Arduino Leonardo ile Seri Monitör üzerinden SIM800C'ye Komut Gönderme Sorunu

Başlatan certy, 20 Temmuz 2018, 12:20:18

certy

Merhabalar.

SIM800C GSM/GPRS modül aldım. Bu Arduino shield denilen tipten. Modülü Arduino kullanarak çalıştırdım. SMS atma, arama vs. yapabiliyorum. Arduino IDE'deki seri monitör üzerinden kullanmak için şöyle basit bir rutin yazdım. Loop ta sürekli dönüyor. Ama SIM800C yanıt vermiyor. Hatta program içinde AT komutu gönderip deniyorum. AT komut çalışıyor ama OK yanıtı gelmiyor. Sebebi ne olabilir?

void loop() {

while(Serial.available()!=0)
  SIM800C.write(Serial.read());

while(SIM800C.available()!=0)
  Serial.write(SIM800C.read());
}
TA1USS

fide

Serial monitor leonardo üzerindeki sanal seri portla usbye gönderiyor. Sağlam bir usb seri çevirici ile serial1 portunu ısbye bağla. Önce serial1 den gönderiğinin usbseri dönüştürüye geldiğini gör, sonra usb seri çeviriciyi çıkar, seri portu sim800e bağla ve komut gönde /al dene.

Serial ile serial1 farklı portlar. Buna dikkat et. Hatan burada.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

certy

Alıntı yapılan: fide - 20 Temmuz 2018, 14:54:26Serial monitor leonardo üzerindeki sanal seri portla usbye gönderiyor. Sağlam bir usb seri çevirici ile serial1 portunu ısbye bağla. Önce serial1 den gönderiğinin usbseri dönüştürüye geldiğini gör, sonra usb seri çeviriciyi çıkar, seri portu sim800e bağla ve komut gönde /al dene.

Serial ile serial1 farklı portlar. Buna dikkat et. Hatan burada.

Hocam Serial ile başka bir şey gönderdiğimde seri monitörde görebiliyorum, seri monitörden bir şey gönderdiğimde de Serial.read ile alabiliyorum. Keza software serial ile SIM800'e komut gönderebiliyorum ve çalışıyor. Tek sorun SIM800 dönüş yapmıyor. while(SIM800C.available()!=0) kısmında takılıyor veri gelmediği için.
TA1USS