum.Bir videoda mavi ile nötr arasına drenç bağlamıştı bu doğru yöntemmi ? Yada nasıl yapılacağını bilen arkadaşlar yardımcı olabilirmi ?

fide

Batarya bağlantısında 3 kablo varsa + - ve termistördür. Termistör batarya sıcaklığını algılamak için. Genelde 10kdır.
3 kablo beslemede ise durum farklı.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ÜC

Evet bataryada 3 kablo var. 3.kablo ile artı ve eksi besleme arasındaki drenç 3.5 Mohm , aynı değerde bir drenç takarsam çalışacak demektir.Bağlantı soketi çok ufak , kablosu üzerinde soket veya arızalı bir batarya bulabilirsem deneyebilirim.

Cevap için teşekkürler fide hocam.

RaMu

Bataryanın bağlandığı terminal uçlarından besleme bağlayacaksan o naktaya 5V vermeyesin,
en fazla batarya tam şarjlı durumda kaç Volt ise o gerilimi vermelisin,
misal 1 hücreli lityum pil ise 4.1V ~ 4.2V verebilirsin.

Ayrıca pil yerinden besleme yapacaksan,
bu esnada orijinal şarj noktasından bir güç kaynağıda bağlanırsa ne olacak?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ÜC

Ramu hocam ikaz etmeseniz 5V vermeyi düşünüyordum kurtardınız teşekkür ederim.4 Volt ile başlayıp azar azar artırırım olmazsa.
  Hocam kendi tabletim , şarjdan gerilim verilme ihtimaline karşı dikkatli olmaya çalışırım ama yinede nasıl bir önlem almalıyım bilgilendirirseniz memnun olurum.Batarya yerine takacağım güç kaynağına bir diod eklesem yeterli olurmu mesela ?

Sozuak

5V 1.2A demek tablet hem çalışıp hem de şarj edebilecek güçte olsun diye belirlenmiş demektir. Sadece bataryadan ucundan çalışacak ise daha düşük güçte yeter.  Kendi adaptörü takılı batarya üzerinde iken kullanın madem sabit adaptörle çalıştıracaksınız neden sök tak içini aç ile uğraşıyorsunuz

ÜC

Tableti ip kamera görüntüsünü devamlı olarak göstermesi için kullanıyorum.Şarj devamlı takılı kalsa bile bataryayı tüketiyor ve kapanıyor tablet.Yeni bataryada alsam bir süre sonra aynısı olacak.Önerdiğiniz şekilde leptopu kullanıyorum ama bunda olmadı.

F.T

Alıntı yapılan: umitco - 20 Temmuz 2018, 13:22:16Tableti ip kamera görüntüsünü devamlı olarak göstermesi için kullanıyorum.Şarj devamlı takılı kalsa bile bataryayı tüketiyor ve kapanıyor tablet.Yeni bataryada alsam bir süre sonra aynısı olacak.Önerdiğiniz şekilde leptopu kullanıyorum ama bunda olmadı.

Tablet 5 volt 1.2 amper ile beslenirken pil bitiyorsa , bu tableti pilsiz muhtemelen 5 volt 2 amper civari beslersen ancak iş görür anlamı çıkıyor.
Yada daha yüksek bir akım....
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mustafa_cmbz

Şu lm2596 lı mı minik ayarlı beslene modülleri vardı vardı bizim opel grubu da araca tablet bağlayanlar o şekilde takıyordu.

Tablet pilleri 3.7v değilmi bu arada ?

Sozuak

Alıntı yapılan: umitco - 20 Temmuz 2018, 13:22:16Tableti ip kamera görüntüsünü devamlı olarak göstermesi için kullanıyorum.Şarj devamlı takılı kalsa bile bataryayı tüketiyor ve kapanıyor tablet.Yeni bataryada alsam bir süre sonra aynısı olacak.Önerdiğiniz şekilde leptopu kullanıyorum ama bunda olmadı.

Demek ki bir program işlemciyi aşırı yoruyor gibi geldi.

ÜC

Tabletin bağlantılarına cesaret edemedim çok küçük padler.Tabletciye götürdüm.Usp adaptörün girişine yakın boşta padler var bunlar ölçüm yapmak için kullanılıyormuş , bu padden bir kabloyu bataryanın artı ucuna bağlamış böylece telefon batarya takılı zannediyor , bataryayı çıkartmış.
  FT hocam 5V 1A güç ile çalışıyor şu an.
  Mustafa hocam bende 2596 ile çalıştıracağım bitince. Batarya full dolu iken 4.1V okudum.
  Sözüak hocam kamera wifiden aldığı sinyalle veriyor görüntüyü haliyle ikisi birleşince bataryayı ısıtıyordu bayağı.

İlgilenen ve cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Sozuak