Güç Elektroniği İçin İşlemci Arayanlara

Başlatan deneme_1234, 24 Temmuz 2018, 00:46:29

deneme_1234

Bakın bakalım Microchip ne çıkarmış...

https://www.microchip.com/wwwproducts/en/dsPIC33CH128MP508

Sipariş verildi, deneme kiti yolda...
Görünüş Texas DSP gibi, fiyatlar ciddi ucuz, hele Texas'ın yanında esamesi okunmaz. Bakalım hız da öyle olacak mı...

Şu ana kadar Microchip'in en iyi adımlarından. Ah bir de Pin sayısı 100-144 falan olaymış.

RaMu

Geçen hafta bu mcu ları inceliyordum sitesinden,
alıp deneyemem bu sıralar herhalde ama aklımda.
Renesas ın multicore mcu ları ve
Parallax ın 8 çekirdekli Propeller MCU su geldi aklıma.

Yinede daha Pic32 kullanmadım acaba Pic32 mi,
yoksa artık ATMEL den gelen ARM çekirdekli Pic32 mi
yoksa bu yeni seri DSPic leri mi denesem karar veremedim.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

esensoy

İki tane de ICD4 sipariş edeydiniz:)

İki ICD4 ile debug ediliyormuş, bir tanesiyle tek core debug işini çözdüler de iki core çıkarmışlar:)
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

deneme_1234

Microchip ile programlayıcı üzerinden debug eden adam ömründen kısaltmış adam demektir.

UART vb. ile debug en kolayı bu işlemcilerde.

esensoy

UART ile debug olmuyor ki,
Hocam ICD4 kullanmadıysan şiddetle tavsiye ederim, bayağı düzeldi ama yine de yeterli değil,
ICD3 e göre iyi yani,

exmachine

UART ile debug derken kastettiği; Önemli olan değişkenleri periyodik olarak uart ile gönderip bu şekilde izlemek. Donanımsal değil yani.

esensoy

Anladım ne olduğunu da Microchip tarafında o işin "mcu debugging" kavramı ile uzaktan yakından alakası yok,
Microchip mcu-dsc ler için UART ile debug yapıyorum diyemezsiniz,
Deseniz deseniz kendi çapımda debug yapıyorum diyebilirsiniz.

OptimusPrime

Microchip i duyunca tuylerim diken diken oldu yine.

TI in urunu saniyorum bunun iki kati fiyatinda. Microchipe gecmek istiyorsan iyine de iyi dusun derim. Bu mikroyu adam etmek icin harcadigin zaman, gelistirme kitleri ve programlayicilarin parasi, baski devre degisimi icin gereken ucretler, tum bunlari yapacak adamlarin maliyetleri vs vs. Yani kac tane microchip urunu kullanirsam kara gecerimi bi hesaplamak lazim. Bu arada baska bir riske daha giriyorsun; yarin birgun microchip ben bu urunu istedigim kadar satamadim kusura bakmayin kaldiriyorum uretimden, derse hersey cop olur. TI in omap serisi gibi.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

RaMu

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 24 Temmuz 2018, 19:25:48yarin birgun microchip ben bu urunu istedigim kadar satamadim kusura bakmayin kaldiriyorum uretimden, derse hersey cop olur.......
Hangi MCU için yaptı bunu.
Microchip genelde çok çok uzun süre üretimini devam ettirmesiyle bilinir,
30 senelik MCU ları bile halen üretimde,
bu konuda bahsettiğinizin tam tersi bir durum var.

Diğer husus da ben hiç mcu yu adam etmek ile uğraşmak zorunda kalmadım,
baskı devre değiştirecek bir problemim de olmadı.
Bu yüzden ASM öğrenin ve datasheet okuyun diyoruz.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

OptimusPrime

Bir sabah bir kalkarsin bakarsin ki senin mikro uretimden kaldirilmis. ;D Para kazandigi surece 30 yilda devam ettirir 100 yilda yeterki getirisi olsun. Burasi ayri hikaye. Hicbir urunun garantisi yok.

Adam etmekten kastim su; diyelim ki TI urunu bir dsp den microchipe geciyorsun. Hali hazirdaki yaziliminin bile mimarisi buna uygun olmayabilir veya belli seyleri hizlandirmak icin farkli yollar izlersin. Zaten yeni bir mikroya gectigin zaman tum donanimsal modullerin yeniden ayarlanmasini bastan kabul ediyorsun. Bunun gibi seylere adam etme sureci diyorum.

Mikro zaten bir onceki ile pin uyumlu olmayacak. Baski devre degisecek. Baski devre degisirken datasheet onu oyle yapma bunu boyle yapma diyecek bu seferde baski devre uzerinde baska yerlere de bulasmak zorunda kalacaksin. En iyi ihtimal islem kisa surse bile elek degisecek.

vs vs. Deger mi buna bakmak lazim diyorum.

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

RaMu

MCU değiştirmek mevzu ise elbette dediğin aşamalar olmak zorunda,
özellikle başka bir firmanın ürününe geçilecekse işler zor,
kolay kolay kimse istemez bunu, yapamazda,
tabiki değer mi diye düşünmek lazım.
Sizde sıfırdan projeler içinin düşünün o zaman ne diyelim,
bir seçenek bu, gelişip çağa uymak lazım, bu sırada gereken cefa neyse çekilecek kaçış yok,
işimiz sürekli yeniliği ve kendini geliştirmeyi gerektiriyor,
özellikle yazılım ve tasarım konusunda normalde 2 senede bilgi eskir, tazelenmek zorunlu.

foseydon

1. mevcut tasarımlar değiştirilmez, ama yeni tasarımlarda kullanılabilir.
2. yeni çıkan işlemcilerde hata da çıkabilir, geliştirme sürecinde saç baş yolabilirsiniz. eski mikro erratalarını okuyun dediğimi anlarsınız. o yüzden yeni çıkan bir ürünü hemen ürünlerinizde kullanmaktan kaçının, bırakın biraz olgunlaşsın.
3. bir ürün üretimden kalksa bile bunun tedariği hemen bitmez. firmasından firmasına değişmekle birlikte, ya bir "son alım" fırsatı sunarlar, ya yerine yeni pin-to-pin ürün çıkartıyorsa onu tavsiye ederler, veya belirli bir süre size tedarik sağlar.

deneme_1234

Başlığı bir süre takip edememiştim.

1) Sıfırdan bir işlemci öğrenmek için dsPIC serisimi kolaydır Texas DSP mi?
2) Eğer fonksiyonlarınızı, haberleşmenizi işlemci bağımlı yazıyorsanız hele ki günümüz koşulunda zaten sıkıntınız en başta başlamış demektir. Ben özellikle her şeyi ANSI C'ye uygun yazmaya çalışıyorum ki kolayca taşıyabileyim projeyi.
3) TI karşısında bu tür ürünlerin çıkması çok iyi, Texas'ın tek elini sevmiyorum bu konularda. Daha doğrusu agresif firmaları sevmiyorum; gücüyle onu bunu önüne ne geliyorsa alan bir firma Texas. Yıllardır kullandığım tek entegresi ISO1050'dir. Ne güç kaynaklarımda ne de başka yerde kolay kolay yer almaması tercihim bu firmanın.
4) Texas TI genelde kolaycı adamın işi, kim ne yazarsa yazsın ben işlemcinin canını çıkarıyorum diyemez bana. Örnek mi verelim; tanıdığım çok iyi bir arkadaşım vardı kaynak üzerine çalışan, Texas'ı bırakıp ST'ye geçti. Sayaç yapan vardı, low power vs., bıraktı ST'ye geçti. Arçelik/Beko, Atmel tek elini kırdı ST'ye geçti. İndiksiyonda bir çok firma Texas'ı terkedeli yüzyıllar oldu. Eskiden BLDC denince arkasından Texas kullan denirdi, şimdi gelen geçen her işlemci Texas'ı tokatlar halde. Yüzlerce örnek sayarım. Texas'ın en büyük avantajı CLA bölümü idi ki gelişen hızlarla birlikte o bölüm olmadan 8 adet resonant coil sürebilen tek STM32 işlemcili indiksiyon ocak görünce Texas'ın havasının nasıl söndüğünü yıllar içinde gördüm. Bu nedenle biz onların değil onlar bizim kapımızda bizi kullanın diye ki bu üretici açısından çok iyi bir şey.

Çalıştığım alanda rakip firmadaki arkadaşım 4 core'lu DSP (32bit) kullanıyor, aynı standart içinde ben dsPIC (16bit) kullanıyorum. O bir sorun yaşadığında örneksizlikten canı çıkarken ben google dayıya sorsam yetiyor. Bence bu çok önemli bir fark. Günün sonunda ikimizde aynı cihazı aynı özelliklerde neredeyse aynı fiyata yapıyoruz.

Demem o ki kimse Texas'ın işlemcisini dibine kadar kullanmıyor ya da kimse uğraşmak istemiyor işlemcinin sınırlarını zorlamakla. Eeee arkadaş ne olacak yani zorlayınca demeyin, o zaman Texas tek elinde ufkunuzu sınırlandırırsınız.

Yapılmış, yürüyen tasarımınız varsa onun için işlemci değiştirmek bence anlamsız. Yeni bir projeniz olursa alternatifiniz olsun, en azından yarın pazarlığa otururken ama şöyle bir işlemci var fiyatı da bu diyebilin.

Debug ile ilgili, Microchip bu konuda gördüğüm işlemcilerin en berbatı, sonra Atmel gelir en iyisi gözümde ST'dir. JTAG kullanmadan bu işleri halledeyim derseniz saç baş yolarsınız, o yüzden kurun bir tane seri port çıktısı basın değerlerinizi oradan. Ömrünüze ömür katın dileğim bu.

foseydon

Alıntı yapılan: deneme_1234 - 25 Temmuz 2018, 16:09:50Başlığı bir süre takip edememiştim.

1) Sıfırdan bir işlemci öğrenmek için dsPIC serisimi kolaydır Texas DSP mi?
2) Eğer fonksiyonlarınızı, haberleşmenizi işlemci bağımlı yazıyorsanız hele ki günümüz koşulunda zaten sıkıntınız en başta başlamış demektir. Ben özellikle her şeyi ANSI C'ye uygun yazmaya çalışıyorum ki kolayca taşıyabileyim projeyi.
3) TI karşısında bu tür ürünlerin çıkması çok iyi, Texas'ın tek elini sevmiyorum bu konularda. Daha doğrusu agresif firmaları sevmiyorum; gücüyle onu bunu önüne ne geliyorsa alan bir firma Texas. Yıllardır kullandığım tek entegresi ISO1050'dir. Ne güç kaynaklarımda ne de başka yerde kolay kolay yer almaması tercihim bu firmanın.
4) Texas TI genelde kolaycı adamın işi, kim ne yazarsa yazsın ben işlemcinin canını çıkarıyorum diyemez bana. Örnek mi verelim; tanıdığım çok iyi bir arkadaşım vardı kaynak üzerine çalışan, Texas'ı bırakıp ST'ye geçti. Sayaç yapan vardı, low power vs., bıraktı ST'ye geçti. Arçelik/Beko, Atmel tek elini kırdı ST'ye geçti. İndiksiyonda bir çok firma Texas'ı terkedeli yüzyıllar oldu. Eskiden BLDC denince arkasından Texas kullan denirdi, şimdi gelen geçen her işlemci Texas'ı tokatlar halde. Yüzlerce örnek sayarım. Texas'ın en büyük avantajı CLA bölümü idi ki gelişen hızlarla birlikte o bölüm olmadan 8 adet resonant coil sürebilen tek STM32 işlemcili indiksiyon ocak görünce Texas'ın havasının nasıl söndüğünü yıllar içinde gördüm. Bu nedenle biz onların değil onlar bizim kapımızda bizi kullanın diye ki bu üretici açısından çok iyi bir şey.

Çalıştığım alanda rakip firmadaki arkadaşım 4 core'lu DSP (32bit) kullanıyor, aynı standart içinde ben dsPIC (16bit) kullanıyorum. O bir sorun yaşadığında örneksizlikten canı çıkarken ben google dayıya sorsam yetiyor. Bence bu çok önemli bir fark. Günün sonunda ikimizde aynı cihazı aynı özelliklerde neredeyse aynı fiyata yapıyoruz.

Demem o ki kimse Texas'ın işlemcisini dibine kadar kullanmıyor ya da kimse uğraşmak istemiyor işlemcinin sınırlarını zorlamakla. Eeee arkadaş ne olacak yani zorlayınca demeyin, o zaman Texas tek elinde ufkunuzu sınırlandırırsınız.

Yapılmış, yürüyen tasarımınız varsa onun için işlemci değiştirmek bence anlamsız. Yeni bir projeniz olursa alternatifiniz olsun, en azından yarın pazarlığa otururken ama şöyle bir işlemci var fiyatı da bu diyebilin.

Debug ile ilgili, Microchip bu konuda gördüğüm işlemcilerin en berbatı, sonra Atmel gelir en iyisi gözümde ST'dir. JTAG kullanmadan bu işleri halledeyim derseniz saç baş yolarsınız, o yüzden kurun bir tane seri port çıktısı basın değerlerinizi oradan. Ömrünüze ömür katın dileğim bu.

1. hocam veri eksik. sıfırdan derken, tamamen sıfırdan mı? yoksa DSP'ye başlayacağım, hangi DSP'yi tavsiye edersiniz gibi mi? Genel olarak bunlar ihtiyaca binaen öğrenilen işlemciler olduğu için, seçim pek yapılmaz. ihtiyaç hangisi ise onu öğrenirsin. Ben hobi olarak öğrenmek istiyorum diyorsan da, bu durumda alt yapın devreye girer. örneğin, msp430 biliyorsan texas'tan PIC biliyorsan microchip'ten devam etmek daha kolay olabilir. Bu tamamen kişinin kendisine bağlı, DSP çalışacak kişinin bu seçimi kendisinin yapabiliyor olmasını beklerim şahsen. no offense.

2. yanlış yaklaşım. birincisi, bana göre zaten arada işletim sistemi gibi bir soyutlama katmanı yoksa zaten yazdığın bütün kod donanıma bağlı. gömülü yazılımcı için donanımdan gayrı kod yazmak biraz hayal. taşınabilir birşey yapmak istiyorsan, kodu modüler yazmaya çalışacaksın. modüllerini başka projede kullacaksın. örneğin MODBUS kütüphanen olacak, bunu taşıyabilirsin. ikinci olay, hemen her işlemcinin derleyicisi ile birlikte o işlemciye özel kütüphanelerde geliyor. bunlar işlemci mimarisine göre onun avantajlı olduğu durumlar istismar etmek üstüne kurulu, çoğu zaman assembly ile yazılmış kütüphaneler. Misal dsPIC kütüphaneleri içerisinde PID kütüphaneleri var, sen otursan yazsan o kadar verimli yazamazsın. Yazabilsen bile dünya kadar zaman alır. Bunları kullanmak elzem bence. Benim gördüğüm çoğu programcı derleyici kılavuzlarını okumadığı için bu tarz şeylerden bihaber. Neyse, bu kütüphaneleri kullandığın zaman zaten taşınabilirlik ortadan kalkmış oluyor. Üçünü mevzu ise, derleyicilerin hepsi ANSI uyumlu değil.

3. Her firmanın kendine göre avantajı dezavantajı var. Texas'ın da alternatifleri var, ama biz bilmiyoruz veya biliyoruz kullanmıyoruz. Renesas'ın da çok güzel DSP'leri var, ama kullanan görmedim ben. Ana akım neyse ordan yürüyor insanlar, doğal olarak. Birde Texas çok fazla firma satın aldı, adamlar tekel oldular.

4. bu soru birinci soruya tezat değil mi? çok detayına inmeyeceğim, ama Texas iyidir. Zaten kötü olsa, bu kadar büyük olmaz. Patladığı yerler yok mu? var. ARM'da patladı Texas, STM aldı yürüdü. Hepsinin kendine göre avantajı var, dezavantajı var. Texas için google araması yapmaya gerek yok, aşırı derecede dökümanı var Texas'ın, bunları okusanız yeter.

texas'ın bana göre diğerlerinden farkı genel amaçlı kullanım yerine amaca yönelik kullanıma uygun malzeme üretiyor. Bu da birkaç malzemeyi öğreneyim, heryerde kullanırım mantığında olan firmalara hitap etmiyor.

OptimusPrime

@deneme_1234

Yazdiklarinda bazi celiskiler oldugunu dusunuyorum fakat konu disina cikmadan sunu soyleyebilirim; bir mikroda debug yapamiyorsan, takildigin yerde ornek bulamiyorsan veya yardim alamiyorsan ve gelistirme surecinde turlu sikintilar pazara cikmani yavaslatiyorsa ondan uzak dur derim.

Sahsi fikrim; DSP denilince benim aklima yukarida saydiklarimdan oturu 1 numaraya TI en sona da Microchip i koyarim.